به گزارش افکارنیوز به نقل از خبرآنلاین، امیر جعفری این روزها در سریال نوروزی چک برگشتی به کارگردانی سیروس مقدم بازی میکند. او بازیگری است که از دنیای تئاتر وارد تلویزیون و سینما شده و چه روی صحنه تئاتر و چه در مقابل دوربین بازیهای خوبی را از او شاهد بودهایم.

در سریال «چک برگشتی» که از شبکه اول سیما پخش می‌شود، جعفری نقش شخصیتی به نام لطیف را بازی می‌کند که به تازگی از زندان آزاد شده است. به بهانه حضور جعفری در این مجموعه با او گپ و گفت کوتاهی داشتیم که می‌خوانید:


چرا پیشنهاد بازی در این مجموعه را پذیرفتید؟
به هر حال سیروس مقدم آقای تلویزیون است و رد کردن پیشنهاد این کارگردان مثل رد کردن ماشین بنزی است که در یک قرعه کشی برده‌اید.


پیش از این هم که تجربه‌ حضور در کارهای مقدم را داشته‌اید.
من تا به حال تجربه‌های خوب و موفقی را کنار آقای مقدم و خانم غفوری داشته‌ام و همیشه از تکرار این تجربه لذت برده و می‌برم. طبیعتا از پیشنهاد بازی در مجموعه «چک برگشتی» هم استقبال کردم و خوشحالم که باز در کنار این تیم موفق حاضر شدم.


بازی در نقش «لطیف» به نوعی بازی شما در مجموعه «زیر هشت» را تداعی نمی‌کند؟ فردی که از زندان آزاد شده، تقریبا با همان گریم سابق و…
در نگاه اول «لطیف» را فردی است که از زندان آزاد شده و ماجراهایی برایش اتفاق می‌افتد، اما بین نقش من در «زیر هشت» تا «چک برگشتی» تفاوت وجود دارد و حتی نوع شخصیت پردازی‌ها در این دو مجموعه متفاوت است. در «زیر هشت» فردی که از زندان آزاد شده بود، به دنبال انتقام گیری بود. در «چک برگشتی» اما دلیل زندان رفتن لطیف مهریه ای است که همسرش به اجرا گذاشته است. همین موضوع تفاوت هایی را در نوع اجرای نقش بوجود می‌آورد.

تا چه حد فیلمنامه این اختیار عمل را به شما می‌داد تا المان‌هایی را به شخصیت «لطیف» اضافه کنید؟
فیلمنامه‌ای که توسط سروش صحت و امیرحسین صفایی نوشته شده بود، داستان بسیار جذاب و پر کششی داشت. از ابتدا نقش «لطیف» به همین شکلی بود که می‌بینید.
طبیعی است که در شکل‌گیری یک شخصیت سهم اصلی به عهده فیلمنامه است، اما من همیشه قائل به این بوده‌ام که‌ بازیگر باید تفکر داشته باشد و با توجه به تحلیل‌اش از شخصیت فیلمنامه، فاکتورهایی را به نقش اضافه یا کم کند. در «چک برگشتی» هم همین اتفاق افتاد. از ابتدا ویژگی‌های کلی شخصیت «لطیف» را برای خودم واکاوی کردم و به مرور با توجه به شناختی که نسبت به این فرد داشتم، ویژگی‌هایی را به شخصیت‌اش اضافه کردم.


در زمان تصویربرداری فیلمنامه تغییر کرد؟
فیلمنامه به طور کلی نه، اما دکوپاژهایی که از ابتدا در نظر گرفته شده بود با توجه به مصلحت سنجی آقای مقدم تغییرکرد؛ چون لوکیشن‌ها تغییر کرده بود و قاعدتا دکوپاژها هم باید تغییر می‌کرد، اما در مجموع فیلمنامه تغییری در زمان تصویر برداری نداشت.


شما تا به حال در مجموعه‌های مناسبتی حضور داشتید و با شتاب جاری درساخت این‌گونه مجموعه‌ها آشنا هستید فکر می‌کنید عجله‌ای که برای رساندن «چک برگشتی» به آنتن تلویزیون وجود داشت. تاثیری در کیفیت کار داشت؟
ما همیشه این موضوع را یاد آور می‌شویم که باید از ماه‌ها قبل ساخت مجموعه‌ها تدارک دیده شود و کار کلید بخورد، اما مثل این که واقعا کسی به این موضوع توجه نمی‌کند و این شتابی که شما به آن اشاره کردید برای بازیگر بسیار آزار دهنده است. مثلا من تجربه خوبی از حضور در مجموعه «چار دیواری» داشتم چرا که ما، ماه‌ها قبل از پخش این مجموعه تصویر‌برداری را شروع کردیم و با آرامش بیشتری سر کار حاضر می‌شدیم، اما امسال متوجه نشدیم چه زمانی عید شد. این عجله و شتاب اصلا برای تیم سازنده یک مجموعه تلویزیونی خوب نیست و قطعا در کار تاثیر گذار است. فکر می‌کنم فقط در کنار آقای مقدم می‌توان این مدل کارها را تجربه کرد و مطمئن بود که عجله و شتاب باعثافت کیفیت کار نمی‌شود.

در مجموعه «چک برگشتی» طیفی از بازیگران تئاتر حضور دارند و همین موضوع باعثشده بازی یکدست‌تری را از بازیگران این مجموعه ببینیم به عنوان بازیگر چنین انتخابی تا چه حد می تواند درکیفیت کار تاثیر گذار باشد؟
خب طبیعی است که حضور در کنار چهره‌هایی مثل هومن برق‌نورد، هدایت هاشمی، ریما رامین‌فر و علی صالحی - که من تجربه همکاری ۲۰ ساله‌ای با آن‌ها دارم و در تئاتر با هم بیشتر کار کرده‌ایم - حس خوبی دارد. بودن در کنار این بازیگران به دلیل شناخت بیشتری که از آن ها دارم، کار را برای من راحت‌تر می‌کند و دقیقا به همین دلیل است که در تمرین‌ها و حین فیلمبرداری بیشترین بده بستان‌ها را با هم داریم. همین انتخاب آقای مقدم بازی در این مجموعه را برای من جذاب تر و شیرین تر کرده است.


آیا در زمان پخش «چک برگشتی» عکس العمل‌های مردم را نسبت به نقش یا این مجموعه شنیده‌اید؟
در روزهایی ابتدای سال ما مدام مشغول تصویربرداری کار بودیم و متاسفانه هیچگونه مراودهای با مردم نداشتهایم، اما امیدوارم از این مجموعه راضی باشند و بتوانیم خاطره خوبی از ایام نوروز در ذهنشان به جا بگذاریم.