هادی روحانی عضو هیئت علمی پژوهشگاه   تربیت بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: مهم‌ترین عامل ایجاد سردرد در طول روز برای افراد روزه ‌دار، افت قند خون است که به دلیل نخوردن غذا توسط فرد روزه ‌دار پس از وعده سحر رخ می‌دهد. این سردرد به‌طورمعمول اندکی پس از ساعت ظهر بروز می‌کند و به همراه خود، بوی بد دهان را نیز به دنبال دارد که علامت کاهش قند خون و استفاده بدن از مواد جایگزین قند مانند کتون بادی‌ها است.

او افزود: البته این مسئله به این معنا نیست که در بدن شما هیچ قندی وجود ندارد بلکه قند در مخازن ویژه مثل کبد به‌صورت گلیکوژن ذخیره می‌شود، اما به اندازه کافی در دسترس سلول‌های مغزی قرار ندارد.

روحانی تصریح کرد: ازآنجایی‌که سلول‌های عصبی و مغز فقط می‌توانند قند مصرف کنند بنابراین، کمبود قند منجر به سردرد و عصبانیت شما می‌شود. پس برای این‌که بتوانید در ایام ماه مبارک رمضان بر سردرد و بی‌حالی خود غلبه کنید، بهتر است با یک ترفند علمی و با انجام یک حرکت ورزشی، قندها را از مخازن بدن رها کرده و به سمت خون و مغز هدایت کنید.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم ورزشی اضافه کرد: زمانی که در این ایام احساس سردرد دارید، در همان لحظه از روی صندلی خود بلند شوید و شروع کنید تعداد ۲۰ پله را با سرعت‌بالا بروید، یا یک مسیر ۳۰ متری را با سرعت بدوید. یا در جا، چند بار با سرعت‌بالا و پایین بپرید. با این کار به مغز پیغامی ارسال می‌کنید مبنی بر این‌که می‌خواهید یک فعالیت بدنی انجام دهید و مغز هم دستور ترشح هورمون های کاتکولامینی را صادر و منجر به رهاسازی قند باقیمانده در کبد می شود.

او گفت: البته ناگفته نماند که برای اینکه ذخیره قندی خوبی در کبد داشته باشید باید روز قبل، در فاصله افطار تا سحر به مقدار کافی غذاهای کربوهیدراتی مانند نان، خرما، عسل و غذاهای ویژه ماه مبارک رمضان مانند شله زرد، شربت، فرنی و بسیاری خوراکی های شیرین دیگر را مصرف کرده باشید. با این ترفند علمی به‌راحتی می‌توانید قند را در اختیار مغز خود قرار دهید و سردرد را تا حد زیادی از خود دور کنید.