به گزارش افکارنیوز،

محمد تقی زاده در تشریح روند تکمیل کمربندی سوم شهر تهران، گفت: این مسیر از پروژه های مهمی است که تا پایان فصل پاییز سال جاری مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت. کمربندی سوم شهر تهران به طول ۱۵۸ کیلومتر از ۵ استان کشور عبور خواهد کرد. در حقیقت این کمربندی از آبیک قزوین آغاز و تا چرمشهر سمنان ادامه خواهد داشت.

وی افزود: به لحاظ فنی و استانداردسازی مسیر کمربندی سوم تهران دارای بالاترین استانداردهای روز است و با نمونه های اروپایی برابری می کند و عمده ترافیک کالایی و مسافربری را از خود عبور می دهد و سبب خواهد شد تا تداخل ترافیک های منطقه ای از بین برود و در وقت، هزینه و انرژی صرفه جویی داشته باشیم.

معاون استاندار تهران ادامه داد: در برخی جاهای استان مثل جنوب شرق و محدوده ورامین حالت بن بستی داریم که با تکمیل این کمربندی که به شبکه های بزرگراهی کشور متصل است این محدوده ها از حالت بن بست خارج شده و دسترسی های مناسبی فراهم خواهد شد و در جهت توسعه استان اثرگذار خواهد بود. یعنی ترافیک وارد شهر تهران و شهرستان های استان تهران نخواهد شد.

وی تاکید کرد: یکی از معضلات جدی در تهران انباشت آلاینده ها به دلیل ترافیک سنگین ماشین های سنگین در جنوب تهران است که با اجرای این پروژه اهداف از پیش تعیین شده و کارکردهای زیست محیطی همانند کاهش آلاینده ها محقق خواهد شد. به این ترتیب کمربندی سوم تهران، هم نقش توسعه ای دارد و هم کارکردهای مختلف محیط زیستی همچون کاهش آلایندگی و صرفه جویی در مصرف انرژی که همین موضوع برای این پروژه نقش ملی و فراملی را تعریف می کند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران درباره زمان بهره برداری این پروژه گفت: کمربندی سوم تاپایان پاییز سال جاری به بهره برداری می رسد و درصورت روی دادن اتفاقات پیش بینی نشده در این فصل نهایتا در دهه فجر به بهره برداری خواهد رسید. این کمربندی از پنج استان قزوین، البرز، تهران، مرکزی و سمنان عبور می کند و به شبکه های بزرگراهی متعدد همچون تهران-قم، تهران-ساوه و... متصل خواهد شد؛ ۹۰ کیلومتر یعنی طولانی ترین بخش از این پروژه در استان تهران قرار گرفته است که در توسعه منطقه ای استان تهران و استانهای مجاور بسیار حائز اهمیت است.