حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، با اشاره به بازگشایی دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در تهران، گفت: سفیران کشورهای اروپایی در نشستی مشترک با کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درخواست کردند که دفتر اتحادیه اروپا در ایران مجددا بازگشایی شود.

وی افزود: ما بلافاصله اعلام کردیم که به عنوان کمیسیون امنیت ملی در این زمینه به آنها  کمک خواهیم کرد و این موضوع  را در دولت و وزارت امور خارجه نیز مطرح کردیم.

فلاحت پیشه تصریح کرد: به نظر می‌رسد که اتحادیه اروپا بازگشایی دفتر ایران را در بودجه خود نگنجانده است و علی‌رغم آنکه بسیاری از اشخاص اروپایی مانند موگرینی درخواست بازگشایی  این دفتر را دارند، باتوجه به عدم پذیرش ایران با این درخواست و نداشتن بودجه اروپا برای تاسیس دفتری در تهران، عملا تحقق این امر امکان پذیر نخواهد بود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی بیان کرد: اگر اروپایی‌ها درخواست رسمی بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا را به مقامات ایران تقدیم کنند، حتما آن را با در نظر گرفتن منافع کشورمان بررسی می‌کنیم.

وی ادامه داد: اکنون کشورها در زمینه  پذیرش دیپلمات‌ها  مختار عمل می‌کنند و ما نیز مجبور نیستیم  تا نماینده هر کشوری را به خاک خود راه دهیم .

فلاحت پیشه گفت:کشور ما ضعیف نیست و آن قدر اقتدار دارد که نماینده‌ای از خارج کشور و یا اتحادیه اروپا نتواند دفترش را به لانه جاسوسی تبدیل کند و هیچگاه چنین اجازه‌ای را به آنها نخواهیم داد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی در پایان خاطر نشان کرد: ما می‌توانیم ارتباط  تجاری و اقتصادی خود با اتحادیه اروپا را افزایش دهیم و زیر ساخت‌های لازم نیز  برای تحقق  این امر وجود دارد.