علی القاصی مهر دادستان عمومی و انقلاب تهران با تبریک به مناسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و ایام خجسته دهه فجر انقلاب اسلامی اظهار داشت: امروز ما در مسئولیتی قرار داریم که باید بتوانیم پاسدار رسالت های امام (ره) و خون شهدا باشیم، خدمت به مردم از بزرگترین نعمت هایی است که نصیب ما گشته است.

دادستان تهران تاکید کرد: خدمتی برتر از دستگیری یک گرفتار و پیگیری مشکل وی وجود ندارد. هر کدام از ما می توانیم در روز حساب به این روز استناد کنیم که توانسته ایم بر اساس مسئولیتی که داشتیم گره از کار یک نیازمند باز کنیم.

وی افزود: نگاه تحولی ریاست قوه قضائیه در بازاجتماعی شدن زندانیان موجب آرامش در زندان ها و اعتماد مردم به دستگاه قضا شده که در تاریخ انقلاب اسلامی بی سابقه است.

القاصی با اشاره به لزوم پایش دقیق زندانیان و استفاده از تمام امکانات و راهکارهای قانونی تخفیفات قضائی گفت: در طرح پایش و غربالگری که از سیاست های تحولی قوه قضائیه بوده، با تأسیسات و ارفاقات قانونی ۱۵ هزار نفر در کل کشور آزاد شدند که از این تعداد ۴ هزار نفر مربوط به استان تهران هستند.

دادستان تهران تصریح کرد: رویکرد قوه قضائیه تأمین امنیت و مراقبت از امنیت جامعه است و در این مسیر افرادی که سابقه دار، مخل آسایش شهروندان و امنیت مردم باشند، آزاد نخواهند شد.

وی ادامه داد: بیش از ۷۰۰ نفر از زندانیان استان تهران، مرتکب جرایم غیرعمد و مالی بوده یا سابقه دار نیستند و حضور ما در زندان باید تأثیرگذار بوده، حقوق قانونی زندانی و خانواده وی باید مورد سنجش دقیق قرار گیرد که آیا به تمام امکانات قضائی، مددکاری، رفاهی، بهداشتی دسترسی دارد یا خیر؟

دادستان تهران افزود: رویکرد و مأموریت ما اجرای فقط حبس نیست بلکه رویکرد ترمیمی و اصلاحی بوده و باید نظارت داشته باشیم که ادامه این حبس تا چه حد کافی بوده و اجرای آن تا چه حد بر اصلاح رفتار وی و بازگشت سالم به جامعه تأثیرگذار بوده است.

این مقام عالی قضائی گفت: هدف از اعمال مجازات تنبیه و ارعاب نیست، هدف ما اصلاح و تربیت و ترمیم رفتار است و در این مسیر با نظارت بر نحوه اجرای حکم و حمایت از خانواده زندانی می‌توان زندانی را از ادامه مجازات معاف نموده یا پیشنهاد تبدیل و یا تخفیف مجازات و حتی انتقال به زندان باز را ارائه دهیم.

وی با تقدیر از نیکوکاران استان تهران گفت: با دستان مبارک خیرین بسیاری از زندانیان نیازمند جرایم غیرعمد آزاد شده، هم بدهی آنان پرداخت گردیده هم شاکی به حقوق قانونی خود رسیده است. شوراهای حل اختلاف نیز یکی از ظرفیت‌هایی است که در بحث آزادی زندانیان مؤثر می‌باشد و بایستی بیش از پیش و با جدیت از این ظرفیت استفاده کرد.

وی همچنین به دلیل تحول عظیم طرح پایش در زندانها، تاکید کرد این طرح باید ادامه دار بوده، مقطعی نباشد و به قضات دستور داد تمام درخواست‌های زندانیان تحت حوزه قضائی خود را با دقت بررسی کنند و از تمام تخفیفات قانونی استفاده نمایند.

القاصی گفت: تمام درخواست‌ها تا ساعات پایانی امشب بایستی بررسی و دستورات لازم صادر گردد و اگر باز هم درخواست‌هایی به لحاظ وقت یا موانع دیگر فرصت بررسی فراهم نشد، از فردا کارگروه ویژه در دادسرای استان تشکیل خواهد شد تا هیچ درخواستی بدون رسیدگی کافی و مؤثر باقی نماند.

حیات الغیب مدیرکل زندان‌های استان تهران نیز ضمن خوشامدگویی و تبریک به مناسبت عید ولادت حضرت فاطمه (س) و روز زن اعلام کرد: در اجرای بند ۱۲ سیاست های کلی قضائی مبنی بر اتخاذ تدابیر لازم جهت استفاده از مجازات زندان با رویکرد حبس زدایی و تکلیف قانونی بخشنامه ریاست قوه قضائیه، تعداد ۶ هزار و ۳۱۲ مورد کاربرگ از سوی اجرای احکام ندامتگاه تهران بزرگ صادر شده که بر اساس آن تاکنون یکهزار و ۸۰۵ نفر آزاد شده‌اند.

حیات الغیب ادامه داد: ۳۲۲ نفر نیز از این تعداد، با مرخصی پایان حبس آزاد شده است.

وی با تشکر از این حضور جهادی قضات، اظهار امیدواری کرد: تعداد متهمان کاهش یافته و زندانیانی که امروز و در این روز عزیز، چشم امید به دستگاه قضائی دوخته‌اند آزاد یا از تخفیفات قانونی برخوردار گردند.

بر اساس این گزارش، در راستای تداوم طرح پایش و غربالگری قضائی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری، دادستان استان تهران و یکصد و پنجاه نفر از قضات استان از جمله دادستان کلیه شهرستانها، معاونین دادستان و سرپرستان نواحی دادسرا، قضات اجرای احکام و ناظر زندان در ندامتگاه تهران بزرگ حضور یافتند و طی دیداری که تا غروب ادامه داشت، به پرونده‌های قضائی زندانیان رسیدگی کردند.

همچنین ۱۵۰ نفر قاضی تا پایان امروز در ندامتگاه تهران بزرگ حضور دارند و با تک تک زندانیان دیدار خواهند داشت.