لحظاتی پیش زلزله ای بسیار شدید به قدرت ۵/۶ دهم ریشتر شهرهای یاسوج و سی‌سخت در استان کهگیلویه و بویراحمد را لرزاند.

 شدت زلزله به نحوی بود که بیشتر مردم شهرهای یاسوج و سی سخت با ترک منازل خود به کوچه و خیابان پناه آوردند.

سپاه و بسیج با ‌تمام امکانات به کمک شتافتند

سردار خرمدل فرمانده سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد گفت: ‌گردان‌های عملیاتی و یگان‌های امدادی سپاه و بسیج به سمت مناطق آسیب‌دیده گسیل داده شده‌اند.

وی با بیان اینکه امکانات درمانی سپاه و بسیج در آمادگی کامل برای امداد‌رسانی به مردم زلزله‌زده هستند، افزود: ماشین آلات و ظرفیت خودرویی سپاه برای آوار‌برداری و نجات آسیب دیدگان در حال امداد‌رسانی و تقسیم مناطق برای امداد هدفمند هستند.

حتما زخمی‌های زیادی در سی‌سخت خواهیم داشت

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: زلزله ساعت 22 و 5 دقیقه چهارشنبه شب در سی‌سخت سبب قطعی آب و برق و خسارت به منازل مسکونی این شهر شد.

محمد محمدی با بیان اینکه بر‌اساس آخرین گزارش‌ها، تاکنون خسارت‌هایی به منازل این شهر وارد شده است، افزود: تاکنون هیچ مورد فوتی در پی این زلزله گزارش نشده است، اما بر‌اساس شدت و خرابی این زلزله، حتما زخمی‌های زیادی در سی سخت خواهیم داشت.

آماده‌باش وزیر بهداشت به دانشگاه‌های علوم پزشکی یاسوج، اصفهان و شیراز‌

در پی گزارش مقدماتی وقوع زمین‌لرزه ای به بزرگی: 5.6 در مقیاس ریشتر در منطقه مرزی استانهای اصفهان و کهکیلویه و بویر احمد  - حوالی سی سخت، وزیر بهداشت به سازمان اورژانس کشور، دانشگاه‌های علوم پزشکی استان‌های مربوطه و سازمان غذا و دارو، دستور آماده باش، بررسی عاجل ابعاد واقعه و تامین نیازهای احتمالی امدادی، بهداشتی و درمانی مناطق آسیب دیده را ابلاغ کرد.

مجروحیت 10 نفر تاکنون

خالدی سخنگوی اورژانس نیز با بیان اینکه پس از وقوع زلزله 5.6 ریشتری سی‌سخت 10 نفر به علت ترس هنگام فرار مجروح شده‌اند، گفت: در حال حاضر به اصفهان، کاشان و شهرکرد برای اعزام آمبولانس آماده‌باش اعلام کرده‌ایم.

سخنگوی اورژانس کشور با بیان اینکه ‌هنوز هیچ فوتی از زلزله  5.6 ریشتری سی سخت گزارش نشده است، افزود: 99 شهر و روستا در محدوده این زمین لرزه قرار دارند و تیم های امدادی به این مناطق اعزام شده‌اند.

وی ادامه داد: دو دستگاه آمبولانس به مرکز زلزله اعزام و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و ده دستگاه آمبولانس در یاسوج و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و ده دستگاه آمبولانس در اصفهان به حالت آماده باش قرار گرفته اند.

 

اعلام آماده باش به استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و فارس

سیدامان‌اله جهان‌بیندر یاسوج با اشاره به زلزله 5.6 ریشتری سی‌سخت اظهار داشت: پس از وقوع این زمین لرزه بلافاصله تیم‌های ارزیاب هلال احمر به منطقه اعزام شدند.

وی با بیان اینکه آب  و برق منطقه قطع شده است، افزود: تیم‌های ارزیاب اکنون در حال ارزیابی منطقه هستند ولی تاکنون گزارشی از تلفات جانی نداشته‌ایم.

‌مدیرعامل جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه استاندار کهگیلویه و بویراحمد دستورات لازم را صادر کرده است، تصریح کرد: هم اکنون ‌معاون عمرانی استاندار در حال اعزام به ‌منطقه است.

وی با بیان اینکه‌ به کل استان آماده‌باش اعلام شده است، ‌ادامه داد: هماهنگی‌ با استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و فارس برای پشتیبانی‌های احتمالی صورت گرفته است و به دهیاران اعلام کرده‌ایم گزارش‌های لازم را سریعا اعلام کنند.‌

برق شهر سی‌سخت قطع شد

فرماندار شهرستان دنا از قطع برق شهر سی سخت خبر داد و گفت: تاکنون خسارت جانی گزارش نشده است.

عبدالحمید پناهی در یاسوج‌ اظهار داشت: دقایقی پیش زلزله به مقیاس 5.6 ریشتر در عمق 10 کیلومتر سی سخت مرکز شهرستان دنا را لرزاند.

وی با تاکید بر اینکه هنوز اطلاع دقیقی از روستاها نداریم، افزود: بدون شک خسارات زیادی به منازل از جمله ترک‌خوردگی داشته‌ایم.