یک مقام ارشد دولت جمهوری آذربایجان روز یکشنبه از طرح روسیه برای تعیین خطوط مرزی با ارمنستان استقبال کرد.

 به گزارش خبرگزاری «تاس» «علی اسدوف» نخست وزیر جمهوری آذربایجان در این باره گفت که باکو آماده یافتن راه حلی  سازنده  در تعیین  خطوط مرزی است و بنابر این از پیشنهاد روسیه  در تشکیل کمیسیون سه جانبه  برای تعیین خطوط مرزی و علامت گذاری حمایت می‌کند.

 اسدوف گفت: «زمان اشغال خاک جمهوری آذربایجان توسط نیروهای مسلح ارمنستان، تعیین مرز با ارمنستان غیرممکن بود. اکنون پس از پایان جنگ، جمهوری آذربایجان شروع به نصب زیرساخت‌های مرزی خود کرده و کاملا آماده در حل مسئله مرزبندی با ارمنستان به روشی سازنده است.»

 این در حالی است که فرانسه نیز  اعلام کرده که خواستار مشخص شدن مرز بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان از طریق مذاکره است.

سفارت فرانسه در باکو شنبه اعلام کرد که به شدت نگران  افزایش تنش در مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان است. سفارت فرانسه دراین باره اعلام کرد: «پاریس طرفین را به خویشتنداری و جلوگیری از اقدامات تحریک کننده فرا می‌خواند. تعیین مرز بین دو کشو باید از طریق مذاکرات انجام شود.»

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان پنجشنبه گذشته اعلام کرد که نیروهای این کشور 6 سرباز ارمنستانی را در خطوط مرزی میان دو کشور بازداشت کرده‌اند. خبرگزاری روسی «تاس» به نقل از وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در این خصوص گزارش داد که 6 سرباز ارمنستانی حین عبور از خطوط مرزی دستگیر شده‌اند.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان چهارم آبان ۱۳۹۹ بعد از ۴۴ روز درگیری، با وساطت روسیه بر سر آتش‌بس در منطقه قره‌باغ کوهستانی به توافق رسیدند. بر اساس این توافق، ارمنستان موظف شد اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان در «آغ‌دام»، «کلبجر» و «لاچین» را تخلیه کند و کریدوری زمینی از نخجوان به جمهوری آذربایجان ایجاد کند.

در مقابل جمهوری آذربایجان نیز متعهد شد ضمن توقف عملیات‌های نظامی، کریدور لاچین را (به عرض پنج کیلومتر) ‌برای اتصال قره‌باغ به خاک ارمنستان تضمین کند. شهر آزاد شده شوشا به همراه همه مناطق آزادشده به باکو واگذار شد.