حجت‌الاسلام محمد سبزی ، نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با افکارنیوز ضمن اشاره به طرح شفافیت آرا ء نمایندگان اظهار کرد: موضوع شفافیت آرا یک مطالبه نسل جوان بود که در ایام انتخابات مجلس مطرح شد. خیلی از نمایندگان هم قول تصویب این طرح را دادند.

وی افزود: به‌هرحال این طرح هم مخالفان و موافقانی دارد اما اکثریت مجلس موافق شفافیت هستند. اما شفافیت هم حدومرزهایی دارد چراکه برخی از موضوعات می‌تواند اوضاع کشور را به هم بریزد. دین ما هم مسائل امنیتی را اجازه نمی‌دهد.

سبزی ادامه داد: این طرح یک‌بار در مجلس تصویب نشد و سپس کلیات آن تصویب شد و اکنون هم در کمیسیون فرهنگی در حال بررسی هستند که این مسائل ازاین‌جهت پیش آمد تا طرح چکش‌کاری شود و ایرادات طرح برطرف شود.

این نماینده مجلس ابراز کرد: مثلاً برخی مسائل محرمانه است، اما بسیاری از موضوعات به عموم مردم برمی‌گردد. مثل قراردادهایی که با خارج از کشور بسته می‌شود که مردم حق‌دارند بدانند موکل‌هایشان در مجلس به این طرح‌ها رأی موافق می‌دهند یا مخالف.

مطرح شفافیت آراء در مجلس رای می آورد/ موافق شفافیت آرای نمایندگان هستیم

*موافق طرح شفافیت آراء هستیم

او گفت: لذا آنجاهایی که به عموم مردم مربوط می‌شود باید شفافیت کامل وجود داشته باشد. به همین جهت ما موافق این موضوع هستیم و من نیز تا به امروز به شفافیت رأی موافق داده‌ام که آن شاالله با صحبت‌هایی که با رئیس محترم مجلس شورای اسلامی داشتیم به‌زودی در صحن مطرح می‌شود و ما کمک می‌کنیم رأی لازم را بیاورد.

سبزی یادآور شد: این شفافیت باید در سایر دستگاه‌های کشور هم وجود داشته باشد یعنی همه جای کشور شفافیت نیاز است. در قوه مجریه و قوه قضاییه نیز باید این موضوع رعایت شود.

نماینده مردم ساوه در مجلس در انتها متذکر شد: شفافیت می‌تواند جلوی بسیاری از رانت‌ها و فسادها را بگیرد. با شفاف‌سازی قطعاً از این مسائل پیشگیری می‌شود. اما این طرح باید بسیار حساب‌شده باشد تا جو جامعه را به هم نریزد و به‌نوعی از آن‌طرف بوم نیفتیم.