بخش روابط خارجی اداره خودمختار کردهای سوریه ، امروز (شنبه)، در بیانیه‌ای به درخواست « سرگئی لاوروف » وزیر امور خارجه روسیه پاسخ مثبت داد.

وزیر امور خارجه روسیه، روز گذشته، در جریان کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «عبداللطیف الزیانی» همتای بحرینیش در مسکو،‌ کُردهای سوریه را به گفت‌و‌گو با دمشق فراخواند.

بر اساس گزارش خبرگزاری «هاوار»، بخش روابط خارجی اداره خودمختار کردهای سوریه با بیان اینکه «بحران سوریه تنها از راه گفت‌و‌گو و تفاهم‌ سوری-سوری حل خواهد شد»، اعلام کرد که در همین راستا تمام تلاش خود را برای دستیابی به این هدف از جمله از راه گفت‌و‌گو با دمشق انجام خواهد داد.

با این حال، کردهای سوریه با اتهام‌زنی به دمشق مدعی شدند «اما معضل اساسی و ریشه‌دار در سوریه در یکی از مهم‌ترین ابعاد آن این است که نظام سوریه حقیقت تغییر در کشور را نمی‌پذیرد و بر همان ذهنیت پافشاری دارد؛ ذهنیتی که منجر به این بحران و مشکلات سوریه شده است».

در ادامه این بیانیه با اشاره به میانجیگری سوریه و روند گفت‌و‌گو آمده است: «آقای سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، روز گذشته، درباره گفت‌و‌گو با دمشق صحبت کرد که ما این را گامی مثبت به سوی حل‌وفصل‌ [اختلافات] می‌دانیم».

کردهای سوریه در ادامه با بیان اینکه «روسیه نقش مثبتی در این گفت‌و‌گو ایفا می‌کند»، موافقت خود را با گفت‌و‌گوی ملی اعلام و بار دیگر دمشق را به کوتاهی در این خصوص متهم کردند.

لاوروف، روز گذشته، در جریان کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای بحرینیش اظهار داشت: «از ابتدای زمان آغاز نزاع در سوریه، دولت دمشق و کُردها را به برقراری تماس مستقیم تشویق کردیم. کُردهای سوریه باید به یافتن راه‌حلی با دولت دمشق اهتمام بورزند».