دکتر علی محمدی پیش از ظهر امروز در افتتاحییه دوره توانمندسازی کارشناسان و کارشناسان مسئولان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فرهنگیان کشور که در خانه معلم قم برگزار شد گفت: حضور در دانشگاه فرهنگیان را برای خود ارزش بدانیم و قدر این موهبت الهی را بدانیم و نسبت به مسائل فرهنگی ودینی هم دغدغه مند باشیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فرهنگیان با بیان این که دفاع مقدس دانشگاه بزرگ تربیتی و مکتب خانه دینی بوده که گل شاخص آن شخصیت شهید زین الدین در قم می باشد، افزود: امروز شهدا و مکتب شهید حاج قاسم سلیمانی بالاترین الگوی تربیتی برای جوانان می باشند.

وی راه نجات فرهنگ و تربیت را خودسازی و عامل بودن عنوان کرد و بیان داشت: برای اثرگذاری نباید حتما سخنرانی کرد. مصداق بارز آن امام راحل است. این بنیان گذار کبیر انقلاب با عمل خود جوانان را جذب دین کرد.

دکتر محمدی بابیان این که اگر حاج قاسم، شهیدحاج قاسم سلیمانی شد، به خاطر عامل بودن به دین و خودسازی بوده است، گفت: این شهید والا مقام چون با خدا و دین رفیق بود و براساس مبانی دینی و الهی عمل و رفتار می کرد، خدا هم او را بزرگ کرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فرهنگیان با بیان این که بهترین الگو تربیتی شهداء هستند، اظهارداشت: جوانان را با آثار معرفتی و معنوی شهدا و شهید حاج قاسم سلیمانی آشنا کنیم.

وی  سخنرانی، عامل نبودن مسئولین فرهنگی به دین و ارزشهای الهی را از مهمترین عوامل آسیب زا  به حوزه فرهنگ دانست و بیان داشت: بهترین راهکار برای برون رفت از این آسیب این است که این جوانان را با آثار معنوی شهداء آشنا و هر جوانی را با شهید همراه و رقیق کنیم.

دکتر محمدی گفت: حوزه فرهنگی نیاز به عمل دارد و مکتب حاج قاسم هم مکتب عمل بود. ایشان با این مسئولیت مهمی داشت اما همواره در میدان بود.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فرهنگیان افزود: کار فرهنگی نیاز به اقدام و عمل دارد. با پشت میز نشینی و سخنرانی نمی توان جوانان را جذب دین و فرهنگ کرد.

وی با بیان اینکه توسل به اهل بیت(ع) بالاترین امید است بیان داشت: باید این امید در بین جوانان ترویج شود و آنها را دعوت به این امید مهم کرد.

دکتر محمدی با بیان این که شرایط فعلی فرهنگی دانشگاه فرهنگیان قابل قبول نیست، گفت: برای تقویت مسائل فرهنگی دانشگاه فرهنگی، توسل به اهل بیت(ع) و الگوگیری از مکتب شهدا و حاج قاسم سلیمانی و توجه به فرهنگ دفاع مقدس است.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فرهنگیان افزود: در این فرهنگ به ارزشها نمره می دادند. کار به سواد و... نداشتند.

وی بیان داشت: امروز جوانان ما همان جوانان گذشته اند، ولی این افراد نیاز به مراقبت و مواظبت از هجمه های فرهنگی دارند که این امر مسئولیت مسئولین فرهنگی را بیشتر می کند.

دکتر محمدی گفت: مسئول فرهنگی کسی است که فراتر از قوانین دانشگاه برای ارتقاء فرهنگ دانشگاه فرهنگیان تلاش کند. اردوی راهیان نور را فعال و دوره های آشنایی با شهداء و آثار و وصیت نامه آنها را  فعال کند.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فرهنگیان افزود: امروز صد ها هزار مهارت آموز، مهارت های مختلف سواد رسانه ای، روخوانی، روانخوانی قرآن و... را فرا گرفته اند. این کارهای خوب است و باید ارتقاء یابد.

جوانان را با فرهنگ عملی شهید سلیمانی و شهداء آشنا کنیم

وی بیان داشت: بستر فضای مجازی فرصت خوبی است که باید برای ارتقاء فرهنگ از آن بهره بیشتری برد.

دکتر محمدی گفت: اگر چه بخش هایی چون آموزش و فرهنگ در دانشگاه جایگاهی ندارد ولی با وجود همه مشکلات باید برای ارتقاء فرهنگ در دانشگاه به صورت جهادی فعالیت کرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فرهنگیان افزود: در آینده حوزه فرهنگی و تربیتی با وجود فعالیت شما مسئولین فرهنگی شاهد ارتقاء سطح و جایگاه فرهنگ و ساختار آن در دانشگاه خواهیم بود. در کنار نباید از توسل و توکل هم کمترین غفلت را کرد.