آمریکا و رژیم صهیونیستی نگرانی و هراس خود را از سلاح پهپادی ایران پنهان نمی‌کنند و به نظر بسیاری از ناظران، این سلاح به کابوس واشنگتن و تل آویو تبدیل شده است. سلاح پهپادی فقط چشم بیدار ایران نیست بلکه به سلاح ویژه تهاجمی و دفاعی تبدیل شده است.

سلاح پهپادی، ید طولای ایران است که تحرکات نظامی آمریکا را در آب‌های خلیج فارس به دقت رصد می‌کند. اسرائیل این سلاح را خطری ماهیتی و آمریکا آن را خطری راهبردی برای خود می‌دانند. سلاح پهپادی در کنار موشک‌های بالستیک به یکی از مهمترین بخش‌های صنعت نظامی ایران تبدیل شده که در سال‌های اخیر شاهد توسعه چشمگیری بوده و ایران را در رده کشور‌های نخست جهان در این صنعت قرار داده است.

درخواست برای دریافت پهپاد‌های ایرانی پس از آنکه تأثیرگذاری آن در عرصه‌های نظارتی و جنگی اثبات شد، افزایش یافته است. ونزوئلا از ده سال پیش تا کنون خط تولید پهپاد‌های ایرانی را آغاز کرده است. تاجیکستان نیز اخیرا یک خط تولید آن را با حضور رئیس ستاد مشترک نیرو‌های مسلح ایران راه اندازی کرد.

«ابوالفضل عمویی» سخنگوی کمیته امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: افزایش قدرت نظامی بخشی از دکترین دفاعی ما و یکی از ابزار‌های راهبردی است که قواعد بازی را تغییر می‌دهد و بر آینده نظامی تأثیر می‌گذارد. سلاح پهپادی برای محقق ساختن اغین هدف به خدمت گرفته می‌شود و برخی کشور‌های دوست با ما برای دستیابی به این تکنولوژی رایزینی می‌کنند.

خبرنگار المیادین گفت: ایران با وجود تحریم‌ها توانسته است صنعت پهپادی خود را توسعه دهد. این صنعت در دوران جنگ ایران و عراق و با الگوی ساده "مهاجر" آغاز به کار کرد و امروزه به سطح پهپاد‌های غولپیکری رسیده است که موشک‌های لیزری و بمب‌های هوشمند را شلیک و مسافت‌های افزون بر هفت هزار کیلومتر را طی می‌کنند.

«حسین دلیریان» کارشناس امور نظامی گفت: یکی از مؤلفه‌ای مهم قدرت جمهوری اسلامی در زمینه پهپادی، ساخت و تولید انبوه آن است. این صنعت در دوران جنگ مقدس تبلور یافت و اکنون ایران انواع پهپاد‌های جاسوسی، جنگی و انتحاری را در اختیار دارد.

پهپاد‌های ایران، کابوس آمریکا و رژیم صهیونیستی

خبرنگار المیادین در پایان گفت: چه بسا پهپاد‌های انتحاری که صد‌ها فروند آن می‌تواند به صورت همزمان به پرواز درآید، بیشترین هراس را در میان دشمنان ایران برانگیخته است. برخی فرماندهان نظامی معتقدند که سلاح پهپادی، خاری در چشم دشمنان است و برخی دیگر آن را سلاحی می‌دانند که موازنه قدرت را به نفع ایران تغییر داده است. بدون شک سلاح پهپادی ایران ابزار راهبردی و تأثیرگذار ایران در هر گونه تقابل احتمالی در آینده خواهد بود.