اسماعیل کوثری در گفتگو با «افکارنیوز» درباره مذاکرات آینده، اظهار داشت: ما مذاکره را برای مذاکره نمی‌خواهیم و باید مذاکرات این بار برای ما هم نتیجه داشته باشد.

 

وی افزود: تیم مذاکره کننده کشورمان باید به این مسئله توجه جدی داشته باشند و حتما باید حقوق ملت ایران در مذاکرات مورد توجه قرار گیرد و طرف مقابل ما هم باید به تمام تعهدات خود در توافقی که با ایران به امضاء می‌رسانند، پایبند باشد.

 

کوثری با تأکید بر اینکه کشور‌های غربی باید تضمین دهند که به تعهدات خود پایبند خواهند بود، تصریح کرد: آنان باید ضمانت دهند که به هر توافقی که با ایران دست یافتند، عیناً آن را اجرایی کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی متذکر شد: در برجام همه دیدیم که کاملاً یک طرفه عمل شد و فقط ایران به تعهدات خود عمل کرد، اما کشور‌های غربی به تعهدات خود پایبند نبودند. باید تمام تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران لغو شود و آمریکا در صورتی می‌تواند به برجام بازگردد که همه تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران را لغو کند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر آنان باید تضمین دهند که نه تنها تحریم‌های ایران را لغو می‌کنند بلکه به توافقات بعدی هم باید عمل کنند. جمهوری اسلامی ایران فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز و شفاف خود را انجام می‌دهد و چیزی برای پنهان کردن نداریم و طرف مقابل باید دست از خباثت خود بردارد.

راه بازگشت آمریکا به برجام چیست؟

کوثری تأکید کرد: کشور‌های غربی نباید تصور کنند این بار هم می‌توانند ما را فریب دهند. حتماً باید توافقی که صورت می‌گیرد هم تضمین دهند و هم به آن عمل کنند و در غیر این صورت، مذاکره برای ما معنایی ندارد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ما به کشور‌های غربی به جهت آنکه بدعهدی کردند، بدبین هستیم و الان آنان موظف هستند که ضمن اجرای تعهدات خود کاری کنند که اعتماد ایران به آنان بازگردد. آنان باید بدانند که جمهوری اسلامی ایران حتماً لغو تحریم‌ها را راستی آزمایی خواهد کرد و حرف آنان برای لغو تحریم‌ها کافی نیست و این موضوع باید در عمل محقق شود.