آیت الله سید ابراهیم رییسی در دیدار با قضات و کارکنان دستگاه های زیر مجموعه قوه قضاییه ، اظهار داشت: کار قضاوت کار سنگینی است برای قاضی شدن دو شرط لازم است، اولی علم و دانش و شرط دوم عدالت و تقوا، و یک قاضی باید این دو موضوع را در کار خود مد نظر قرار دهد.

وی بر لزوم به روز بودن قضات تاکید کرد و افزود: در قوه قضاییه  به تمام کارشناسان توصیه می‌کنم مطالعات خود را زیاد کنند و از جایی که نظرات کارشناسان تاثیراتی بر روی حکم قضاوت دارد، کارشناسی به حق یکی از لازمه های امروزی است.

رییس قوه قضاییه گفت: صدور حکم بازداشت باید برمبنای ادله متقن و قطعی باشد و توجه شود که هرگونه خدشه ای بر دلایل ناظر بر بازداشت یک فرد به هیچ وجه قابل قبول نیست.

رییس قوه قضاییه افزود: به پرونده هایی که در دادگستری وجود دارد باید نگاه مضاعفی داشته باشیم تا روند پرونده ها با عدالت جلو رود.

وی ضمن تشکر از زحمات قضات، ادامه داد: بر مسئولان واجب است سخن مردم را بشنوند و برای رفع مشکلات مردم، حوصله داشته باشند و مسئولان باید تلاش مضاعف کنند تا کمبودهای تجهیزات، نیروی انسانی و ساختمان های قضایی را جبران کنند.

رییس قوه قضاییه ادامه داد: آمار گرایی یک آفت بزرگی است، آمار یک نشانی از عمل است ولی معیاری برای کار و عمل نیست و ضرورت دارد مسوولان از ارائه آمار نادرست خودداری کنند.

رییس دستگاه قضا با بیان اینکه خسارت مالی در قبال از بین رفتن آبروی شخص حل نمی‌شود، اظهار داشت: اختیار قانونی به قاضی ها داده شده است و حکم بازداشت ها باید با دلایل قوی و مستحکم صادر شود که مبادا حق الناس را فراموش کنیم.

رییسی ادامه داد: مردم سواد حقوقی چندان ندارد و باید سواد حقوقی و آموزشی در بین مردم تبیین شود.