به گزارش افکارنیوز،سید ضیاء الدین دری کارگردان سریال کلاه پهلوی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: تاکنون هیچ اثری به اندازه‌ی کلاه پهلوی در زمینه‌ی تاریخ به جزئیات نپرداخته است در حالی که در کلاه پهلوی به شکل عجیبی در بعضی از قسمت های فیلم به جزئیات تاریخی بها داده شده است.

وی ادامه داد: یک اثر تاریخی به طور کلی به نکات اصلی و مهم به اثبات رسیده تاریخ می‌پردازد و در ابتدای این اثر نیز نریشین به اهداف غرب و انگلیس در مورد خاورمیانه و به خصوص ایران اشاره می شود.

کارگردان کلاه پهلوی افزود: تاثیر روحانیت در کشور ما بارها به غرب ثابت شده است و از همین رو آن ها به مدت ۴۰۰ سال به تلاش برای کوتاه کردن دست روحانیت از کشور پرداختند و این کوشش در کلاه پهلوی به تصویر کشیده شده است.

دری عنوان کرد: در قسمت های ابتدایی این اثر دو دیپلمات غیر رسمی آشنا به ایران خواهان از بین بردن باورها و اعتقادات مذهبی مردم هستند و در کشورهای اسلامی به خصوص ایران که مردم روزانه به مسائل دینی می‌پردازند براندازی و ریشه کنی مذهب و روحانیت را خواستارند.

وی اظهار داشت: اروپا برای همراه سازی وحشت و تلقی دین اسلام به عنوان تهدید و تروریسم بعد از سال ها در قرن ۲۱ دوباره کلیساها را وارد کرده و مطالب این مجموعه تلویزیونی در بافت های تاریخی قابل انکار در مورد همه‌ی مسائل رخ داده و در این زمینه است.

کارگردان کلاه پهلوی بیان داشت: ما در کلاه پهلوی تاریخ را به زبان ساده بیان کردیم و تا این زمان به این میزان سهولت بیان در آثار سیاسی تاریخی بی سابقه است و مباحثپیچیده به آسان ترین شیوه ممکن به تصویر کشیده شده است.

دری در مورد دشمنان این اثر گفت: من خواستار دانستن نگاه واقع بینانه دشمنان به این اثر هستم و دیدن این اثر را به خصوص چند قسمت ابتدایی آن را به دوست و دشمن توصیه می‌کنم و نظرات و پیشنهادات خود را از طریق سایت صدا و سیما با ما در میان بگذارند تا ما در نشست های آینده در مورد این اثر پاسخگوی آنها باشیم.وی اظهار کرد: ما در کلاه پهلوی از بسیاری از خط قرمزها عبور کردیم و با چنگ نیانداختن به دستاویزهای مادی خط قرمزهای شرعی را نشکستیم و از نیمه‌ی قسمت چهارم به بعد با ورود به مرز ایران این غربت ایجاد شده در مخاطب همانند مسافری سفر کرده به پاریس با ورود به ایران از بین خواهد رفت.

کارگردان کلاه پهلوی عنوان کرد: مردم در آینده نزدیک شاهد یک کار بسیار هیجان انگیز و غیرقابل پیش بینی خواهند شد که غافلگیری آن به طور غیرمعمول و با داشتن بنیان های علت و معلولی و منطقی رخ می‌دهد و زبان این سریال بسیار شیرین و ساده و این اثر نیز در نوع خودش در تاریخ ایران بی سابقه است.

كارگردان كلاه پهلوي بيان كرد: نوع سبك كلاه پهلوي بعدها با خود پيرواني را همراه خواهد ساخت كه اين شيوه را دنبال مي كنند و كلاه پهلوي براي مردم خيلي خاص خواهد بود.