« سیدحسین آقامیری » در برنامه «طبیب» با اشاره به انواع لرزش‌‌های کوچک و خفیف دست گفت: این نوع لرزش سن خاصی ندارد و معمولا علت ژنتیک دارد، این لرزش «لرزش اساسی» نام دارد و ناتوان‌کننده نیست و با اضطراب تشدید می‌شود و درمان آن صرفا دارویی است و اگر به دارو مقاومت نشان دهد باید دوز آنها را تغییر داد.

متخصص مغز و اعصاب در ادامه تصریح کرد: افرادی که در سنین بالا لرزش پیچشی در یک دست پیدا کرده و حرکات‌شان کند می‌شود و با  علامت‌های دیگری از جمله کندی در راه رفتن یا کشیده شدن پا همراه هستند به پارکینسون مبتلا شده‌اند که اگر درمان نشود ناتوان‌کننده است و شروع درمان آن دارویی است و حتی گاهی نیاز به عمل هم پیدا می‌کنند.

 وی با اشاره به اینکه گاهی این لرزش در سر وجود دارد، یادآور شد: معمولا علت این لرزش اضطراب شدید است و درمان آن گاهی مشکل است و متخصصان مجبور به استفاده از تکنیک‌های دیگر می‌شوند و گاهی نیز فرد احساس می‌کند بدنش از داخل می‌لرزد اما ما چیزی مشاهده نمی‌کنیم که این لرزش‌ها هم عصبی بوده و معمولا نگران‌کننده نیست. همچنین نبض در پشت سر قبل از خواب هم به دلیل اضطراب است، اما پرش دست در موقع خواب باید بررسی شود و ممکن است علامت تشنج باشد.

این پزشک متخصص در ادامه اظهار کرد: گاهی لرزش دست در بیماری ام اس دیده می‌شود اما این اتفاق به تنهایی علامتی از ام اس نیست و همیشه با علامت‌های دیگری همراه است، گاهی بیمار در چشم لرزش دارد و حتی ممکن است تصاویر را هم به صورت لرزان ببیند که معمولا در بیماری‌های مادرزادی است و علامت ام اس به شمار نمی‌رود. دلیل لرزش در پلک نیز عموما اضطراب است و گاهی خود به خود درمان نمی‌شود و همراهش لرزش صورت هم دارند که ما اسم آن را اسپاسم صورت می‌گذاریم.

آقامیری با اشاره به اینکه این افراد عموما به درمان‌های دارویی جواب نمی‌دهند، گفت: برای متوقف کردن آنها باید از تزریق‌های بوتاکس استفاده کنیم، درواقع بوتاکس در حیطه بیماری‌های مغز و اعصاب استفاده‌های بسیاری دارد، ما در مورد درمان میگرن شنیدیم که در میگرن مزمن مقاوم به دارو جاهایی هست که از تزریق بوتاکس در غیر از مناطقی که برای زیبایی استفاده می‌شود در ناحیه پوست سر، گردن و شانه از آن استفاده می‌کنیم.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: اما جای دیگری که بوتاکس استفاده می‌شود در بیماری‌های مغز و اعصاب است، برخی از بیماران به دلیل اضطراب با به هر دلیل دندان قروچه‌های شبانه دارند که گاهی به درمان هم جواب نمی‌دهند و در آنجا می‌توانیم از تزریق بوتاکس استفاده کنیم یا بیمارانی که سکته مغزی می‌کنند این افراد بعد از بازتوانی‌‌هایی که انجام می‌دهند آن سمت بدن که فلج شده دچار اسپاسم می‌شود مثلا دست بی‌حرکت شده و یا فرد پایش را روی زمین می‌کشد. 

وی با اشاره به اینکه ما در این عضلاتی که موجب اسپاسم شدند بوتاکس را تزریق می‌کنیم، عنوان کرد: با تزریق بوتاکس عضلات از حالت اسپاسم درآمده و کارکرد آنها نسبت به قبل بهتر می‌شود، در اسپاسم صورت و پلک هم بوتاکس بسیار تأثیر خوبی دارد چون اینها هم متأسفانه به درمان دارویی یک مقدار مقاوم هستند. 

فلوشیپ آنژیوپلاسی و سکته‌های مغزی با تأکید بر اینکه هر لرزشی نباید درمان شود مگر اینکه در کارکرد روزانه ما اختلال ایجاد کند یا در جمع باعث خجالت بیمار شود، افزود: لرزشی که خفیف است لزومی به دارو ندارد چون تمام داروهای آن عوارضی دارند که ضرر آن به مراتب بیشتر خواهد بود بنابراین در مرحله‌ای باید به سمت درمان بروند که اختلالی در کارکرد روزمره ایجاد شده باشد.

آقامیری در پایان با اشاره به اینکه گاهی لرزش‌های سر و دست عوارض جانبی استفاده از داروهای دیگر است، گفت: مثل داروهای ضد افسردگی یا افرادی که پرکاری تیروئید دارند غیر از علائم دیگر علامت‌هایی مثل لرزش دست و سر دارند، اما تأکید می‌کنم لرزش دست از علامتی از کرونا نیست بلکه بیمارانی که لرزش دارند با هر بیماری عفونی مثل کرونا ممکن است که لرزش دست‌شان تشدید شود همچنین به تنهایی نشانه ام اس نیز نیست لذا نگران نباشند و زمانی به پزشک مراجعه کنند که با علامت‌های دیگر همراه باشد.