عامل سرطان کبد چیست؟

طبق یافته محققان، مشخص شد که پیام رسان ایمنی پیش التهابی اینترلوکین ۶ (IL-۶) عامل ایجاد سرطان است.مسدود کردن IL-۶ تعداد و اندازه تومور‌ها را در موش کاهش داد.

اصطلاح سرطان کبد، شامل کارسینوم سلول‌های کبدی، کارسینوم داخل کبدی مجرای صفراوی، و شکل مختلط، کاکرینوم ترکیبی کبد/ مجرای صفراوی (cHCC/CCA) است.سلول‌های cHCC/CCA ویژگی‌های هر دو شکل سرطان را نشان می‌دهند.

این cHCC/CCA نادر بسیار تهاجمی در نظر گرفته می‌شود و به درمان‌های فعلی بسیار ضعیف پاسخ می‌دهد.برای شناسایی اهداف بالقوه برای درمان‌های جدید، تیمی به رهبری ماتیاس هایکن والدر از مرکز تحقیقات سرطان آلمان به جستجوی منشا سلولی این تومور‌ها پرداختند.

محققان مطالعات خود را بر روی موش‌هایی انجام دادند که از نظر ژنتیکی برای ایجاد التهاب مزمن کبد و سرطان کبد در سنین بالاتر اصلاح شده بودند و بعداً به cHCC/CCA نیز مبتلا شدند.مشخصات مولکولی سلول‌های تومور cHCC/CCA در این حیوانات تا حد زیادی با سلول‌های cHCC/CCA انسانی مطابقت دارد.

محققان دریافتند که cHCC/CCA از پیش ساز‌های سلول‌های کبدی منحط ایجاد می‌شود. در مقابل، کارسینوم هپاتوسلولار به احتمال زیاد از سلول‌های کبدی بالغ آسیب دیده ناشی می‌شود.

در سلول‌های cHCC/CCA، ژن‌های مسیر سیگنالینگ اینترلوکین ۶ (IL-۶) پیش التهابی به ویژه فعال هستند. منبع IL-۶ که این مسیر سیگنالینگ را فعال می‌کند سلول‌های ایمنی پیر هستند.

مشخصه پیری سلولی، انتشار یک دسته‌ی کامل از مولکول‌های سیگنالینگ پیش التهابی است که در میان آن‌ها IL-۶ نقش اصلی را ایفا می‌کند.مسدود کردن عمل IL-۶ توسط آنتی بادی‌های خاص تعداد و اندازه تومور‌های cHCC/CCA را در موش کاهش داد.

عاملی که سلول‌های پیر را به سمت آپوپتوز مرگ سلولی برنامه ریزی شده سوق می‌دهد و در نتیجه منبع IL-۶ را خشک می‌کند، همچنین از توسعه cHCC/CCA جلوگیری می‌کند.امروزه موثرترین درمان برای cHCC/CCA برداشتن تومور‌ها با جراحی است، اما تنها زمانی موفقیت آمیز است که سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود.

ماتیاس هایکنولدر یکی از نویسندگان مربوطه نشریه فعلی توضیح می‌دهد: مسدود کردن IL-۶ یا عواملی که سلول‌های تولید کننده IL-۶ پیر را می‌کشند، اکنون می‌توانند بیشتر به عنوان رویکرد‌های درمانی امیدوارکننده در برابر این نوع سرطان مورد آزمایش قرار گیرند.

شواهد فزاینده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد تومور‌هایی که در واقع به عنوان کارسینوم سلولی کبدی تشخیص داده می‌شوند، تا حدی حاوی سلول‌های cHCC/CCA نیز هستند.این بدان معناست که رویکرد‌های درمانی بالقوه علیه cHCC/CCA می‌تواند برای برخی از بیماران مبتلا به سرطان کبد مفید باشد.

عامل سرطان کبد شناسایی شد

منبع: سایت مدیکال نیوز