به گزارش افکارنیوز،

 محمد رضا ظفرقندی رئیس سازمان نظام پزشکی در نشست روز جهانی بیهوشی با اشاره به آنکه در روز‌های دفاع مقدس معدود متخصصان بیهوشی ده‌ها اتاق عمل را اداره می‌کردند،‌ اظهار کرد:  آن چه که دست شهدای مدافع سلامت را می‌گیرد، خدمت آن‌ها به بیماران است و در شرایط کنونی هم شاهد خستگی و ناتوانی کادر درمان هستیم.

ظفرقندی افزود: مسئولان باید قدردان زحمات پزشکان باشند اما هنوز مظلومیت و از خودگذشتگی آن‌ها به شکلی که باید دیده نشده است. از لحظه اول شروع بیماری کرونا در بیمارستان‌ها متخصصان بیهوشی در بخش‌های آی سی یو فعال بودند و بنده به عنوان نماینده جامعه پزشکی وظیفه دارم این زحمات را ذکر کرده و از آن‌ها قدردانی کنم.

او گفت: بیماری کرونا جهانی است  اما آمار مرگ و میر در میان مردم و کادر درمان کشورمان  قابل قبول نیست و این موضوع باید از پیش چاره اندیشی می‌شد هرچند تذکرات کافی داده شد، اما توجهی به آن‌ها صورت نگرفته است. ابایی از گفتن این موضوع نداریم که کنترل بیماری باید به شکل فعال باشد تا مرگ و میر‌ بیش از این افزایش نداشته باشد.

بدون برخورد و جریمه ابتلا و مرگ و میرکنترل  نمی‌شود

ظفرقندی بیان کرد: در هیچ جای دنیا بدون برخورد فعال امکان کنترل ابتلا و مرگ و میر وجود ندارد. برخی تصمیمات به شکل کارشناسی گرفته نشد مثل آن که مدارس با اجبار حضوری، بازگشایی شدند یا شیوه نامه هایی اعلام شد که الزامی برای رعایت آن وجود نداشت.

او ادامه داد: پس از مدت‌ها از اعمال شیوه نامه ها اخیرا قرار شده است جریمه برای متخلفان در نظر گرفته شود؛  از اسفند خواهش کردیم که به فکر دنبال کردن بیماری باشیم. درمان کرونا در آی سی یو امکان پذیر نیست. بلکه باید به فکر پیشگیری بود ضمن آنکه  علت مرگ و میر به صورت علمی کنترل شود و روش‌های فعال برای کنترل بیماری در نظر بگیریم.

 

تخصص  بیهوشی از پر ریسک‌ترین مشاغل گروه پزشکی است

در ادامه علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونای استان تهران   اظهار کرد: طی سالیان گذشته شاهد پیشرفت‌های قابل توجه همکارانمان در کادر بیهوشی بوده‌ایم. در صورتی که این عزیزان نبودند هر روز در نقاط مختلفی از کشور به مشکل برمی‌خوردیم. امروز جامعه پر افتخار بیهوشی ایران در بالاترین رتبه‌های وجاهت آمیز علمی خود قرار دارد.مهمترین درخواست امروز ما از مردم رعایت شیوه نامه های بهداشتی است تا کادر درمان بتواند فرصتی برای استراحت داشته باشد.

او با اشاره به اقدامات سازمان نظام پزشکی از روز‌های آغازین شیوع کرونا در کشور گفت: بخش اصلی مقابله با کرونا، جامعه پزشکی است که با رشادت‌های خود تن بر آتش کرونا زده‌است. تاکنون حدودا ۲۰۰ شهید از جامعه پزشکی داشته‌ایم که گروه قابل توجهی از آن‌ها ازگروه بیهوشی بودند، زیرا متخصصان بیهوشی در شرایط پر التهاب در آی سی یو با بیماران شدید کرونا در ارتباط هستند و شغل آن‌ها یکی از پر ریسک‌ترین مشاغل گروه پزشکی است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونای استان تهران بیان کرد: امروز اذهان مردم پذیرفته است که پیوندی میان خاکی پوشان دفاع مقدس و سفید پوشان عرصه سلامت وجود دارد و همان نگاه مهرورزانه سالیان قبل خود را نثار جامعه پزشکی می‌کند. کادر درمان در حال جنگ نابرابر با ویروس منحوس کروناست. مهمترین درخواست امروز ما از مردم رعایت شیوه نامه های بهداشتی است تا کادر درمان بتواند فرصتی برای استراحت داشته باشند.

او  افزود: تشویق کادر درمان باید در پیوست‌های واقعی پدیدار و مطالبات و کارانه‌های معوق این افراد به موقع و به صورت عملیاتی پرداخت شود و  مسئولان بالا دستی  باید وظایف خود  را در قبال این گروه به طور ویژه مورد توجه قرار داده و خواسته‌های مالی و معیشتی آن‌ها را فراهم کنند.