افکار

- اگرچه خیلی ها معتقدند «سیزده» عدد نحسی است اما فریدون جیرانی، مطمئنا چنین اعتقادی ندارد. او در بحبوحه درگیری های فیلم «من مادر هستم» و حملات شدید گروه های مختلف به آن، روز سیزدهم آذر ماه، پروانه ساخت فیلم جدیدش را گرفت تا کام خودش را در کنار شیرینی موفقیت «من مادر هستم» در گیشه با ساخت فیلمی کمدی شیرین تر کند.

جیرانی همان زمان درباره نگاه اداره نظارت به این پروژه گفته بود: «پروانه ساخت فیلم را گرفته ایم یعنی نگاه اداره نظارت به آن مثبت بوده است. اصلا فیلمنامه هم مشکلی نداشت که ممیزی خاصی را شامل شود. این کار یک کمدی کاملا مفرح است که در صورت اکران درست خواهد توانست طیف مختلفی از مخاطبان را به سمت خود بکشاند. اصلا دلیلی وجود ندارد که فیلم مشکلی برای اکران داشته باشد. این یک فیلم مفرح و شاد است که سرمایه اش را بازخواهد گرداند.»

اما گویا فریدون جیرانی و تهیه کننده فیلم «زندگی دوگانه فیروز» در شرایط کنونی سینما کمی دست به عصاتر قدم برداشته اند تا شروع تولید فیلم تازه کارگردان پر سر و صدای سینمای ایران، کمی عقب بیفتد.

پروانه ساخت این فیلم همزمان با سه فیلم دیگر از سوی شورای صدور پروانه فیلمسازی ۳۵ میلی متری صادر شد که یکی از آنها «دهلیز» بود که در جشنواره سی و یکم هم به نمایش درآمد اما شنیده ها حاکی از آن است که جیرانی بالاخره فیلم تازه اش را که یک کمدی اجتماعی است، کلید خواهد زد. آن هم با حضور چهره هایی محبوب طبق شنیده ها، در «زندگی دوگانه فیروز»، اکبر عبدی، فرهاد اصلانی و صابر ابر(به عنوان بازیگری که پروژه ای بدون حضور او آغاز به کار نمی کند!) و ساره بیات تا این لحظه قرارداد بسته اند.

همکاری دوگانه با فرهاد!

هر چند دو نقش، یکی دختر و دیگری مرد، هنوز باقی مانده تا تکلیف بازیگرشان مشخص شود. در فیلم تازه جیرانی، فرهاد اصلانی، در نقش «فیروز»، کاراکتر اصلی خواهد بود. اصلانی و جیرانی همکاری خوبی را در «من مادر هستم» تجربه کرده بودند و گویا این تجربه به مذاق هر دو خوش آمده است که پروژه بعدی را هم با یکدیگر پیش خواهند برد. «زندگی دوگانه فیروز» را رحمان سیفی آزاد، تهیه کنندگی می کند. فیلمنامه این اثر را هم رحمان سیفی آزاد و لیلا لاریجانی نوشته اند.

فیلمنامه فیلم قبلی جیرانی یعنی «من مادر هستم» را هم این دو نویسنده در کنار هم نوشته بودند. پیش از این رحمان سیفی آزاد، تهیه کننده و نویسنده این اثر درباره آن گفته بود: «فیلم سینمایی «زندگی دوگانه فیروز» را فریدون جیرانی در ژانر کمدی اجتماعی با نگاهی دینی می سازد. این فیلم یک تجربه جدید در کارنامه فریدون جیرانی به شمار می رود.»

با اینکه جیرانی در گفت و گوهای پیشین خود اصلا تمایلی به لو دادن قصه این فیلم نداشته اما سیفی آزاد، در این باره گفته بود: «این فیلم یک کمدی – اجتماعی است با محوریت زندگی یک مرد میانسال ۴۲ ساله که به شدت خسیس است اما بروز ماجراهایی سبب ساز آن می شود که یک تحول در زندگی وی به وجود بیاید.»

اگرچه خیلی ها جیرانی را با ملودرام هایش می شناسند اما «زندگی دوگانه فیروز» اولین تجربه جیرانی در زمینه کمدی نیست. او پیش از این فیلم «صورتی» را در ژانر کمدی – رمانتیک روانه سینماها کرده بود. اکبر عبدی در میان بازیگران این کار، تجربه کمدی بسیار دارد اما فرهاد اصلانی در این ژانر کمتر تجربه دارد و تنها در سریال «آشپزباشی» حاضر شد در نقشی کمدی ظاهر شود.

ساره بیات هم در این فیلم بازی خواهد کرد تا در همین ابتدای راه سینمایی اش، کلکسیون ژانرهای متفاوت را تکمیل کند. او در «جدایی نادر از سیمین» به عنوان یک درام قوی خوش درخشید. سپس با گزیده کاری به پروژه «محمد(ص)» به عنوان اثری تاریخی و فاخر به کارگردانی مجید مجیدی رسیدو حالا هم با بازی در یک کمدی اجتماعی، کار در کنار یکی دیگر از کارگردانان برجسته ایرانی را تجربه خواهد کرد.

نام فیلم جدید جیرانی شباهت زیادی به نام فیلم مهم سینمای فرانسه یعنی زندگی دوگانه ورونیکا به کارگردانی کیشلوفسکی دارد اما خط داستانی این دو فیلم گویا هیچ شباهتی با یکدیگر ندارند. هنوز معلوم نیست جیرانی و تیمش می خواهند چه زمانی این کار را کلید بزنند اما به نظر می رسد با تکمیل فهرست بازیگرانشان، همه چیز مهیاست تا زندگی دوگانه فیروز جلوی دوربین برود و سال ۹۱ را بیش از پیش با خاطرات و اتفاقات تلخ و شیرین برای فریدون خان جیرانی همراه کند.