پیشکسوت استقلال از این که تعدادی از اعضای تیم پرسپولیس پس از قهرمانی در لیگ برتر در مقابل دوربین تلویزیون برای هواداران استقلال کری خوانی کرده و قهرمانی شان را به رخ این تیم کشیدند ابراز تاسف کرد. بیژن طاهری درباره اتفاقات پس از بازی پرسپولیس و پیکان همچنین مصاف پیش‎روی استقلال مقابل گل گهر سیرجان حرف زد.

شنیدید افشین پیروانی چه کری‌هایی برای استقلال می‌خواند؟

نه، من بازی استقلال را می‌دیدم و پس از آن هم تلویزیون را خاموش کردم.

پیروانی با نشان دادن پنج انگشت یک دست و شست دست دیگرش رو به دوربین گفت می‌رویم تا ششمین قهرمانی را کسب کنیم و فیلمش را برای آنهایی بفرستیم که می‌گویند فیلم شکست ۶ - صفر استقلال وجود ندارد. 

خوشحالم متعلق به نسلی هستم که این کارها را عیب می‌دانست و هرگز از این قبیل رفتارها نداشت. افشین پیروانی فوتبالش را مدیون ناصر حجازی است.

چطور؟

زمانی که از ژاندارمری به بانک تجارت آمد باید یادش باشد که وقتی در دفاع وسط می‌ایستاد تا بازی کند اورلب می‌کرد و ناصر حجازی به او یاد داد که دفاع وسط نباید اورلب کند. در واقع مرحوم حجازی به پیروانی الفبای فوتبال را یاد داد و او پس از آن توانست به تیم ملی و مدارج بالاتر برسد. بنابراین فوتبالش را مدیون اسطوره باشگاه استقلال است.

پس چرا چنین رفتارهایی بروز می‌کند؟

متاسفانه امروز عده ای کارهایی در فوتبال انجام می‌دهند که دور از شأن و شخصیت فوتبالیست‌هاست. شاید در زمان ما هم چنین افرادی بودند ولی به ندرت پیدا می‌شد. اما امروز از این قبیل رفتارها به کرات بین فوتبالی‌ها دیده می‌شود. مثلا اگر ما به پرسپولیس می‌باختیم به تیم مقابل تبریک می‌گفتیم و یا اگر آنها را می‌بردیم به پرسپولیسی‌ها خسته‌نباشید می‌گفتیم. از پیروانی تعجب می‌کنم. آخر تو که برای نسل امروز نیستی! مگر تو طرفدار فوتبالی که اینچنین حرف میزنی؟ ناسلامتی تو مدیر تیم هستی.

بیشتر در این باره حرف می‌زنید؟

اصلا پنج دوره نه، شما ۱۰۰ سال پشت سر هم قهرمان شوید، ولی وقتی اخلاق را ببازید این قهرمانی‌ها بدون رعایت اخلاق پشیزی نمی‌ارزد. متاسفانه امسال چیزهایی در لیگ برتر دیدم که بابت خانه نشینی ام خوشحال شدم و با این شرایط اصلا دوست ندارم در این فوتبال باشم.

چه چیزهایی دیدید؟

وقتی شما به فوتبال دهه شصت نگاه می‌کنید می‌بینید بازیکنان و مربیان جلوی دوربین نمی‌توانستند راحت صحبت کنند و نجابت از سر و رویشان می‌بارید ولی امروز می‌آیند و روبروی دوربین شبکه سراسری برای طرفداران تیم رقیب کری می‌خوانند. گرچه امروزه این‌ها را می‌پسندند و آنهایی که نمی‌توانند بی اخلاقی کنند جایی در قاب تلویزیون ندارند.

بازی بعدی استقلال با گل گهر را چطور پیش بینی می‌کنید؟

بازی با گل گهر شرایط خاص خودش را دارد. چون در جام حذفی است. اینجا دیگر لیگ نیست و بازی مساوی ندارد و استرس‌های مخصوص خودش را دارد. هر تیمی‌آرامش بیشتری داشته باشد قطعاً به فینال می‌رسد.

قبل از بازی استقلال و سپاهان می‌گفتند مجیدی استقلال را با شرایطی به زمین می‌فرستد که به سپاهان ببازد تا پرسپولیس قهرمان نشود؟

فرهاد مجیدی یک بار دیگر ثابت کرد فرزند مکتب حجازی است. اگر در بازی پرسپولیس و پیکان پرسپولیسی‌ها قهرمان جهان هم می‌شدند باز هم استقلال نمی‌رفت تا ببازد. فرهاد با اینکه بازی حساس مقابل گل‌گهر را داشت اما بهترین نفراتش را مقابل سپاهانی به میدان فرستاد که دیدیم چقدر خشن بازی می‌کرد و بچه‌های استقلال را دائم در میانه زمین می‌زدند. مجیدی ریسک کرد تا نشان دهد استقلال تن به هر چیزی نمی‌دهد.