کارت واکسن کرونا برای برخی مشاغل خاص اجباری می شود. همچنین در راستای طرح قرنطینه کرونایی کسانی که قصد سفر و اقامت در هتل ها را دارند، با اجرای این طرح تنها در صورت داشتن کارت واکسن می توانند هتل رزو کنند و به مسافرت بروند. جزئیات مشاغلی که داشتن کارت واکسن برای آن ها اجباری است را با هم می خوانیم.

واکسیناسیون مطمئن‌ترین راه برای درامان‌ماندن از ویروس کرونا ست. در بسیاری از کشورها انجام برخی کارها با داشتن کارت واکسن امکان‌پذیر است. چندی پیش نیز بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، اعلام کرد به‌زودی برخی از خدمات مانند سفر و خدمات بانکی با کارت واکسن انجام می‌شود. در این اینفوگرافیک،مرکز اورژانس کشور کارهایی را برشمرده است که به کارت واکسن نیاز دارد.

کارت واکسن کرونا اجباری می شود؟

بدین ترتیب بزودی کسانی که هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند، کارت واکسن دریافت می‌کنند و خدمات عمومی از جمله بلیت هواپیما، قطار، اتوبوس و خدمات بانکی و اقامت در هتل منوط به داشتن کارت واکسن یا به عبارتی کارت سلامت خواهد بود.

آن طور که معاون درمان ستاد مقابله با کرونا تهران به «ایران» می‌گوید: «ارائه کد سلامت یا «هلث کد» به سیستم نظام سلامت کشورها این امکان را می‌دهد به تمام سوابق واکسیناسیون و بیماری فرد دسترسی پیدا کنند و از حضور افرادی که به عمد واکسن نزده‌اند، در اجتماعات جلوگیری می‌شود.» دومین خبر امیدبخش دکتر بهرام عین‌اللهی اتمام واکسیناسیون گروه‌های هدف تا دهه مبارک فجر است.

او پیشگیری و بهداشت را در کنترل بیماری کووید۱۹ اولویت مهمی تلقی می‌کند و در حالی به اجرایی شدن هر دو وعده‌اش تأکید دارد که واردات واکسن به کشور نیز در هفته‌های اخیر سرعت قابل توجهی گرفته است به طوری که با ورود و ترخیص ۲ میلیون و ۲۲۰ هزار دوز واکسن چینی دیگر (پنجشنبه ۴ شهریور)، تعداد واکسن‌های وارداتی از مرز ۲۸ میلیون دوز گذشت با این احتساب که هر هفته بیش از یک میلیون دوز واکسن از سوی جمعیت هلال احمر کشور تحویل وزارت بهداشت می‌شود و پس از اعلام ارسال واکسن کرونا از سوی کووکس به ایران در همین زمینه وزیر بهداشت نیز از تلاش وزارت بهداشت برای اتمام واکسیناسیون جمعیت هدف کشور تا دهه فجر خبر داد.
دکتر عین‌اللهی پس از کسب ۲۱۴ رأی اعتماد از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به میان کادر درمان رفت و از چند بیمارستان کرونایی تهران بازدید و با کادر درمان و بیماران گفت‌وگو کرد. او در بازدید از مراکز درمانی در تهران از ارائه خدماتی مانند سفر با هواپیما، قطار، اتوبوس و خدمات بانکی با کارت واکسن خبر داد. وزیر بهداشت در قدم اول از بیمارستان مسیح دانشوری بازدید کرد و سپس با حضور در بیمارستان رسول اکرم و  بهارلو از نزدیک در جریان مشکلات کادر درمان و بیماران مبتلا به کووید۱۹ و وضعیت دسترسی به تجهیزات و دارو قرار گرفت.

وی روز بعد عازم شهر مشهد شد و پس از بازدید میدانی از بیمارستان امام رضا مشهد ساعاتی بعد همراه با رئیس جمهوری وارد استان خوزستان شد. دکتر عین اللهی؛ تقویت عدالت در سلامت،گسترش خدمات پیشگیری و بهداشتی، تقویت نظام ارجاع و سلامت الکترونیک، تقویت و تجهیز ساختارهای بهداشتی، گسترش و تقویت خانه‌های بهداشت، نظام شبکه و توجه به برنامه پزشک خانواده را از جمله برنامه‌های اولویت‌دار وزارت بهداشت برشمرد.

کارت واکسن کرونا اجباری می شود؟


لزوم کنترل مصرف دارو در بیماران کرونایی

وزیر بهداشت در اولین بازدید میدانی خود از بیمارستان مسیح دانشوری بر لزوم کنترل مصرف و تجویز دارو به بیماران کرونایی تأکید کرد. وی گفت که برای مدیریت کرونا به پروتکل‌های علمی نیاز داریم با این حال خیلی بین روش‌های درمانی ویروس کرونا تناقض وجود دارد و هر فردی مبحثی را به عنوان درمان خود در نظر می‌گیرد. باید در آینده کمیته‌های علمی ستادی را تقویت کنیم و از افراد دانشمند که تعداد آن‌ها در کشور کم نیست بیشتر استفاده کنیم.
به گزارش ایسنا، وزیر بهداشت یکی از مشکلات حوزه مدیریت کرونا را مصرف بی رویه دارو دانست و عنوان کرد: تجویز دارو به برخی از بیماران کرونایی در برخی مراحل نیاز نیست، درواقع اگر در زمان خودش باشد خوب است اما اگر زمان لازم گذشته باشد تأثیری ندارد.
وزیر بهداشت همچنین در حاشیه بازدیدش از بیمارستان بهارلو از قرنطینه و واکسیناسیون هوشمند علمی کرونا خبر داد و گفت:  واکسیناسیون علیه کرونا را در آینده نزدیک به صورت واکسیناسیون هوشمند پیش می‌بریم. به این معنی که بسیاری از خدمات با ارائه کارت واکسن انجام می‌شود. به گفته وی، طبق آمار در گروه‌هایی که لازم بود واکسن را تزریق کنند، ۲۵ درصد واکسن نزدند. در حالی که عدم تزریق واکسن هم برای خودشان و هم برای دیگران خطر دارد بنابراین ما برنامه واکسیناسیون را به صورتی می‌کنیم که همان طور که سرعت می‌گیرد، بسیاری از خدمات هم با کارت واکسن ارائه شوند. مانند خرید بلیت، اقدامات بانکی و... این برنامه به نوعی قرنطینه هوشمند اطلاق می‌شود.
وی گفت: برنامه ما این است که بعداز اینکه روند واکسیناسیون تا حد زیادی پیش رفت، خدمات دیگر را با کارت واکسن انجام دهیم. یعنی لاک دان هوشمند ایجاد کنیم. یعنی افراد اگر بخواهند بلیت بگیرند یا هتل رزرو کنند، با کارت واکسن یا کارت ملی انجام دهند. چراکه در برخی کشورهای همجوار ما، کارت واکسن یکی از روش‌های قرنطینه است.

عین اللهی با تأکید بر اینکه مردم دنبال نوع واکسن کرونا نباشند همه واکسن‌های وارداتی مورد تأیید است؛ عنوان کرد: باید هر واکسنی که برای کرونا موجود است استفاده شود. چون واکسن‌های موجود مورد تأیید وزارت بهداشت هستند. او در سفر استانی به خوزستان ضمن اعلام وضعیت قرمز در شهر اهواز و بستری شدن حدود ۳ هزار بیمار کرونایی در بیمارستان‌های این شهر اعلام کرد: تنها راهی که می‌تواند بیماری کرونا را کنترل کند، واکسیناسیون است. هر نوع واکسنی که وزارت بهداشت وارد می‌کند، خوب است؛ مردم به دنبال مارک خاصی در واکسن نباشند.
وزیر بهداشت ضمن توصیه به مردم جهت واکسن زدن گفت: مردم به شایعات توجه نکنند واکسن زدن واجب است و در آینده داشتن گواهی واکسیناسیون برای بهره‌مندی از خدمات عمومی الزامی خواهد بود. ما بزودی داشتن کارت واکسن را به عنوان ملاک‌های خودمان قرار خواهیم داد و استفاده از خدمات عمومی از جمله گرفتن بلیت هواپیما و اتوبوس و هتل با کارت واکسن خواهد بود بنابراین واکسن مهم است و همه باید آن را انجام دهند.

کارت واکسن کرونا و جزئیات واکسیناسیون هوشمند

در همین زمینه نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا تهران درباره جزئیات واکسیناسیون هوشمند و کارت واکسن کرونا به «ایران» می‌گوید: ارائه کارت هوشمند واکسیناسیون با استفاده از  سرویس‌های متمرکز در ارائه خدمات الکترونیک هم از جهت نظارت بهتر و هم تحلیل وضعیت واکسیناسیون و بیماری می‌تواند کمک کننده باشد. خیلی از کشورهای دنیا توانسته‌اند با کمک گرفتن از اطلاعات بیمار و تحلیل وضعیت واکسیناسیون  کد سلامت به افراد بدهند.
توکلی در ادامه می‌افزاید: ارائه کد سلامت یا «هلث کد» به سیستم نظام سلامت کشورها این امکان را می‌دهد به تمام سوابق واکسیناسیون و بیماری فرد دسترسی پیدا کنند. در وهله اول هلث کد نشان می‌دهد فرد کجا و چه زمانی واکسن زده است.
دسترسی به این اطلاعات باعث می‌شود وقتی فرد جاهای خاص مثلاً نشست‌های مختلف اجتماعی یا ورزشگاه می‌رود باید علاوه بر اینکه  تست پی سی آر در چند روز گذشته بدهد همچنین کد سلامت وی، رهگیری و رجیستری می‌شود و به سیستم نشان می‌دهد که از نظر ابتلا به کووید در سلامت به سر می‌برد. بنابراین کد سلامت دو فایده دارد؛ یکی اطلاع از واکسیناسیون فرد است و دومی اینکه افراد با تست پی سی آر مثبت نتوانند در جاهای شلوغ تردد کنند تا زمانی که  سلامت فرد احصا شود.
وی می‌گوید: به طور مثال در ایران نیز می‌توان در سرویس کارت ملی دسترسی به اطلاعات تزریق واکسن افراد و تست پی سی آر را تعریف کرد همچنین می‌توان به طور مشخص سامانه‌ای را برای ارائه کارت سلامت تعریف کرد بدین شکل که کد ملی را وارد سامانه می‌کنند و با احراز هویت از طریق QR کد روی تلفن همراه می‌توان به وضعیت واکسیناسیون و بیماری کووید دسترسی پیدا کرد.

به گفته معاون درمان ستاد کرونا تهران؛ ارائه کارت سلامت یا کارت واکسیناسیون موجب می‌شود قرنطینه هوشمند نیز اعمال شود و در جاهایی که تجمع است این افراد کمتر حضور داشته باشند از سوی دیگر به دلیل اینکه برخی افراد از تزریق واکسن کرونا امتناع می‌کنند از حضور در محل‌هایی که امکان آلودگی افراد را دارند، منع شوند چون کسی که  به عمد واکسن نزده است دلیلی ندارد سینما برود یا از مترو استفاده کند این افراد چنانچه ناقل باشند می‌توانند همه افراد را آلوده کنند بنابراین لازم است عدالت اجتماعی رعایت شود و افرادی که واکسن نمی‌زنند و پروتکل‌ها را هم رعایت نمی‌کنند از حضور در تجمعات و استفاده از خدمات اجتماعی محروم شوند.
توکلی با بیان اینکه ارائه کارت سلامت  یا کارت واکسن یک اقدام میان مدت است، می‌گوید: باید زیرساخت‌های ارائه کارت سلامت و واکسیناسیون هوشمند ایجاد شود ما در بحبوبه واکسیناسیون هستیم و این سیستم هوشمند باید با همکاری آی تی وزارت بهداشت و وزارت ارتباطات شکل بگیرد. البته لازم است در دو ماه آینده این موضوع را بررسی کنند و چالش‌هایش را دربیاورند.
وی در پایان درباره وضعیت پیک پنجم در تهران نیز هشدار داد: ما کماکان درپیک هستیم و هنوز تعداد موارد بستری و سرپایی کاهش پیدا نکرده است هر چند که در ۴۸ ساعت گذشته آمار مختصری ثابت ماند و فکر می‌کردیم روند روبه کاهش برود اما تعداد بیماران سرپایی و بستری روبه کاهش نبود و مختصری افزایش را شاهد هستیم. هم اینک هزار و ۵۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های پایتخت بستری هستند و ۶۸۰ بیمار نیز در اورژانس‌ها منتظرند تخت بستری خالی شود.

کشور در پیک پنجم قرار دارد و روزانه بیش از ۵۰۰ نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند از آنجا ویروس دلتا سرعت انتشار و انتقال بالایی دارد و به دنبال همین ویژگی باید منتظر سویه‌های متعدد دیگری هم باشیم که البته سویه لامبدا در همسایگی کشور قرار دارد اما گزارشی از موارد ابتلا به آن در کشورهنوز گزارش نشده است.

در حالی‌که تنها راه نجات و رهایی از این بحران بی‌سابقه جهانی واکسیناسیون عمومی است برخی به بهانه‌های مختلف از جمله این‌که واکسن‌های موجود خوب نیست و یا اعتقادی به واکسن ندارند از تزریق واکسن کرونا خودداری می‌کنند.

به دنبال این امنتاع خودسرانه برخی افراد اخیرا مقامات بهداشتی اعلام کردند حدود ۲۵ درصد از افراد بالای ۵۰ سال واکسینه نشدند و با کم شدن سن واکسیناسیون تعداد افرادی که واکسن نزدند هم بیشتر می‌شود و همین امراز واکسینه شدن عموم و کنترل بیماری کرونا جلوگیری می‌کند و نتیجه آن پایداری شرایط بحران فعلی است.

بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت دولت سیزدهم از نخستین روزهای وزارتش وعده‌های امید بخشی برای بهبود وضع موجو داد( اینجا بخوانیم). اتمام واکسیناسیون گروه‌های هدف تا دهه فجر یکی از آنه وعده‌ها بود که با افزایش تعداد مراکز واکسیناسیون کرونا و سرعت بحشی به واردات واکسن به این امر نزدیک می‌شویم.

خدمات عمومی با کارت واکسن انجام خواهد شد

وزیر بهداشت برای مقابله با افرادی که از تزریق واکسن خودداری می‌کنند اعلام می‌کند: «در آینده ملاک برای ارائه خدمات عمومی بانک‌ها و هتل‌ها، دریافت بلیط هواپیما و اتوبوس و همچنین تردد در مکان‌هایی مانند سینما داشتن کارت واکسن افراد است.»

نحوه دریافت کارت واکسن کرونا دیجیتال

افراد می‌توانند برای دریافت کارت دیجیتال واکسن کرونا به نشانی vcr.salamat.gov.ir مراجعه و ثبت‌نام کنند.

نشانی اینترنتی کارت دیجیتال واکسن دارای QR-Code است و پیامک آن حداکثر یک روز پس از ثبت‌نام برای افراد فرستاده می‌شود.

نحوه دریافت کارت واکسن کرونا دیجیتال

وی همچنین حضور دانشجویان در کلاس درس در سال تحصیلی پیش‌رو را منوط به داشتن کارت واکسیناسیون اعلام می‌کند و می‌گوید: «این اقدام می‌تواند علاوه بر کاهش محدودیت‌هایی که بر زندگی تک‌تک افراد جامعه سایه انداخته، در قطع زنجیره انتقال بیماری بسیار مؤثر باشد. در حقیقت با این تدبیر و اجرایی شدن آن همانند بسیاری از کشورهای دیگر، آن دسته از افرادی که از تزریق واکسن امتناع می‌کنند نیز مجبور به پذیرش واکسیناسیون خواهند شد. به این ترتیب هم جان آنها و هم خانواده‌ها و اطرافیانشان در برابر ویروس کرونا ایمنی نسبی خواهد یافت.»

لزوم داشتن کارت دیجیتال واکسن کرونا برای سفر

پس از صحبت‌های وزیر بهداشت و اعمال لزوم تزریق واکسن برای دریافت خدمات وزیر راه‌وشهرسازی هم با بیان این‌که واکسینه شده‌ها می‌توانند از سفرهای هوشمند بهره‌مند شوند عنوان می‌کند: «اجرای سیستم هوشمند کرونا مدتی است مورد بحث و بررسی قرار گرفته و بر اساس آن مقرر شده، اطلاعات افرادی که هر دو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند، وارد این سیستم شود و محدودیت‌های کرونایی مانند ممنوعیت‌های سفر برای آنها لغو شود و حتی می‌توانند به سفرهای خرجی بروند.»

در همین راستا وزارت بهداشت از آغاز صدور کارت دیجیتال واکسن کرونا برای افرادی‌که قصد سفر خارج از کشور دارند( اینجا بخوانیم) و دو دز واکسن دریافت کرده‌اند خبر داد.

انتشار چنین اخباری برای فرادی‌که دو دز واکسن دریافت کرده‌اند اهمیت پیدا کرد و از طرفی دیگر گروه‌های واجد شرایطی که تاکنون واکسن دریافت نکرده بودند به تکاپو افتادند وبرای دریافت واکسن اقدام کردند.

علی شریفی‌زارچی، سرپرست مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت در خصوص کارت واکسن دیجیتال می گوید: «از آنجایی که شرط ورود به بسیاری از کشورهای جهان تزریق دو دوز واکسن و داشتن کارت واکسیناسیون است با اقدامات صورت گرفته و تدابیر انجام شده، صدور این کارت دیجیتال دو زبانه برای افرادی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند، آغاز شده است.»

وی با بیان این‌که همه افرادی که واکسن زده‌اند چه نوبت اول و چه نوبت دوم می‌توانند از این طریق اطلاعات کارت واکسن دیجیتال کرونا را دریافت کنند می‌گوید: «افرادی که نوبت اول واکسن را دریافت کرده‌اند برای‌شان پیامکی ارسال می‌شود و اطلاعات پس از نوبت اول تزریق را در کارت خود دریافت می‌کنند و افرادی که هر دو نوبت را تزریق کرده‌اند اطلاعات کامل واکسیناسیون خود را در کارت دیجیتال واکسیناسیون خواهند داشت.»

البته ثبت نام کارت دیجیتال واکسن کرونا موضوعی نیست که برای اولین بار در کشور ما انجام شده باشد. بلکه بسیاری دیگر از کشورهای پیشرفته این برنامه را انجام داده و بسیار هم مناسب بوده است. به هر حال، اکنون هم با توجه به راه اندازی این سامانه در کشور، افراد واکسینه شده می توانند با ورود به ان نسبت به ثبت نام جهت دریافت کارت واکسن خود اقدام نمایند.