جان مونکایولا تنها 23 سال سن دارد اما در حال حاضر به اندازه کافی خود را نشان داده است‌‌ و طولانی ترین قرارداد لالیگا را به نام خود به ثبت رسانده است‌، قراردادی 10 ساله که او را تا سال 2031 در باشگاه دوران کودکی‌اش یعنی اوساسونا حفظ می کند.

چنین قرارداد بلندمدتی در فوتبال مدرن بی سابقه است، اما مونکایولا یک فوتبالیست معمولی نیست.  او قبل از هر چیز یک هوادار اوساسونا است، و زمانی که دو فصل پیش برای اولین بار در روز افتتاحیه برای اولین مرتبه برای تیم اصلی بازی کرد، این رویا به حقیقت پیوست؛ پیروزی 1-0 خارج از خانه مقابل لگانس که ثابت کرد تیم تازه صعود کرده از پامپلونا چه اهدافی دارد. آن‌ها در آن فصل دهم و یک سال بعد یازدهم شدند، با ساختن پروژه‌ای جدی در زمین و جذب بازیکنان باکیفیتی مانند چیمی آویلا، کیکه گارسیا و آنته بودیمیر. خارج از زمین، آنها استادیوم ال‌سادار خود را به جایی تبدیل کردند که امروزه یکی از چشمگیرترین ورزشگاه های متوسط ​​اروپا است.

جدیدترین ستاره نو ظهور لالیگا+ عکس

مونکایولا که بیش از یک دهه است در این باشگاه حضور داشته است، توضیح می دهد: "من از 10 سالگی اینجا هستم، که خیلی زیاد است و من برای سال های بیشتر نیز اینجا خواهم بود. از زمانی که در اوساسونا بوده‌ام، پروژه ای به اندازه پروژه فعلی با پشتیبانی ندیده ام و این یکی از اصلی ترین دلایلی بود که تصمیم گرفتم بمانم."

اگرچه مونکایولا دومین بازیکن جوان در تیم اصلی اوساسونا در فصل 22-2021 است، اما او در حال حاضر رهبر این تیم است و فصل گذشته چهارمین بازیکن از نظر بیشترین دقایق بازی به شمار می آمد. او که در دفاع با موتور خستگی‌ناپذیر خود و در حمله با پاس‌های رویایی‌اش کمک می‌کند، حالا به یکی از اجزای اصلی اوساسونا تبدیل شده است.

آکادمی جوانان اوساسونا یکی از پرکارترین و در عین حال دست کم گرفته شده ترین آکادمی های فوتبال اسپانیا است. در سال‌های اخیر، شهر پامپلونا دارای بالاترین نسبت فوتبالیست‌های حرفه‌ای نسبت به جمعیت بوده است، و افرادی مانند سزار آسپیلیکوئتا، خاوی مارتینز و رائول گارسیا همگی در سال‌های اخیر از این‌آکادمی به سطوح عالی رسیده اند. سیستم عالی اوساسونا استعدادهای برتر را شناسایی می‌کند و آنها را در چندین سبک مختلف فوتبال، هم حمله و هم دفاعی آموزش می‌دهد و‌ حضور تعداد زیادی از بازیکنان آکادمی اوساسونا در سطوح بالا گواه کارآمدی آن هاست.

مونکایولا این فلسفه و روش را به خوبی مجسم می کند و در بازی اوساسونا نیز نقش فوق العاده خود را ایفا می کند. چنین عملکردهایی در خارج از باشگاه نیز مورد توجه قرار گرفته است.  او در اوایل سال جاری در همه مسابقات گروهی اسپانیا در مسابقات قهرمانی اروپا زیر 21 سال شرکت کرد و در تابستان امسال به نمایندگی از اسپانیا در المپیک 2020 توکیو مدال المپیک را به دست آورد.

از آنجایی که مونکایولا و تیم به رشد خود ادامه می دهند، اوساسونا به طور فزاینده ای به آینده امیدوار شده است. پس از دو فصل متوالی حضور در میانه جدول، گام بعدی بازگشت به رقابت های اروپایی است. اوساسونا آخرین بار در سال 2007 در اروپا شرکت کرد؛ سال قبل از اینکه مونکایولا در سن 9 سالگی به باشگاه بپیوندد. با قراردادی تا سال 2031، او مطمئن است که اوساسونا با او به بازی های قاره ای باز خواهد گشت.