مجوز کسب و کار یکی از ضروریت های هر شغلی است. بسیاری از افراد که می خواهند در کشور شروع به تولید کنند با مشکلات عمده ای برای گرفتن مجوز کسب و کار مواجه هستند.

از سوی دیگر بسیاری از استارت آپ ها نیز وقت زیادی را به جای توسعه کسب و کار خود باید برای گرفتن مجوز خود انجام دهند.

پس از روی کار آمدن مجلس یازدهم ، نمایندگان مجلس وعده کرده بودند که زمینه کسب و کار مردم راحت تر و افراد با سرعت بیشتری مجوز کسب و کار خود را دریافت خواهند کرد.

دولت سیزدهم نیز با ریاست جمهوری آیت الله رئیسی تاکید بسیاری در این خصوص دارد و از سوی دیگر بسیاری از دلسوزان اقتصادی کشور تسهیل صدور مجوز کسب و کار را گام مهمی برای تولید بیشتر و ایجاد اشتغال می دانند.

بزرگترین مشکل کار آفرینان در ایران در کنار تامین سرمایه و هزینه های مختلف همین کسب مجوز کسب و کار است. بر اساس آمار  در سال 97، از میان 66 هزار مجوزی که در وزارت جهاد کشاورزی درخواست شده بود، کمتر از 50 درصد کارآفرینان موفق به اخذ مجوز کسب‌وکار خود شده و بیش از سی هزار کارآفرین پشت سد مجوزهای کسب‌وکار ماندند.

نصرالله پژمان فر نماینده مردم در مجلس با اشاره به تصویب کلیات "طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار" در صحن علنی مجلس اظهار داشت: خوشبختانه مجلس تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار را در اولویت کاری خود قرار داده است تا زمینه فعالیت‌های اقتصادی برای افراد دارای انگیزه فراهم شود چراکه اکنون صدور مجوز برای مشاغل مختلف در فضایی کاملا انحصاری قرار گرفته -که این مسئله یکی از موانع جدی در فضای کسب و کار به شمار می‌آید-، درواقع یکی سری از افراد یا دستگاه‌ها با تنگ نظری فرصت را برای دیگر افراد محدود کرده‌اند لذا مجلس درصدد رفع این سیاست غلط برآمده است.

گام بلند مجلس در تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار/ امید در دل کارآفرینان جوان

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ادامه این سیاست غلط مبنی بر اینکه صرفا برابر با نیاز به مشاغل مختلف مجوز داده شود، به‌یقین مانع شکل‌گیری رقابت خواهد شد و کیفیت ارائه خدمات به شدت تنزل پیدا می‌کند اما اگر در یک فضای منطقی مجوز داده شود رقابت سازنده‌ای میان ارائه کننده خدمات شکل می‌گیرد و فضای اشتغال توسعه پیدا خواهد کرد.  

وی افزود: همچنین به دلیل عدم سهولت در ارائه مجوزها، تعدادی از مشاغل از فضای عرضه و تقاضا فاصله گرفته و سبب شده برخی از افراد درآمدهای فوق‌العاده غیرمتعارفی کسب کنند که باید در راستای ایجاد تعادل در کسب درآمدها عرضه و تقاضا را افزایش داد.

پژمان فر با بیان مثالی اضافه کرد: به عنوان مثال در شغل وکالت انحصار بیش از حدی ایجاد شده است تا جایی که اجازه فعالیت افراد جوان‌تر به سختی ممکن می‌شود اما درصورت اجرایی شدن "طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار" این انحصار شکسته خواهد شد و زمینه ایجاد اشتغال را برای تعداد کثیری از جوانان تحصیل‌کرده در کشور را فراهم خواهد کرد.

نائب رئیس کمیسیون اصل 90 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی تایکد کرد که صدور مجوز تاییدمحور و ثبت محور، رفع تعارض منافع در برخی فعالیت‌های مرتبط با صدور خدمات قضایی و شفاف‌سازی قراردادهای بانکی با ثبت الکترونیکی تسهیلات از مزایای مهم این طرح هستند که با تصویب نهایی و ابلاغ آن سد بزرگی از مقابل توسعه کسب و کار و رونق تولید برداشته خواهد شد.

همچنین جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلسنیز با اشاره به اینکه تصویب طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار نگاه را نسبت به کسب و کار تغییر می‌دهد، گفت: تاکنون اصل بر این بوده است که تمام کسب و کارها و فعالیت‌ها نیاز به مجوز دارد و تنها چند استثنا برای مشاغلی وجود داشت که نیاز به مجوز نداشتند اما اکنون به موجب این طرح مگر در موارد استثنایی هیچ فعالیتی نیاز به مجوز ندارد.

وی ادامه داد: براساس این طرح سهولت خوبی در بحث راه اندازی کسب و کار در کشور ایجاد خواهد شد و اینگونه رتبه ایران از 178 پایین‌تر خواهد رفت. ما وضعیت قابل قبولی در حوزه سهولت راه‌اندازی کسب و کار نداریم و با این شاخص ها نمی‌توان سرمایه را از خارج کشور جذب کرده و سرمایه را هم در داخل کشور نگاه داشت.

قادری بیان کرد: هرشخصی برای سرمایه‌گذاری در ایران به رتبه و شاخص ها در این زمینه نگاه می‌کند، برخی مشکلات داخلی کشورمان به موضوع تحریم‌ها ارتباطی ندارد و ما در بلند مدت به دلیل بروکراسی‌های خسته کننده در بُعد جهانی برای جذب سرمایه و همچنین جلوگیری از خروج سرمایه از کشور دچار مشکل خواهیم شد.

نماینده مردم شیراز در مجلس با بیان اینکه طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در اشتغالزایی نقش دارد، اظهار کرد: به تعبیر عامیانه این طرح به معنای روغن کاری چرخ اقتصاد کشور است و دیگر چرخ دنده‌های اقتصادی کشور با سرعت بیشتری حرکت خواهد کرد، از سوی دیگر ضمن ایجاد امیدواری، هزینه تولید و ریسک سرمایه‌گذاری کاهش پیدا خواهد کرد و اینگونه شاخص سرمایه‌گذاری نسبت به تولید ناخالص ملی افزایش می‌دهد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با تاکید براینکه در فضاهای رقابتی هیچ کسی از انحصار نفع نمی برد، گفت: تصویب این طرح انحصار را از میان برمی‌دارد، برای چه باید هزینه فعالیت های انحصاری را بپردازیم در صورتی که در شرایط رقابتی کیفیت ها افزایش پیدا می‌کند. تاکنون رویه در کشور اینگونه بوده که یک سری انحصار در کشور تحت عنوان حریم صنفی و غیره ایجاد شده اما با رفع این انحصارها تنها افراد توانمند و مبتکر و فعال باقی خواهند ماند.

وی تاکید کرد: چرا باید هزینه یک سری مجموعه های ضعیف از جیب کشور پرداخته شود، طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار راه‌گشا و کلیدی بوده و می‌تواند به عنوان یکی از حوزه های کم خرج در شرایط تحریمی گره‌گشای مشکلات اقتصادی کشور باشد و در کنار آن با تصویب طرح تامین منابع مالی برای تولید، زیرساخت ها را برای اشتغالزایی تکمیل کرد.

حجت اله فیروزی عضو کمیسیون صنایع مجلس نیز درباره تصویب کلیات طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، گفت: براساس این طرح مجوزها به دو دسته ثبت‌محور و تایید محور تقسیم می‌شود؛ به این معنا که هر فردی در درگاه ملی مجوزها، تقاضای صدور مجوز کند به صورت خودکار بعد از 3 روز مجوز درخواست شده صادر می‌شود، بنابراین بروکراسی در آن به صورت کامل حذف خواهد شد. تنها مجوزهایی که با امنیت، سلامت، بهداشت جامعه در ارتباط است و مستلزم تعرض در محیط زیست هستند، تایید محور هستند.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با تصویب طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار امضاهای طلایی از بین رفته و صدور مجوز تسهیل می‌شود، افزود: ممکن است بخشی از جامعه نسبت به این طرح نظراتی داشته باشند که مجلس در جریان بررسی این طرح به نظرات کارشناسی توجه خواهد کرد تا خروجی مناسب به دست آید.

وی با بیان اینکه ایران در میان 190 کشور جهان از نظر تسهیل صدور مجوزها رتبه 178 را دارد، این رتبه را نامطلوب و نامناسب توصیف کرد و ادامه داد: باید بوروکراسی‌های صدور کسب و کارها کاهش یابد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه مجلس با گروه یا صنف خاصی مشکلی ندارد و به دنبال حل مشکلات مردم است، تصریح کرد: براساس داده‌های رسیده و حضور میدانی نمایندگان میان فعالان اقتصادی و... این طرح تدوین شده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به ضرورت حل مشکلات اقتصادی و اشتغالزایی، ادامه داد: با تصویب این طرح گره‌های نابجایی که در سرمایه گذاری‌ها ایجاد شده، باز می‌شود.