به گزارش افکارنیوز به نقل از ایسنا، سیدمحمد حسینی در پاسخ به پرسشی دربارهی وضعیت فیلمهای جشنوارهی سیویکم فجر نسبت به دوره قبل بیان کرد: امسال فیلمهای قابل دفاع و قابل قبولی داریم و کمتر در آنها مسئلهای وجود دارد که باعث اختلافاتی مانند سال گذشته شود.

وی با اشاره به بعضی از حواشی‌ که در یک‌سال گذشته برای سینمای ایران بوجود آمد، خاطرنشان کرد: سال قبل اینطور نبود که همه‌ی ایراداتی که به فیلم‌ها گرفته می‌شد، وارد باشد. بعضی از آن ایرادات، حاصل نوع نگاه خاصی بود که برخی داشتند و معتقد بودند در کل نباید به آسیب‌های اجتماعی در فیلم‌ها پرداخته شود؛ در حالی که ما معتقدیم باید گاهی ضعف‌ها و اشکالات هم گفته شود تا هشداری برای مردم و برخی اقشار که درگیر آن ناهنجاری‌ها هستند، باشد.

حسینی در عین‌حال با تاکید بر اینکه آسیب‌های اجتماعی نباید به‌شکلی بیان شود که مروج ناهنجاری‌ها باشد، اظهار کرد: وقتی فیلم‌های امسال را با آثار سال قبل مقایسه‌ می‌کنیم، کمتر شاهد فیلمی هستیم که خلاف این دیدگاه باشد. البته این را هم باید گفت که اگر افرادی به‌دنبال بهانه باشند طبیعی است که از هر نکته و موضوعی می‌توانند سوژه‌ای درست کنند اما اگر واقعا فیلم‌ها با نگاه منطقی، معقول و با واقع‌بینی بررسی شود، فکر می‌کنم همه به این نتیجه برسند که تلاش قابل قبولی در این زمینه انجام شده است.

سال قبل اینطور نبود که همه‌ی ایراداتی که به فیلم‌ها گرفته می‌شد، وارد باشد. بعضی از آن ایرادات، حاصل نوع نگاه خاصی بود که برخی داشتند و معتقد بودند در کل نباید به آسیب‌های اجتماعی در فیلم‌ها پرداخته شود؛ در حالی که ما معتقدیم باید گاهی ضعف‌ها و اشکالات هم گفته شود تا هشداری برای مردم و برخی اقشار که درگیر آن ناهنجاری‌ها هستند، باشد

وزیر ارشاد در ادامه‌ی سخنانش با تاکید بر اینکه باید با همدلی و همگرایی به سمت نقطه‌ی مطلوب فیلم‌سازی قدم برداریم، گفت: وقتی می‌گوییم که فیلم‌های این دوره قابل قبول است، باید توجه کرد که این سخن به این معنا نیست که ما در ساخت فیلم به نقطه‌ی مطلوب و حد کمال رسیده‌ایم، طبیعی است که ضعف‌ها و اشکالاتی وجود دارد که باید با همفکری‌ها و همکاری‌ها در جهت رفع آن برآییم.

وی سپس به نقش گروه‌های مرجع و سازمان‌ها و نهاد‌های مختلف برای کمک به رشد کیفی ساخت فیلم‌های سینمایی اشاره و بیان کرد: در بخش تجلی اراده‌ی ملی این دوره از جشنواره‌ی فیلم فجر، بیش از ۴۰ سازمان برای حضور در جشنواره اعلام آمادگی کردند که ما از این اتفاق استقبال می‌کنیم. شاید کمتر فعالیتی در کشور باشد که تا این میزان، زیر ذره‌بین باشد. شما کمتر فعالیت‌هایی را پیدا می‌کنید که چنین شفافیتی مانند سینما داشته باشد، در عین حال ما باز هم از تشکل‌های مختلف خواسته‌ایم که در جشنواره حاضر شوند، فیلم‌ها را ببینند و نقد کنند چون نگاه‌مان حرکت در مسیر کمال سینمای کشورمان است. در مقابل، این انتظار را هم داریم که آن‌ها منصفانه وارد نقد فیلم‌ها شوند. اینکه فرد یا گروهی بخواهد بعضی‌ بحث‌های سیاسی را دنبال کرده و نظراتش را اعمال کند، درست نیست.

چه قشری را داریم که از هر عیب و نقصی مبرا باشد؟


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سپس در پاسخ به مطلبی درباره برخی انتقادات تند و تیز نسبت به سینمای ایران یادآور شد: الان چه قشری را داریم که از هر عیب و نقصی مبرا باشد؟ همه اقشار جامعه و همه‌ی محصولاتی که در کشور وجود دارد ممکن است دارای ضعف‌هایی باشد. ما نباید فقط روی سینما متمرکز شویم و از سینماگران بخواهیم که فیلم‌هایی بدون نقص تولید کنند. ممکن است برخی بگویند که تاثیرگذاری سینما زیاد بوده و این متمرکز شدن به این دلیل است اما در هر صورت اقشار زیادی هستند که تاثیر زیادی در جامعه دارند.

حسینی ادامه داد: مگر سیاست‌مداران ما که در قوای سه‌گانه، مجلس و سازمان‌ها فعالیت می‌کنند خودشان بی‌عیت و نقص هستند؟ طبیعتا اشکال‌ها و ایراداتی در این بخش‌ها وجود دارد ‌که حتی در بعضی مواقع، رهبر معظم انقلاب وارد ماجرا می‌شوند و از ادامه‌ی ‌بعضی از روند‌ها پیشگیری می‌کنند. این نشان می‌دهد که حتی سیاست‌مداران ما هم که از پختگی برخوردارند گاهی دچار اشکالاتی می‌شوند. در این شرایط، چگونه از جوان هنرمندی که تازه وارد عرصه‌ی فیلم‌سازی شده می‌توان توقع داشت که همه‌جانبه‌نگر باشد و همه‌ی مسائل سیاسیِ داخلی و خارجی، روانشناسی، اجتماعی و… را در کارش لحاظ کند؟! طبیعی است که گاهی در کار او هم ضعفی ایجاد می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه‌ی این بخش در پاسخ به این پرسش که آیا با توجه به فشار‌هایی که در یک‌سال گذشته به سینمای ایران وارد شده، باز هم فیلمِ جدی‌ِ نقادانه‌ای در این دوره از جشنواره فجر حضور دارد، تصریح کرد: نظر ما اصلا این نیست که فیلم‌های نقادانه ساخته نشود چون جامعه‌ی ما جامعه‌ای نیست که بدون اشکال باشد. مقام معظم رهبری در خراسان شمالی در بحثسبک زندگی بیش از ۲۰ ضعف را برشمردند که ما آن‌ها را در شورای فرهنگ عمومی، مراکز تربیتی و… دنبال می‌کنیم. طبیعی است که هنرمند و سینماگر هم باید با دوربینش به این مسائل بپردازد. هنرمند نمی‌تواند بی‌تفاوت از کنار مشکلات عبور کند در حالی که باید با نگاه اصلاحی به سمت تلاش در جهت حل مشکل گام بردارد.

وی افزود: به عنوان مثال، ممکن است دروغ‌گویی در جایی رواج داشته باشد، مباحثاخلاقی نادیده گرفته شود یا تعامل افراد با یکدیگر دور از ادب باشد. این‌ها واقعیت‌هایی است که هرچند کم اما در جامعه‌ وجود دارد. قطعا سینماگر می‌تواند این ضعف‌ها را به‌شکلی مطرح کند که مردم از آن‌ها فاصله بگیرند.

حسینی در جمع‌بندی سخنانش در این بخش تصریح کرد: اگر با دید منصفانه و مقایسه‌ی با گذشته فیلم‌های این دوره از جشنواره را مشاهده کنیم، فکر می‌کنم امسال ضعف‌ها به حداقل کاهش پیدا کرده و نقاط قوت بیشتر شده است.

راغب‌تریم تصمیم‌گیری درباره‌ی ماهیت صنفی یا فرهنگی خانه‌ی سینما را به سینماگران بسپاریم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به پرسش دیگری درباره نظرش پیرامون ماهیت صنفی یا فرهنگی فعالیت خانه‌ی سینما گفت: ما خیلی نمی‌خواهیم در این موضوع وارد شویم و راغب‌تریم که تصمیم‌گیری درباره این امر را به دوستان سینماگر بسپاریم. هر دو حالتی که اشاره کردید را می‌توان در نظر گرفت و هر کدام هم معایب و محاسن خاص خودش را دارد.

سید محمد حسینی با تاکید بر اینکه هیات هفتنفره اصلاح اساسنامهی خانه سینما در اینباره تصمیمگیری خواهند کرد به ایسنا افزود: بهتر است اجازه دهیم دوستان سینماگر در کمیته اصلاح اساسنامه در فضای معقول و منطقی بحثهایشان را مطرح کنند و در نهایت اگر جایی میبایست اظهارنظر کنیم دیدگاههایی که داریم را مطرح میکنیم اما بهطور کلی در وهلهی اول اگر دوستانی که در جمع هفتنفره حضور دارند، کار را پیش ببرند بهتر است.