قیمت‌گذاری خودرو باید منطقی باشد/متاسفانه  هر روز یک نهاد مسئول قیمت گذاری خودرو است!

الله‌وردی دهقانی ، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با افکارنیوز با اشاره به افزایش نرخ خودرو در روزهای اخیر و تصمیم شورای رقابت برای افزایش ۵۰ درصدی قیمت بیان کرد: طی چند سال گذشته قیمت گذاری خودرو واقعاً بحرانی شد و هر روز یک نهاد مسئول قیمت گذاری شد، یکبار وزارت صمت، یک روز بازار آزاد و روز دیگر بورس را مبنا قرار دادند.

وی افزود: اما متاسفانه علی رغم پیگیری‌ها و فشاری که روی مجلس و دولت از طرف افکار عمومی بود و جلساتی که کمیسیون صنایع در مجلس شورای اسلامی در این زمینه برگزار شد و وزیر صمت بارها پاسخگو بود اما نتیجه خاصی حاصل نشد و شاهد هستیم که هر کسی یک ساز می‌زند.

الله‌وردی دهقانی گفت که علی رغم گرانی‌های اخیر و افزایش چند برابری نرخ خودرو نسبت به چند سال گذشته، مجدد شاهد افزایش ۵۰ درصدی قیمت آن توسط شورای رقابت هستیم که اعتراض‌هایی به این تصمیم وارد شده است.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس اظهارداشت: در این تصمیم هیچ کدام از مسائل فعلی مبنا قرار نگرفته است و خودروسازان نیز هر طور که دلشان می‌خواهد ۱۸ درصد یا ۲۰ درصد نرخ محصولاتشان را افزایش می‌دهند. اما طبق مقام معظم رهبری در دیدار اخیرشان با مسئولان نظام به شعار سال تاکید کردند و فرمودند تورم باید مهار شود و رشد تولید صورت بگیرد.

وی تاکید کرد : ایشان در راستای شعار سال تاکید کردند که نباید قیمت کالا‌ها به ویژه ارزهای خارجی به صورت تلگرامی و متاثر از فضای مجازی تغییر پیدا کند. اما به این مسئله توجه نمی‌شود به نظر من رئیس جمهور و کابینه دولت باید شخصاً به این مسئله ورود پیدا کنند.

قیمت‌گذاری خودرو باید منطقی باشد/متاسفانه  هر روز یک نهاد مسوول قیمت گذاری خودرو است!

الله‌وردی دهقانی با بیان اینکه تولیداتی که مبنای آن‌ها ریال و منابع داخلی است نباید متاثر از قیمت‌های غیر واقعی ارزهای خارجی باشد، گفت: چنین امری  فشار مضاعف و چند برابری برای مردم ایجاد می‌کند که متاسفانه هیچ مبنای علمی نیز ندارد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درانتها اظهارداشت: متاسفانه امروزه هیاهویی برای قیمت گذاری خودرو وجود دارد و امید است با ورود جدی مسئولان مرتبط به این موضوع، تعیین تکلیف صورت گیرد و قیمت خودرو تنظیم و متعادل شود و قیمت واقعی تبیین گردد تا مردم بیشتر از این متضرر نشوند.

حانیه سجودی