خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس اعلام کرد امروز (دوشنبه) «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا برای دیدار با «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان و چند تن دیگر از مقامات این کشور به ریاض سفر می‌کند.

منابع آگاه به آسوشیتدپرس اطلاع دادند از محور‌های این سفر گفتگو با مقامات عربستان درخصوص جنگ یمن است و سالیوان علاوه بر ولیعهد عربستان با «خالد بن سلمان» معاون وزیر دفاع و برادر ولیعهد این کشور دیدار خواهد داشت.

سفر  مشکوک مقام ارشد امنیتی آمریکا به عربستان

بعد از اینکه «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا علیه جنایات مقامات سعودی موضع گرفت نقش محمد بن سلمان در قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار مخالف رژیم آل‌سعود را برملا کرد، روابط عربستان و آمریکا رو به سردی نهاد. حتی عربستان برخلاف قوانین متحدان آمریکا با روسیه چندین قرارداد نظامی امضا کرده و سفر «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا به ریاض را کنسل نمود.

آمریکا نیز در جواب این اقدامات هنگامی که عملیات‌های پهپادی یمن در خاک عربستان به طور مداوم انجام می‌شود سامانه دفاع هوایی «پاتریوت» را از عربستان خارج کرده و به نوعی عربستان را در منجلاب جنگ یمن تنها گذاشت.

به تازگی نیز اف بی آی اسنادی را در خصوص حملات ۱۱ سپتامبر فاش کرد که در آن ادعا شده رژیم آل‌سعود از تروریست‌ها حمایت می‌کرده است، اما مقامات سعودی این ادعا را رد کردند.