کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی که امروز به مناسبت دهمین سال به قدرت رسیدن خود در این کشور سخنرانی می‌کرد، گفت: ما مبارزه بزرگی میان مرگ و زندگی را در پیش داریم و باید تلاش خود برای بهبود اوضاع اقتصادی و معیشت مردم را چندین برابر کنیم.

منابع خبری آگاه می‌گویند کیم جونگ اون در این سخنرانی همچنین از آغاز تعاملات دیپلماتیک با کره جنوبی و آمریکا خبر داد.

رسانه‌های دولتی کره شمالی، اما تنها اشاره‌ای به تلاش‌های دیپلماتیک برای گفتگو میان مقامات دو کره کردند.

کیم جونگ اون در این سخنرانی تاکید کرد: وظیفه اصلی ما در سال جدید ارائه تضمین‌های عملی برای اجرای برنامه پنج ساله و اعمال تغییرات قابل توجه در استاندارد‌های زندگی مردم است.

منابع خبری آگاه می‌گویند رهبر کره شمالی به دلیل یه سری ملاحظات داخلی و خارجی امروز در سخنرانی خود هیچ اشاره‌ای به برنامه‌های گسترده در زمینه توسعه نظامی و تسلیحاتی نکرد.

طبق داده‌های دولتی کره شمالی که امروز منتشر شده سیستم تسلیحاتی فوق مدرن این کشور به عنوان یکی از دستاورد‌های مهم در جهت دفاع ملی در سال ۲۰۲۱ عنوان شده است.

پیام رهبر کره شمالی برای سال نومیلادی

کره شمالی پیشتر اعلام کرده بود در‌های دیپلماتیک همواره باز است، ولی قبل از هر گونه مذاکره با آمریکا این کشور باید حسن نیت خود را نشان دهد.

کره شمالی به دلیل آنچه آمریکا گسترش زرادخانه هسته‌ای می‌نامد چند سالیست تحت تحریم‌های شدید اقتصادی از سوی واشنگتن قرار گرفته و اوضاع اقتصادی این کشور به شدت از این موضوع آسیب دیده است.

سایر رسانه‌ها