مذاکرات هسته ای همچنان در وین برای احیای توافق برجام به اما و اگر بستگی دارد و طرفین درحال پاسکاری توپ به زمین یکدیگر هستند.

 

 دراین میان اما رئیس جمهور سابق آمریکا نیز اظهارات جالبی را مطرح می کند. به گزارش «افکارنیوز» اخیرا رسانه آمریکایی فاکس نیوز گزارش داد که ترامپ گفته است توافق هسته ای جدید ایران بدتر از توافق زمان اوباما ممکن است  و می تواند پایان اسرائیل باشد.

 

این رسانه همچنین نوشت که رئیس جمهور سابق آمریکا نسبت به احتمال توافق جدید و ضعیف تر با تهران هشدار داده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا هفته گذشته در گفت‌وگو با فاکس نیوز، نسبت به تلاش دولت بایدن برای بازسازی و امضای مجدد توافق هسته‌ای ایران هشدار داد که این کار می‌تواند به معنای نابودی اسرائیل باشد.

ترامپ گفت که دولت بایدن به ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه اجازه می‌دهد تا به توافق کمک کند و در عین حال کرملین را تحریم کرده و با تهاجم این کشور به اوکراین مخالفت می‌کند!

او به «هانیتی» گفت که قرارداد اصلی که توسط سناتور سابق جان اف. کری، دی-ماس و دیگران منعقد شده بود افتضاح بود، اما معامله جدید و به روز شده می تواند برای آمریکا و نزدیک تر متحد ما در خاورمیانه بسیار بدتر باشد. او همچنین تاکید کرد: «من به یک معامله وحشتناک پایان دادم، اما این کار من باز هم بهتر از آن چیزی است که آنها به دنبال انجام آن هستند.»

این اظهارات ترامپ به این دلیل است که عمیقا امیدوار بود کنگره هرگونه راهی را برای نهایی شدن یک توفق با تهران متوقف کند. البته رئیس جمهور سابق و ناکام این کشور هنوز هم دست از اظهارات تند و تیز خود برنداشته و درعین حال که رفتارش عجیب تر شده تاکید کرده است که اگر دولت بایدن در حفاظت از اسرائیل اقدامی انجام ندهد یا اجازه تصویب توافقی که به دولت یهود آسیب بزند را صادر کند، اورشلیم ممکن است مجبور شود خودش این مسئله را جبران کند.

ترامپ معتقد است که بایدن درحال تضعیف جایگاه آمریکا درسطح جهان است. او یادآورشد زمانی که رئیس جمهور بوده به چین گفته است تا زمانی که او به عنوان رئیس جمهور آمریکا یک توافق تهاجمی تر را با جمهوری اسلامی ایران به نتیجه نرسانده است، چینی ها مجاز به خرید نفت از ایران نیستند و این درحالی است که به اعتقاد ترامپ متاسفانه بایدن به تضعیف جایگاه آمریکا در جهان در چندین جبهه از جمله تولید انرژی روی آورده است چراکه خط لوله کیستون XL آلبرتا به تگزاس را متوقف کرده است.

اما درادامه به این سوال اصلی پاسخ می دهیم که چرا جمهوری خواهان و بسیاری از مقامات و سناتورهای آمریکایی دربرابر بازگشت به برجام مقاومت می کنند و چرا اسرائیل از احیای توافق برجام می ترسد؟

*چرا اسرائیل از احیای توافق برجام می ترسد؟

اواسط دی 1400 بود که نفتالی بنت نخست‌وزیر اسرائیل گفت که کشورش با توافق خوب اتمی با ایران مخالف نیست اما چندی بعد تاکید کرد توافق احتمالی با ایران "نعهدی برای اسرائیل در پی نخواهد داشت"

همچنین به گزارش خبرگزاری‌ها، بنت در جلسه‌ای با نمایندگان پارلمان اسرائیل گفته این کشور جزء طرف‌های مذاکره نیست اما "قطعا در مورد مذاکرات وین نگران" است.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفته بود که کشورش به آنچه در توافق احتمالی نوشته شود "متعهد نخواهد بود" و "همچنان با حفظ آزادی کامل هر جا و هر زمان نیاز باشد بدون هیچ قید‌وشرطی اقدامات لازم را انجام خواهد داد".

"اسرائیل حتی پیش آنکه نفتالی بنت سرکار بیاید، همین موضع را داشت و بنیامین نتانیاهو حتی پیش از انعقاد برجام مخالف سرسخت این توافق بود و دولت فعلی اسرائیل نیز نمی خواهد شاهد بازگشت دولت بایدن به توافق هسته‌ای با ایران باشد. تحلیلگران باور دارند در حالی که بایدن و دولتش درگیر مشکلات و مسائل متعدد از جمله مسائل اقلیمی، شیوع کرونا و جدال با روسیه و چین هستند اسرائیل امیدوار است این مسائل باعث برهم خوردن برنامه بایدن برای توافق با ایران بر سر برنامه هسته‌ای ایران شود.

ترس ترامپ از احیای برجام و نابودی رژیم صهیونیستی

*اسراییل اگر برجام احیا شود چه طرحی دارد؟

درهمین شرایط وزیر دفاع رژیم صهیونیستینیز جدیدا گفته است در صورت احیای برجام کشورش یک ائتلاف اطلاعاتی تشکیل می‌دهد تا نقض تعهدات ایران را رصد کند. بنی گانتز ادعا کرده که توافق احتمالی میان ایران و آمریکا ممکن است پول هنگفتی را در اختیار جمهوری اسلامی قرار دهد که این امر بر ثبات منطقه‌ای تاثیر منفی دارد. نگرانی اسرائیل از توافق احتمالی در حالی دوباره مطرح شده که با توجه به توقف چند هفته‌ای گفت‌وگوها و اظهارات مقام‌های تهران و واشینگتن نشانۀ چندانی از توافق زودهنگام دیده نمی‌شود.

اما مسئله اصلی که آمریکا روی آن تاکید دارد، قدرت هسته ای ایران است. آمریکا قصد دارد طوری به این توافق دست یابد که عملا و مجددا فعالیت های هسته ای ایران به طورکامل تحت رصد قرار بگیرد و تا مدت های زیادی که قطعا بیشتر از برجام نخست است، متوقف شود. بنابراین سطح بازدارندگی هسته‌ای ایران می تواند خودش یک تضمین باشد و حتی می توان گفت این قدرت مانع خروج از برجام ۲۰۲۲ است.

درهمین راستا و این وضعیت که آمریکا و  رژیم صهیونیستینگران قدرت هسته ای ایران هستند، دولت آمریکا می گوید این اختیار را ندارد که برای ماندن در توافق و اجرای تمام تعهدات برجامی تضمین بدهد. بنابراین به همین علت است که گره های مذاکرات برجامی پیچیده تر شده و احتمال دارد نقش لابی های صهیونیستی بر حاکمیت آمریکا بیشتر از آن چیزی باشد که ما فکر می کنیم.