از جمله سایپا که قهرمانی در لیگ برتر در کارنامه این تیم دیده می‌شود یا ذوب آهن که در آسیا نایب قهرمان شده است. به اتفاق نگاهی خواهیم داشت به این ۶ بازی:

ذوب آهن اصفهان – نساجی مازندران؛ فینال بقاء در اصفهان

ذوب آهن نزدیک ترین تیم به منطقه خطر است. با ۲۶ امتیاز و سه امتیاز بیشتر نسبت به تیم سایپا. این بدین معنی است با یک لغزش می‌تواند بار دیگر جای خود را به سایپا بدهد. این تیم در هفته بیست و هشتم در خانه میزبان نساجی است که در هفته‌های اخیر با پیروزی‌های متوالی در برابر حریفان شرایطش را در جدول رده بندی بهتر کرده است و شمار امتیازات خود را به عدد ۲۹ رسانده است. با این حال هنوز خیال نساجی برای ماندن در جدول بازی‌ها راحت نشده است و برای ادامه حضور در جدول رده بندی لیگ برتر باید به کسب امتیازات ادامه دهد. نکته جالب در مورد نساجی اینکه در بازی‌های اخیر در فاز دفاعی تیم بسیار خوبی بوده است. ذوب آهن اما در بازی قبلی خود سه گل به تیم نفت مسجد سلیمان است و شاید به همین بهانه در برابر نساجی هم ارایه گر بازی تهاجمی‌باشد. به خصوص که به سه امتیاز این بازی برای ماندن در جدول بازی‌ها نیاز دارد. به نوعی می‌توان گفت این بازی فینال بقاء است که در اصفهان و در فولاد شهر برگزار خواهد شد.

گل گهر سیرجان – سایپا تهران؛ حساس؛ هم برای میزبان و هم میهمان

این بازی برای هر دو تیم دارای اهمیت است. گل گهر برای صعود به رده چهارم جدول تلاش می‌کند و از سویی سایپا درگیر بقاء در جدول بازی‌ها است. گل گهر که به مرحله نیمه نهایی جام حذفی صعود کرده امیدوار است توامان در لیگ برتر هم به سکوی چهارم جدول بازی گردد تا یک فصل خوب و پرافتخار را پشت سر بگذارد. اما سایپا در شرایطی وارد میدان می‌شود که فراز کمالوند را از دست داده است. او از سمت خود استعفاء کرده است. به نظر می‌رسد این جدایی بیشتر به سود سایپا تمام شود چرا که فراز کمالوند چند روز پیش در مصاحبه ای گفته بود برخی از بازیکنان سایپا در حد و اندازه‌های این تیم نیستند و این موجب حس بی اعتمادی از سوی بازیکنان نسبت به سرمربی شده بود. سایپا برای اینکه شانس بیشتری برای ماندن در جدول بازی‌های پیدا کند باید برای برد وارد میدان شود؛ در غیر اینصورت حتی نتیجه مساوی هم به سایپا برای ماندن در جدول بازی‌ها کمک نخواهد کرد. به خصوص که سه امتیاز از ذوب آهن عقب است.

آلومینیوم اراک – تراکتور تبریز؛ علی منصور و تراکتور، رویارویی دوباره

آلومینیوم اراک در یکی دو هفته اخیر خوب نتیجه نگرفته است و هم در لیگ برتر در برابر گل گهر سیرجان شکست خورد و هم در مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی. با این حال شرایط جدول رده بندی به گونه ای است که این تیم می‌تواند صعود به رده چهارم جدول را به خود ببیند و شانس خود را برای آسیایی شدن بیازماید. آلومینیوم اراک در هفته بیست و هشتم میزبان تراکتور است. تیمی‌که تنها به دنبال یک پایان خوب در این فصل از بازی‌ها است. البته تراکتور هم این شانس را دارد که با عنوان چهارمی‌به کار پایان دهد و اکنون در جدول رده بندی شرایط بهتری نسبت به تیم میزبان خود در هفته بیست و هشتم دارد به این خاطر که دو امتیاز بیشتر اندوخته است. این بازی جدال علیرضا منصوریان با تیم سابقش است. یعنی تراکتور. البته آلومینیوم اراک پیش تر در چارچوب جام حذفی با تراکتور مسابقه و این تیم را شکست داد. با این حال علیرضا منصوریان به دنبال تکرار نتیجه ای است که در بازی قبلی در برابر تراکتور به دست آورده است.

صنعت نفت آبادان – مس رفسنجان؛ تلاش برای حضور در نیمه بالای جدول

صنعت نفت و مس رفسنجان در شرایطی با هم رویارو می‌شوند که در جدول رده بندی همسایه هستند. صنعت نفت تا به این جای کار ۳۳ امتیاز به دست آورده است و مس رفسنجان ۳۲ امتیاز. این نتیجه برای مس رفسنجان قابل دفاع است به این خاطر که اولین فصل حضور در لیگ برتر را تجربه می‌کند اما صنعت نفت به دنبال رویای بزرگ تری بود و دست کم می‌کوشد در هفته‌های پایانی به نیمه بالای جدول صعود کند. صنعت نفت در بازی پایانی شکست سنگینی در برابر سپاهان متحمل شد و امیدوار است با شکست مس نتیجه ثبت شده در بازی اصفهان را فراموش کند.

هر دو تیم در خط حمله از مهاجمان با کیفیتی سود می‌برد و در صورت ایجاد موقعیت برای آنها شانس پیروزی خواهند داشت. در ترکیب صنعت نفت رضا خالقی فر چارچوب شناس خوبی است و در ترکیب مس رفسنجان هم محمد قاضی قدر فرصت‌ها را به خوبی می‌داند و باید منتظر ماند و دید که در این بازی قرعه به نام کدامیک از این مهاجمان خواهد افتاد و تیم خود را به گل می‌رسانند.

پدیده مشهد – سپاهان؛ امتیاز دهی ممنوع

پدیده مشهد با حضور در رده هفتم جدول این شانس را دارد در سه هفته پایانی با پیروزی در برابر حریفان شانس خود را برای صعود دو پله ای در جدول رده بندی آزمایش کند. هر چند برای رسیدن به این مهم بازی‌های سختی را پیش رو دارد که یکی از این بازی‌ها دیدار با سپاهان است. تیمی‌که با دو امتیاز اختلاف نسبت به تیم پرسپولیس برای قهرمانی در این فصل از بازی‌ها می‌جنگد. سپاهان که در بازی پیشین و در مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی در برابر فولاد و در ضربات پنالتی شکست خورد حال همه هم و غمش قهرمانی در لیگ برتر است. سپاهان به شرطی به این مهم دست پیدا می‌کند که دست کم در سه بازی پایانی حداکثر همه امتیازات را به دست بیاورد. تازه در این صورت پرسپولیس هم باید دچار لغزش شود چرا که اگر پرسپولیس هم حریفان خود را شکست دهد اختلاف دو امتیازی بین پرسپولیس و سپاهان به قوت خود باقی خواهد ماند. به نوعی سه امتیاز این دیدار برای هر دو تیم اهمیت خاصی دارد.

پیکان تهران – فولاد خوزستان؛ به دنبال سکوی چهارم

پیکان و فولاد در شرایطی به مصاف هم می‌روند که پیکان با ۳۶ امتیاز تیم نهم جدول بشمار می‌رود و فولاد هم با ۳ امتیاز بیشتر تیم چهارم جدول به حساب می‌آید. بنابراین بازی دو تیم حساس است و پیکان در صورتی که در این دیدار پیروز شود با فولاد هم امتیاز خواهد شد و در دو هفته پایانی می‌تواند برای صعود به رده چهارم جدول تلاش کند. نکته مشترک دو تیم سختکوشی و بیزاری از باخت است بطوریکه اگر نتیجه مسابقه ای را عقب بیافتند تا ثانیه‌های پایانی با انگیزه جبران گل خورده تلاش می‌کنند و در خیلی از بازی‌ها هم موفق به انجام این کار شده اند. بر همین اساس باید گفت هم تیم پیکان در این بازی برای کسب سه امتیاز روز سختی را پیش رو دارد و هم فولاد. تصاحب سکوی چهارم انگیزه خوبی برای تیم پیکان است که در سه بازی باقی مانده با همه توان به میدان بیاید. تیمی‌که این فصل بر خلاف فصل گذشته هیچ گاه درگیر سقوط به دسته پایین تر نبوده است.