به گزارش افکارنیوزبه نقل از ایسنا، طی چند روز گذشته با انتشار بیانیه سازندگان شش فیلم سینمایی که برای اکران در سینماهای حوزه هنری دچار مشکل هستند و هشدار آنها مبنی بر اینکه ادامه‌ی شرایط اکران «منجر به حذف بخش خصوصی و مرگ سینمای اجتماعی ایران می‌شود.» زمزمه‌های آغاز چالش دوباره‌ی اکران آغاز شد.

این بیانیه که به امضاء سازندگان فیلم‌های «برف روی کاج‌ها»(پیمان معادی / سید جمال ساداتیان)، بی‌خود وبی‌جهت(عبدالرضا کاهانی)، پذیرایی ساده(مانی حقیقی)، پل چوبی(مهدی کرم پور / علی سرتیپی)، من مادر هستم(فریدون جیرانی / غلامرضا موسوی)، من همسرش هستم(مصطفی شایسته / مرتضی شایسته) رسیده است، آنان با اعتقاد به برخی رفتارهای غیرمسوولانه‌ی مدیران حوزه هنری نوشته‌اند که «در بهترین شرایط خواستار ممیزی مجدد و مکرر این فیلم‌ها برای نمایش در سینماهای حوزه هستند و متاسفانه هیچ فرد و گروهی نیز پاسخگوی این مدیریت چندگانه فرهنگی نیست.

هشدار می‌دهیم این حرکات افراطی که فردا گریبانگیر دیگر همکارانمان هم خواهد شد منجر به حذف بخش خصوصی و مرگ سینمای اجتماعی ایران می‌شود.»

بلافاصله‌ سخنگوی شورای صنفی نمایش درباره اکران نشدن برخی فیلم‌ها توسط حوزه هنری و بیانیه صاحبان این آثار گفت: «در حال حاضر جمعی از اعضای‌ ما اعلام کرده‌اند که با این روند حقوق‌شان دچار نقصان می‌شود و ما به عنوان یک صنف وظیفه داریم از آنها دفاع کنیم.»

حبیب کاوش که با خبرنگار ایسنا گفت‌وگو می‌کرد با اشاره به هشدار شش تهیه‌کننده و کارگردان که فیلم‌های‌شان برای اکران در سینماهای حوزه هنری با مشکلاتی روبرو شده است‌، اظهار کرد: «شورای صنفی نمایش به همکارانی که چنین با شکوه و هیجان‌آور برای احقاق حق‌شان در کنار هم قرار گرفته‌اند، تبریک می‌گوید.»

وی ادامه داد: «شورای صنفی نمایش ازعید امسال در مقابل اعمال فراقانونی و فراجناحی مسئولان حوزه هنری که باعثشد چندین تهیه‌کننده ورشکست و سینمای ایران دچار یک شک تکان دهنده و به کما رفتن تولید و نمایش شود، ‌ ایستاده بود. این شورا همچنان وظیفه خود می‌داند در کنار این دوستان حق طلب قرار بگیرد و از همه امکاناتش برای بازگرداندن امنیت و آرامش به سینما چه در امر نمایش و چه در امر تولید استفاده کند.»

اما به فاصله‌ی سه روز و در آستانه‌ی نشست خبری سینماگرانی که فیلم‌هایشان برای اکران در سینماهای حوزه هنری دچار مشکل هستند، کانون کارگردانان سینمای ایران و انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران در بیانیه‌های جداگانه‌ای خواستار حل مشکل اکران شدند.

کانون کارگردانان سینمای ایران در بیانیه‌ای از مسوولان حوزه هنری خواسته است که با وجود انتقادهایی که به معاونت سینمایی وارد می‌داند، با انعطاف و سعه‌ی صدر بیشتری نسبت به فیلمهای هنرمندان برخورد کنند.

در بخش‌هایی از بیانیه‌ی کانون کارگردانان با اشاره به بحران اکران در سینماها که از اسفند ماه سال گذشته آغاز شده و به اعتقاد این کانون ناشی از عملکرد مدیران سینمایی و شورای صنفی نمایش است، آمده: «بعد از گذشت هفت ماه به شکلی دیگر این بحران خود را نمایان ساخته است. آنان که منافع خود(ونه منافع سینمای ایران آنگونه که ادعا می‌کنند) را در گرو ایجاد بحران و فضای غبارآلود می‌دانند، هر بار به بهانه‌ای این آتش را شعله‌ورتر می‌سازند.»

کانون کارگردانان معتقد است که با سکوت و انفعال مسوولان سینمایی که متولیان اصلی این ماجرا هستند در این شرایط عملا زمینه‌ی رودررویی اهالی سینما با یکدیگر فراهم می‌شود.

این تشکل صنفی همچنین به موضع‌گیری حوزه‌ی هنری درباره‌ی تعدادی از فیلمهای سینمایی و خودداری از اکران این فیلمها در سینماهایش پرداخته و با تاکید چندباره بر سکوت مسوولان سینمایی در این زمینه آورده است، گره‌ای که می‌شد از همان ابتدا از طریق گفت‌وگو و مذاکره به راحتی باز شود، با صدور بیانیه‌هایی و خط ونشان کشیدن و تهدید و ارعاب چندسینما و سینماگر و … به گره کوری تبدیل شده که هر روز پیچیده‌تر می‌شود و گویی راه خلاصی از آن نیست.

در ادامه با اشاره به بیانیه چند روز اخیر چند سینماگری که فیلم‌هایشان در اکران دچار مشکل شده، و محترمانه‌ توصیف کردن آن، حمایت از حقوق مادی و معنوی تک تک کارگردانان سینمای ایران را وظیفه خود دانسته و آورده است، در این مدت نیز به دور از جار و جنجال سعی داشته تا از طریق مذاکره با مسئولین حوزه هنری گامی در جهت حل این مشکل بردارد و این حرکت را ادامه خواهد داد.

در بخش دیگری از این بیانیه به نکاتی در ۴ بند اشاره شده که طرح آنها از سوی کانون کارگردانان ضروری دانسته شده است:

در بند اول تنها متولی سینمای ایران وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی دانسته‌ و تاکید شده است، بایستی تمامی امور تنها از طریق این وزارتخانه حل و فصل شود اما در ادامه به این نکته اشاره شده است که براساس تجربه، سوء مدیریت و ناتوانی در حل معضلات فضا را آسیب پذیر می‌سازد و راه برای ورود دیگر نهادهای فرهنگی هموار می‌شود.

در بند دوم نیز آمده است، هر فیلمی که توسط شورای صدور پروانه نمایش مورد بازبینی قرار گرفته و موفق به کسب این پروانه شده، بایستی بتواند از کلیه‌ی امکانات در عرصه اکران در سراسر کشور بهره مند شود. وظیفه توجیه دیگر نهادهای فرهنگی از جمله حوزه‌ی هنری نیز به عهده‌ی مسئولین سینمایی در وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی است، نه سازندگان فیلم.

کانون کارگردانان در بند سوم بیانیه‌اش، مصرانه از مسئولین حوزه هنری خواسته که در شرایط فعلی که سینمای ایران در وضعیتی بحرانی قرار دارد با انعطاف و سعه‌ی صدر بیشتری نسبت به فیلمهای مورد نظر برخورد کنند و تصریح کرده است: امروز سینمای ایران محتاج حمایت همه‌ی مسئولین دلسوز و دردمند مقوله‌ی فرهنگ و سینما است و پافشاری بر مواضع می‌تواند شکاف موجود در سینما را گسترده‌تر سازد.

در بند پایانی این بیانیه آمده است: همانگونه که بارها گفته‌ایم، در شرایط فعلی راه برون رفت از این بحران را تنها گفت‌وگو و مذاکره براساس تدبیر و دلسوزی برای سینمای ایران می‌دانیم و بر این باوریم که هر گونه موضع‌گیری که به ایجاد تنش بیشتر در شرایط ملتهب کنونی منجر شود، به صلاح سینمای ایران نیست.

**********

انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران در پی حواشی ادامه‌دار اکران، تمامی طرف‌های دعوای اکران را به قانونگرایی، منطق و آرامش دعوت کرد.

در متن بیانیه‌‌ی انجمن منتقدان آمده است: «سینمای ایران روزگار دشواری را سپری می‌کند؛ روزگاری که هجوم فشارها و بی‌مهری‌ها از همه سو عرصه را برای ادامه حیات سینمای نجیب اما نحیف ایران تنگ کرده است.

مشکلات اکران اما درحال حاضر مهم‌ترین دغدغه سینماگران است. سوء مدیریت و لجبازی در اکران موجبات موازی‌کاری و بی‌قانونی را فراهم آورد و ضربه‌ای کاری بر پیکر سینمای ایران وارد کرد.

در چنین روزگاری که سینمای ایران بیشتر از هر زمان دیگر به آرامش، خیرخواهی، حمایت و همدلی نیاز دارد، بیش از همیشه گرفتار دودستگی، تفرقه‌افکنی و بی‌پناهی شده است.

تعدد مراجع تصمیم‌گیری و ممیزی، تازه‌ترین مشکل سینمای ایران است که مهلک‌ترین زخم‌ها را بر تن رنجور سینما نشانده است. بی‌شک تبعات این امر تا مدت‌ها گریبان سینما را رها نخواهد کرد.»

در ادامه انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران تمامی طرف‌های دعوای اکران را به قانونگرایی، منطق و آرامش دعوت کرد و اظهار امیدواری کرده‌ است که همه آنها که درباره سینما تصمیم می‌گیرند جز به منافع سینمای ایران نیندیشند.

در بخش پایانی بیانیه انجمن منتقدان آمده است: «منافع سینمای ایران نیز جز در سایه تن دادن به قانون و مدیریت صحیح محقق نمی‌شود و نجات آن تنها با عقب‌نشینی طرفین دعوا از اشتباهات خود میسر می‌شود.

متاسفانه سینمای مستقل اجتماعی و وابسته به بخش خصوصی در میانه این مجادله بیشترین لطمه را متحمل شده و بیش از همه در معرض خطر قرار دارد.

براین باوریم در صورتی که جامعه اصناف سینمایی ایران دچار مشکلات ناخواسته نمی‌شد و همچنان فعال بود، تعادل درون سینما اینگونه بر هم نمی‌خورد.

انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران امیدوار است با میانجیگری موثر و مصلحانه جامعه اصناف سینمایی، این بحران که نتیجه‌ای جز تضعیف سینما ندارد مرتفع شود و تمامی فیلم‌های صاحب مجوز، در تمام سینماهای کشور بی‌هیچ محدودیتی به نمایش درآیند.»

به گزارش ایسنا، در حالیکه چالش‌ادامه دار اکران که از عید نوروز و با اکران «گشت ارشاد» و «خصوصی» و پایین کشیدن این دو فیلم از سینماهای حوزه هنری آغاز شد و در چند ماه بعد با عدم اکران فیلم‌های چون «خوابم می‌آد»، «کوچه پس کوچه‌های شمرون»، «همه چی آرومه» و… ادامه پیدا کرد و با آغاز اکران «کلاه قرمزی و بچه ننه» در پی عدم ارایه حواله از سوی شورای صنفی نمایش به سینماهای حوزه هنری که علاقه‌مند اکران این فیلم‌ها بودند وارد مرحله‌‌‌ای شد که از آن به تفاهم‌ در اکران یاد می‌شود اما همچنان با آغاز اکران پاپیزی و عدم اکران برخی فیلم‌ها در سینماهای حوزه هنری وارد بحث‌های جدیدی شده است.

در آستانه‌ی اکران عید فطر خبر رسید که سرانجام پس از چند هفته کشمکش میان شورای صنفی نمایش، حوزه هنری و موسسه تصویر شهر(متعلق به شهرداری تهران) درباره‌ی اکران عید فطر در جلسه ویژه‌ای که اول شهریور‌ماه برگزار شد، میان این سه نهاد تعاملی شد تا امیدها برای روز‌های پر رونق سینما دوباره زنده شود، تعاملی که سخنگوی شورای صنفی نمایش آن را حاصل «سعه‌صدر و گشاده‌رویی همه طرفین» می‌دانست.

سخنگوی شورای صنفی نمایش در آن مقطع درباره‌ی آن جلسه به ایسنا گفته بود: «سعه صدر و گشاده‌رویی همه طرفین از جمله وزارت ارشاد، حوزه هنری، شهرداری و شورای صنفی نمایش باعثشد تا در جلسه‌ی این شورا، طرفین به تعامل خوبی برسند.»

کاوش درباره وضعیت تعامل با حوزه هنری گفته بود: «درباره حوزه هنری هم باید بگویم فعلا با سعه‌‌صدر و سلامت گفت‌وگو‌ها در جریان است. با این سعه‌صدری که در دو طرف می‌بینم، به نظرم در یکی دو روز آینده، تمام مشکلات بین طرفین کاملا حل خواهد شد.

در همان مقطع آغاز اکران عید فطر، جواد شمقدری درباره امضای تفاهم‌نامه میان سازمان سینمایی و سازمان تبلیغات اسلامی(حوزه هنری) گفته بود: «به نفع سینمای ایران بود که اختلافات حل شود و خدا را شاکریم که با سعه صدر طرفین مسایل بالاخره حل شد.

رییس سازمان سینمایی در گفت‌وگویی با ایسنا درباره‌ی تفاهم‌نامه امضا شده میان سازمان سینمایی و سازمان تبلیغات اسلامی افزود: «برای ما مهمترین بخش تفاهم‌نامه نتیجه آن است. خدا را شکر اختلافات حل شده و نتیجه تعامل را در این روزهای سینمای ایران شاهد هستیم.»

وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه معاون فرهنگی حوزه هنری در تلویزیون عنوان کرد که طی این تفاهم‌نامه، حوزه هر فیلمی را نخواهد به نمایش نمی‌گذارد، ضمن تایید این مطلب تصریح کرد: «این تفاهم‌نامه مفاد دیگری دارد که با رعایت آن حقوق تهیه‌کنندگان، پخش‌کنندگان و صاحبان سالن‌های سینما به خوبی رعایت شده است.»

اما خبرنگار ايسنا در پي اظهارنظرهاي اخير دربارهي اكران و حاشيههاي آن پيگير تماس با مسوولان سينمايي و حوزه هنري است.