وزارت دفاع روسیه امروز اعلام کرد که دو جنگنده سوخو-۳۰ این کشور برای رهگیری و مشایعت یک فروند هواپیمای شناسایی بوئینگ "P-۸ Poseidon" آمریکایی در آسمان دریای سیاه مجبور شدند به پرواز درآیند.

طبق این اطلاعات، روز چهارشنبه تجهیزات کنترل حریم هوایی روسیه یک هدف هوایی را در بر فراز آب‌های بین المللی دریای سیاه شناسایی کردند که در حال نزدیک شدن به مرزهای ملی روسیه بود. بلافاصله دو فروند جنگنده سوخو-۳۰ از ترکیب نیروهای وظیفه دفاع ضدهوایی ناوگان دریای سیاه به منظور شناسایی و اطمینان حاصل کردن از عدم نقض حریم هوایی کشور به هوا برخاستند.

خلبانان جنگنده‌های روسی این هدف هوایی را هواپیمای شناسایی از نوع  بوئینگ "P-۸ Poseidon" متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده تشخیص دادند و آن را تا دور شدن از مرزهای ملی کشور در آسمان دریای سیاه مشایعت کردند.  

وزارت دفاع روسیه یادآور شد که خلبانان روسی در جریان پرواز خود بطور دقیق کلیه قوانین بین المللی مربوط به استفاده از حریم هوایی را رعایت کرند. در این حادثه مرزهای ملی روسیه نقض نشد و جنگنده‌های روسی به سلامت به محل استقرار خود بازگشتند.

مرکز ملی مدیریت دفاع روسیه نیز امروز اعلام کرد که یک کشتی بزرگ گشت‌زنی متعلق به نیروی دریایی اسپانیا، امروز وارد آب‌های دریای سیاه شد. طبق این اطلاعات، تجهیزات و نیروهای ناوگان دریای سیاه روسیه تمامی فعالیت‌های این کشتی اسپانیایی که برای شرکت در مانورهای چندملیتی "سی بریز" نیروهای دریایی کشورهای عضو ناتو و متحدانشان به آب‌های ساحلی منطقه وارد شده را تحت کنترل قرار داده‌اند.