به گزارشافکارنیوزبه نقل از مهر، آذربایجان غربی در طبقه بندی استان های کشور از لحاظ مخاطرات طبیعی جزو مناطق پرمخاطره و بحرانی است و در اکثر فصول سال، سیل های مهیب به دنبال بارش باران و نزولات آسمانی در این منطقه کوهستانی جاری می شود.

وجود مناطق کوهستانی و بارش های شدید باران و تگرگ در برخی فصول سال از آذربایجان غربی استانی سیل خیز ساخته که همه ساله خسارات مادی و معنوی زیادی را اهالی آن متحمل می شوند.

در این میان استان با داشتن ضریب سیل خیزی بالا، همواره منطقه ای مساعد برای ایجاد سیلاب و تخریب ها محسوب می شود اما بررسی ابعاد مختلف سیل در منطقه نشان می دهد که وقوع این سیل ها خسارات جبران ناپذیر زیادی از خود برجای می گذارند که قابل بازگشت نیست.

هم اکنون بیش از دو هزار روستای این استان در مسیر شش هزار و ۹۳۰ کیلومتر از رودخانه ای سیل خیز قرار دارند.

بررسی ها نشان می دهد تخریب جنگل ها و مراتع، نبود آبخیزداری صحیح، تجاوز به حریم رودخانه ها و برداشت بی رویه شن و ماسه از رودخانه ها از مهم ترین عوامل وقوع سیل در استان است.

هرچند خسارات مادی و معنوی به بخش های مختلف استان ناشی از جاری شدن سیل نیست بلکه این استان با توجه به موقعیت جغرافیایی خاص در معرض تهدید خشکسالی، سرمازگی، زلزله و… نیز قرار دارد.

بروز سالانه خسارات مادی فراوان در این منطقه لزوم توجه به زیرساخت ها، ابزارهای لازم برای پیشگیری و تسریع در روند بازسازی بعد در از وقوع این حوادثدر استان را دو چندان می کند.

مدیریت بحران آذربایجان غربی نسبت به احتمال وقوع سیل در استان هشدار داد

در این راستا با توجه به بارش شدید باران، ستاد بحران استان با صدور اطلاعیه ای نسبت به وقوع سیل به ویژه در مناطق جنوبی هشدار داده و خواستار آمادگی کامل مردم و مسئولان شده است.

محبوب زارع مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی در این خصوص افزود: به دنبال تشدید بارندگی ها، وقوع سیل و اختلال در تردد جاده ای در برخی مناطق استان به ویژه نواحی جنوبی نیز پیش بینی می شود.

وی از دستگاه های اجرایی استان خواست ضمن حفظ آمادگی کامل به منظور فراهم کردن تمهیدات مورد نیاز برای مقابله با سیل یا هر گونه حادثه دیگر هماهنگی لازم را به عمل بیاورند.

وقوع کولاک، یخبندان، خشکسالی از دیگر بلایای طبیعی است که موجب می شود مردم استان بخش زیادی از سال خود را درگیر مقابله با اثرات ناشی از بلایای طبیعی باشند.

در حالی که مدیریت بحران استان از بارش شدید باران و احتمال وقوع سیل خبر می دهد، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی بروز ۶۷۴ میلیون ریال خسارت به منابع طبیعی را مطرح می کند.

این امر نشان دهنده موقعیت ویژه جغرافیایی استان و برنامه ریزی ویژه و مناسب مسئولان برای جلوگیری از خطرات بلایای طبیعی در این خطه از ایران اسلامی است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی نیز در گفتگویی با بیان اینکه خشکسالی زراعی ۹۱-۹۰، دو میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار به منابع طبیعی استان خسارت زد اظهارداشت: در این راستا ۶۷۴ میلیون ریال به منابع طبیعی آذربایجان‌غربی خسارت وارد شد.

علی پیرمرادی بهره‌ برداران خسارت دیده را ۷۳ هزار و ۳۸۹ نفر اعلام کرد و گفت: به دلیل کمبود بارندگی و خشکسالی میزان محصول خسارت دیده در مراتع آذربایجان غربی بیش از ۱۹۲ هزار تن برآورد شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی به میانگین بارندگی بلند مدت آذربایجان غربی اشاره کرد و گفت: میانگین بارندگی بلند مدت در این استان ۳۸۰ میلی‌متر است در حالی که میانگین بارندگی استان در سال زراعی ۹۱-۹۰،۳۲۵ میلیمتر بود.

وی با اشاره به مطالعات انجام شده در ارتباط با میزان بارندگی و کاهش تولید در هر هکتار از مراتع آذربایجان غربی افزود: به ازای کم شدن یک میلی‌متر بارندگی از میانگین بلند مدت استان، مقدار تولید یک و ۳۵۰ هزارم کیلوگرم در هر هکتار کم می ‌شود.

طی هفته گذشته نیز بر اثر بارش برف و سرمای شدید در مناطق مرزی سردشت یک نفر جان خود را از دست داد، این فرد به همراه دو تن دیگر با پای پیاده در منطقه کوهستانی ال مردان سردشت از عراق عازم ایران بود که به دلیل برف و کولاک شدید راه خود را گم و پس از مدتی سرگردانی بر اثر سرما جان خود را از دست داده و جسد وی پس از دو روز توسط اهالی این روستا پیدا شد.

سالانه تعداد زیادی از کولبران در سردشت به دنبال بارش سنگین برف در ارتفاعات مرزی و یا سقوط بهمن جان خود را از دست می دهند.

فرماندار سردشت نیز با تائید مرگ یک کولبر در ارتفاعات مرزی سردشت اظهار داشت: متاسفانه سالانه تعدادی کولبر که برای امرار معاش از طریق کوه ها به عراق رفت آمد می کنند در فصل زمستان به دنبال بارش شدید برف و نیافتن راه اصلی و یا سقوط بهمن جان خود را ازدست می دهند.

ذبیح الله کاظمی تسریع در راه اندازی واحدهای تولیدی صنعتی و اختصاص اعتبارات مناسب برای توسعه هر چه بیشتر این شهرستان را یکی از راهکارهای کاهش تعداد کولبران مرزی در سردشت دانست و اظهار داشت: متاسفانه امکانات ستاد مدیریت بحران سردشت نیز پاسخگوی حوادثنیست.

وی با بیان اینکه امکانات این ستاد در حد بسیار پائین بوده ولی با تعهد و احساس مسئولیت از بروز برخی حوادث پیشگیری و از افزایش تلفات جلوگیری شده، گفت: به هنگام بارش برف سنگین تنها ۲ عدد لودر راهداری برای بازگشایی ۲ جاده مواصلاتی که راه دسترسی ۲۸۰ روستا است در اختیار داریم.