وضعیت شهر های ایران در کرونا اعلام شد که بر اساس آن اکثر شهرها در وضعیت مطلوب قرار دارند.

علیرضا رئیسی در حاشیه جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: در سطح کشور 411 شهر در وضعیت زردرنگ قرار دارند و 192 شهر داریم که میزان بستری بیماران کرونایی در آن‌‌ها از دو بیمار به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت نیز کمتر شده است و روند نزولی دارند و رنگ آن‌‌ها آبی است. این رنگ جدید را به تازگی به رنگ وضعیت شهرها اضافه کرده‌‌ایم تا بتوانیم در این شهرها نسبت به شهرهای زرد، اعمال محدودیت‌‌های کمتری داشته باشیم.

وی افزود: در این شهرهای آبی تقریباً همه مشاغل با رعایت پروتکل‌‌هایی که ابلاغ خواهد شد، آزاد به فعالیت هستند. در شهرهای زرد و آبی، از این به بعد، منع تردد بین شهری وجود ندارد اما همچنان منع تردد شبانه از ساعت 9 شب تا چهار صبح برقرار است.

رئیسی ادامه داد: با این رنگ‌‌بندی جدید شهرها، 7 شهر در وضعیت قرمز، 30 شهر در وضعیت نارنجی، 219 شهر در وضعیت زرد و 192 شهر در وضعیت آبی داریم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به تصویب سند ملی واکسیناسیون کشور تصریح کرد: مقرر شد بر اساس بار بیماری و میزان شیوع بیماری‌های زمینه‌ای و پرخطر به تفکیک هر استان و شهر، واکسیناسیون در چهار فاز انجام شود، کادر بهداشت و درمان در بخش‌‌های کرونا، سالمندان بستری در خانه سالمندان و دارای بیماری زمینه‌‌ای و جانبازان تنفسی در فاز اول هستند که تقریباً یک میلیون و 300 هزار نفر هستند. فاز دوم افراد سالمند بالای 65 سال و افراد دیالیزی و دارای بیماری زمینه‌ای و فاز سوم افرادی هستند که ریسک کمتری نسبت به فاز دو دارند و فاز آخر افراد عادی هستند.

وی گفت: با استفاده از واکسن تولید داخل و واکسن‌‌هایی که می‌‌خریم این واکسیناسیون انجام خواهد شد.