سرهنگ علی محمد رجبی رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا درباره اقدامات اولیه پیشگیرانه کودکان در فضای مجازی، گفت: به فرزندان خود بیاموزیم که در هنگام فعالیت‌های آنلاین حتماً این سه میم را جدی بگیرند.

وی افزود: مخاطب، محتوا و مزاحمت سه میم هستند که باید جزئیات آن به کودکان فعال در فضای مجازی آموزش داده شود.

سرهنگ رجبی تصریح کرد: مخاطب؛ به یاد داشته باشیم برخی از هویت‌های فضای مجازی غیرواقعی بوده و به دنبال سوءاستفاده از کاربران هستند. محتوا؛ به یاد داشته باشیم هر محتوایی مناسب سن کودک ما نیست، مزاحمت؛ رفتار‌هایی مانند تهدید، افترا، جمع‌آوری اطلاعات از دیگران و انتشار آن همگی از نمونه‌های مزاحمت‌های اینترنتی است که باید فرزندان حساسیت‌های لازم را در نظر داشته باشند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا با بیان اینکه با ابزار مختلفی می‌توانیم دسترسی کودکان را به محتوای نامناسب متوقف کنیم، بیان کرد: با توجه به نفوذ تلفن همراه، تبلت، کامپیوتر و اینترنت و نقش مؤثر این ابزار در پر کردن اوقات فراغت و تربیت و شکل‌گیری شخصیت کودکان و نوجوانان، حضور کودکان در این فضا و مواجهه با انواع بازی‌ها و سرگرمی‌ها در فضای مجازی یکی از دغدغه‌های والدین و مسئولان است.

وی افزود: نرم‌افزار Google Family Link, نرم‌افزار دنیای درسا در قالب دو اپلیکیشن مجزا برای کودک و والدین، نرم‌افزار کنترل والدین انارستان، برنامه کنترل فرزند شقایق، سامانه مراقبت از خانواده در دنیای مجازی بانام sfp از جمله برنامه‌هایی است که می‌توان با استفاده از آن‌ها فعالیت کودکان خود را در فضای مجازی کنترل کنیم.

سرهنگ رجبی با تاکید بر ارتقاء سطح آگاهی والدین از فضای مجازی و نقش مؤثر آن در کاهش آسیب‌فضای مجازی.
گفت: ارتقاء سطح آگاهی والدین از فضای مجازی نقش مؤثری در کاهش آسیب فرزندان دارد و آن‌ها را از دام‎ها و انحرافات فضای مجازی مصون می‎دارد.

وی افزود: والدین با صمیمیت و دوستی در کنار فرزندان باشند و حتی‌الامکان باید با فضای مجازی و آنچه فرزندانشان در این فضا می‌توانند انجام دهند، آشنا شوند و را‌ه‌های مقابله با آن را فرا گیرند، زمانیکه فرزند متوجه سطح آگاهی والدین باشد کمتر به سمت شبکه‎های اجتماعی ناسالم گرایش پیدا می‎کند.