فرماندهان ارتش سوریه امروز (جمعه) در فرودگاه قامشلی با فرماندهان کُرد این کشور به گفت‌و گو نشستند.

به نوشته وبگاه شبکه المیادین، این نشست با میانجیگری روسیه برگزار شده و هدف بررسی دلایل درگیری‌ها میان طرفین در شهر قامشلی در استان الحسکه و راههای کاهش تنش ذکر شده است.

در روزهای گذشته شهر قامشلی شاهد درگیری شدید میان نیروهای «الدفاع الوطنی» (بسیج مردمی سوریه ) با شبه‌نظامیان «نیروهای دموکراتیک سوریه» (قسد) بود. به طوریکه چندین منطقه میان طرفین دست به دست شد و نیروهای الدفاع الوطنی توانستند مقر نیروهای «آسایش» (نیروهای امنیت داخلی قسد) را در محله «حکلو» به کنترل خود در آورند.

در پی این درگیری‌ها یگان‌های ارتش سوریه نیز برای پشتیبانی از نیروهای الدفاع الوطنی وارد عمل شدند.

به گفته منابع محلی درگیری‌ها زمانی آغاز شد که نیروهای کُرد آسایش سعی داشتند کنترل محله «حاره طی» در نزدیکی فرودگاه را بدست گیرند که با مقاومت نیروهای الدفاع الوطنی که از میان جوانان همین محله تشکیل شده بود، مواجه شدند.

قبیله «طی» نیز در بیانیه‌ای گفته بود: «ما خواستار ایستادن در برابر "قسد" هستیم که از سوی اشغالگران آمریکایی پشتیبانی می‌شود.»

با این حال نیروهای روسیه از دو روز گذشته وارد عمل شده و سرانجام دیروز موفق شدند طرفین را برای آتش‌بس و رفتن پای مذاکره مجاب کردند.  پس از این میانجیگری دو طرف توافق کردند که تا امشب دست از درگیری کشیده و به گفت‌و‌گو بنشینند. پلیس نظامی روسیه نیز در محله‌های درگیری مستقر شده است.

در پی این درگیری‌ها بسیاری از ساکنین مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند. شهر قامشلی در کنترل همزمان نیروهای دولتی سوریه و شبه‌نظامیان کُرد قرار دارد. فرودگاه قامشلی و مرکز شهر در کنترل ارتش و نیروهای الدفاع الوطنی سوریه است.