رضا کرمی محمدی رئیس مدیریت بحران شهر تهران در خصوص آخرین وضعیت وقوع احتمالی زلزله در تهران گفت:  کلان‌شهر تهران بدون حساب و کتاب در حال رشد است و باید برای ایمنی آن اقداماتی صورت گیرد.

در حال حاضر ۲۰ درصد در هنگام وقوع زلزله آماده هستیم و اگر بجنبیم و فعالیت کنیم و تمام سازمان‌های مربوطه ورود کنند، به ۵۰ تا ۶۰ درصد می‌رسیم و بخشی از اقدامات هم در درازمدت انجام می‌شود.

او افزود: در یکی از سناریوها اوج زلزله را درنظر گرفته اند  و مبنا، آن سناریو قرار گرفت، اما ممکن است اصلا آن زلزله رخ ندهد. در آن سناریو زلزله بالای ۶.۵ ریشتر درنظر گرفته شد.

کرمی محمدی توضیح داد: تعدادی شتاب‌نگار یا همان سامانه هشدار سریع زلزله در تهران نصب شد، آیا برنامه‌ای برای افزایش این شتاب‌نگارها دارید، چرا که فعلا فقط ۲۶ شتاب‌نگار در تهران نصب است، این در حالی است که در بسیاری از کشورها بالغ بر ۲۰۰ شتاب‌نگار  نصب شده است، ‌در خصوص برنامه‌هایتان در این زمینه توضیح دهید.

رئیس مدیریت بحران ادامه داد: حدود ۲۰ تا ۲۵ ثانیه ما فرصت داریم و این زمان طلایی است و زمانی که شتاب‌نگار اطلاع می‌دهد، ما در کسری از ثانیه اطلاع‌رسانی می‌کنیم و سازمان‌های مرتبط در جریان قرار می‌گیرند و با این کار می‌توانیم میزان تلفات را کم کنیم. 

او گفت: باید زیرساخت‌های لازم فراهم شود، در مترو، در هلال احمر و... . البته در حال حاضر در آتش‌نشانی این اتفاق در حال رخ دادن است. زمانی که سیگنال ارسال می‌شود آنها درها را باز کرده و نیروها را خارج می‌کنند. در هلال احمر هم این ا تفاق رخ می‌دهد. زمانی که شتاب‌نگار سیگنال را ارسال می‌کند، ما سریع آن را ارسال می‌کنیم و کمتر از یک ثانیه به سازمان‌های مربوطه اطلاع‌رسانی می‌شود.