به گزارش افکارنیوز،

عصر امروز دوشنبه همایش مشارکت های مردم در احیای دریاچه ارومیه باحضور کلانتری رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه، دبیری معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست و سلیمانی مدیر ملی تالاب ‌های ایران و دیگر مسئولان استانی و شهری در تبریز برگزار شد.

عیسی کلانتری در این همایش با اشاره به برنامه های ستاد احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: دولت برای نجات دریاچه ارومیه اعتبارات خوبی در نظر گرفته است، به طوری که بودجه ۳۰۰ میلیارد تومانی در سال جاری برای این دریاچه اختصاص یافته است و برنامه ها و طرح های خوبی نیز برای این دریاچه درحال اجرا است.

وی سپس با تاکید بر اینکه برخی ها نمی خواستند دریاچه ارومیه احیا شود، افزود: ولی این دریاچه احیا می شود و به وضعیت گذشته خود خواهد رسید.

کلانتری با تاکید بر اینکه موضوع احیای دریاچه ارومیه بسیار مهم است، ادامه داد: مردم نیز به این مسأله واقف هستند و ما را در طرح های مختلف احیای دریاچه یاری می کنند.

رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه سپس ادامه داد: مرگ دریاچه‌ ارومیه مساوی با مرگ مردم آذربایجان است ولی با اجرای طرح های مختلف و کارشناسی شده می ‌توان دریاچه ارومیه را تا سال ۱۴۰۲ به سطح اکولوژیکی مورد نظر رساند.

وی سپس با اشاره به اینکه باید مردم با اصلاح الگوی مصرف در منازل در مصرف آب صرفه جویی کنند، گفت: همچنین در بخش کشاورزی باید با اصلاح الگوی کشت در حفظ منابع آبی تلاش کنیم.

کلانتری سپس آماری در خصوص مصرف آب در کشورهای مختلف ارائه کرد و ابراز داشت: طبق اعلام سازمان زیستی جهان نباید بیش‌ از ۴۰ درصد آب‌ های تجدیدپذیر در هر کشوری استفاده شود که متاسفانه این آمار در ایران ۱۰۴ درصد است.

وی ادامه داد: ۹۶ میلیارد مترمکعب از آب‌ های تجدیدپذیر کشورمان مصرف می شود که می تواند باعث نابودی منابع آبی کشورمان شود.

مشارکت بالا مردم در برنامه های احیای دریاچه ارومیه

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست نیز در ادامه این جلسه با تاکید بر اینکه مردم در برنامه های احیای دریاچه ارومیه مشارکت بالایی داشتند، گفت: اگر طرح ها به موقع و کامل اجرا شوند تا سال ۱۴۰۲ شاهد احیای کامل دریاچه ارومیه خواهیم بود.

فرهاد دبیری با اشاره به اینکه همه مردم باید خود را مسئول حفظ محیط زیست بدانند، افزود: حرکت مردمی در زمینه احیای دریاچه ارومیه نوید بخش بود.

وی سپس با بیان اینکه فرهنگ حفاظت از محیط زیست باید از دست یک دستگاه و اداره خارج شده و به یک فرهنگ جامع تبدیل شود، گفت: باید در خصوص مسائل زیست محیطی و مخاطرات و تهدیدهای آن فرهنگ سازی شود.

دبیری سپس اظهار داشت: با مشارکت مردم و مسئولان می توان دریاچه ارومیه را مثل روزهای گذشته آن پرآب دید و باید زیرساخت‌ های این امر تامین شود.