انوشیروان محسنی بند پی استاندار تهران در پایان جلسه شورای آموزش و پرورش استان تهران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: چیزی که انجام شده اعمال هوشمند محدودیت ها، فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و کم کردن جمعیت‌ها از اجتماعات بوده است، مجموعه این اقدامات سبب شد یک شرایط مطلوبی در ماه‌های گذشته و در ماه آبان به بعد شاهد باشیم.

وی ادامه داد: متاسفانه این فکر در حال رواج است که تزریق واکسن شروع شده و اگر ما کاهش مرگ و میر و یا کاهش مراجعه کننده به بیمارستان داشتیم پایان حیات بیماری کرونا است، ولی واقعیتی که وجود دارد این است که هرگونه عادی انگاری و یا نگاه سطحی به مساله کرونا می‌تواند خدایی ناکرده عواقب بدی فراهم کند و آنچه که ما از اول بهمن ماه در کشور و در استان شاهد هستیم خیز با شیب ملایم ویروس کرونا، افزایش مراجعان سرپایی و به تبع آن بستری است. اگر دقت نکنیم، اعمال محدودیت‌ها را جدی نگیریم و نظارت نکنیم، افزایش مرگ و میر روزانه را شاهد خواهیم بود.

استاندار تهران گفت: در اول بهمن میزان بستری‌ها ۱۸۷۰ نفر بوده، روز گذشته میزان بستری ۲۱۹۰ نفر بوده و این تعداد به صورت ملایم در حال افزایش است و در دستور کار فردای ستاد کرونا استان این است که کانون‌ها شناسایی شود و طرح شهید سلیمانی اجرا شود.

محسنی بندپی افزود: این هشدار است و ما به سمتی می‌رویم که لازم است به هنگام موثر و جدی عملیاتی نکنیم، پیک چهارم را در کشور شاهد خواهیم بود. چون در ماه رجب هم هستیم بحث اعتکاف نیز وجود دارد و نمی‌توان به صورتی که در سال‌های گذشته انجام می‌شده امسال هم انجام شود.

وی بیان کرد: هرگونه تجمعی که در آن دستورالعمل‌ها و رعایت فاصله گذاری صورت نگیرد، می‌تواند مشکلات جدی را برای ما فراهم کند. ما شناسایی بیماران با ویروس کرونا انگلیسی را داشتیم که میزان مرگ و میرش شدیدتر است و حمله این ویروس هم با دیگر ویروس‌ها متفاوت است. اگر قبلا مرگ افراد ۶۰ و ۶۵ سال یک فاکتور بوده، این نوع می‌تواند همه آحاد جامعه را دچار مشکل کند.

وی گفت: این ویروس جهش یافته و خطرناک است و در حال حاضر در فرودگاه‌ها تست کرونا گرفته می‌شود و اگر لازم باشد به قرنطینه می‌روند و امیدواریم با این شناسایی و قرنطینه کردن، شاهد  ویروس انگلیسی در جامعه نباشیم.