امیرعباس منوچهری معاون درمان سازمان تامین اجتماعی، در نشست مشترک مدیران سازمان تامین اجتماعی با سازمان نظام پزشکی که امروز (۲۸ بهمن ماه) برگزار شد، اظهار کرد: طرح نسخه نویسی الکترونیک طرح بزرگی است. به همین دلیل باید زوایای این طرح مطرح شود و تکمیل طرح باعث ارتقای سطح سلامت جامعه شود.

وی افزود: طرح حذف دفترچه بیمه و نسخه نویسی الکترونیک دو طرح جدا هستند، این وظیفه قانونی است که در برنامه ششم توسعه بر عهده نظام سلامت گذاشته شده است و با حذف دفترچه از اول اسفندماه، به سمت نسخه نویسی الکترونیک حرکت کرده تا برای تمامی بیماران یک پرونده الکترونیک ایجاد شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه اقدامی برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی از کدملی بیمه شده در نظر گرفته اید؟ گفت: یکی از مهم‌ترین دستاورد‌های نسخه الکترونیک همین جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی است، یکی از مهم‌ترین نکاتی که توجه داشتیم، بحث ایجاد راهکار‌هایی برای تایید صحت فرایند درمان بود یعنی فردی که با دفترچه بیمه مراجعه کرده بیمه اصلی شده است و مرکز درمانی هم از صحت آن اطمینان دارد یا خیر. با اینکه دفترچه صادر می‌شد و عکس هم داشت تخلفات زیادی دیده می‌شود، راه‌هایی مانند انجام انگشت نگاری، چهره نگاری برنامه ریزی شده است با سازمان ثبت احوال جلسه داشتیم تا به اطلاعات سه جلدی افراد دسترسی داشته باشیم، به هرحال از ابتدا سختگیری زیادی نمی‌کنیم به همین منظور همه فرایند‌های نظارتی را از روز اول آغاز نمی‌کنیم.

وی درباره عدم پذیرش شناسنامه در برخی از مراکز درمانی، گفت: این را نمی پذیریم، اگر فردی بدون جلد دفترچه به پزشک مراجعه کند با کارت ملی و شناسنامه می‌توانند خدمت دریافت کند، در طرف قرارداد‌ها مشکلی نداریم می‌توانند با راه‌های استحقاق سنجی وضعیت بیمه فرد ارسال می‌شود و بیمه شده مشکلی نخواهد داشت.

وی افزود: از ابتدای اسفند ماه دفترچه حذف می‌شود به همین دلیل از سه طریق کارت ملی، جلد دفترچه و شناسنامه افراد می‌توانند خدمات بیمه‌ای دریافت کنند.

در ادامه شهرام غفاری مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین اجتماعی، اظهار کرد: اینکه مرکز درمانی شناسنامه نپذیرفته است به دلیل این است که طرح از اول اسفند ماه شروع می شود. همچنین در خصوص وجود سوء استفاده از کدملی افراد، به اشکال مختلف ممکن است تخلف باشد و کارت ملی هم باید حتما احراز هویت شود.

جهانگیری معاون برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی در ادامه گفت: در حوزه نسخه نویسی الکترونیک اولین چیزی که در نظام سلامت به آن فکر میکنیم موضوع بیمار است، یعنی کیفیت خدمات نباید کاهش یابد و موضوع محرمانگی اطلاعات بیمار باید حفظ شود.

وی افزود: مکانیزم های مختلفی برای اینکه مردم خدمت بگیرند در نظر گرفته شده است، تا زمانی که دفترچه موجود است باید استفاده شود و همچنین سر نسخه های مطب ها را باید به رسمیت بشناسیم، این تغییر رویه در نظام سلامت سرآغاز یک تحول است حذف دفترچه آغاز یک تغییر است. در شرایط کرونا نباید تعلل، تشویش، تاخیری و... ایجاد شود.

جهانگیری افزود: هیچ جای دنیا نسخه نویسی الکترونیک ظرف یک مقطع ایجاد نشده است و کشورهای مختلفی در دنیا هنوز در ابتدای راه هستند، حذف دفترچه به معنی اجرای نسخه نویسی الکترونیک نیست اما برای اجرای الکترونیک شدن نسخه باید این قدم ها برداشته شود.

معاون سازمان نظام پزشکی بیان کرد: مشکلاتی که مردم دارند باید ما پاسخگویشان به صورت آنلاین باشیم، مشکلات مردم را باید رفع کنیم، حذف دفترچه از اول اسفند به این معنی نیست که نسخه نویسی الکترونیک اجرا شده و دفترچه به طور کامل حذف شده است فعلا دفترچه دیگر صادر نمی شود و هنوز نسخه ها به طور کامل الکترونیک نشده است.