محسن هاشمی  رئیس شورای شهر تهران در حاشیه صحن امروز شورای شهر در جمع خبرنگاران درباره لایحه خرید واکسن برای کارکنان شهرداری اظهار داشت:‌این موضوع یک لایحه دوفوریتی بود که شهرداری به هیأت رئیسه داد و در حال حاضر هنوز در دستور کار قرار نگرفته که بخواهد از دستور خارج شود.

وی گفت: قرار است در هیأت رئیسه این لایحه پخته‌تر شود و اگر بنا بر ارائه آن باشد با ابعاد مناسب‌تری در دستور کار قرار می‌دهیم.

رئیس شورای شهر تهران درباره موضوع واکسن‌خواری در شهرداری پایتخت گفت:‌در حال حاضر حساسیت شهرداری در این موضوع زیاد است و فعلا دخالت شورا را نمی‌طلبد ولی اگر ببینیم تخلف وجود دارد حتما دخالت خواهیم کرد.

هاشمی تصریح کرد:‌سابقه نداشته ایم در شهرداری افرادی به این سرعت از کار برکنار شود اکنون به ما گفته‌اند دو تا سه نفر از مسؤولان در حد رئیس ناحیه به دلیل تخلف در تزریق واکسن برکنار شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: نظارت شهرداری در مورد مسأله واکسن فعلا خوب است و اگر لازم باشد شورا به این امر ورود می‌کند.

نگرانی شورای شهری ها از رد صلاحیت ها

همچنین در ادامه صحن شورای شهر تهران زهرا نژاد بهرام در واکنش به رد صلاحیت های کاندیداهای شورای شهر خطاب به وزیر کشور گفت: حضور همیشگی مردم در صحنه ها اعم از پدید آوردن انقلاب تا جبهه های جنگ تحمیلی و حضور ایشان در همه انتخابات کشور که سرمایه عظیم اجتماعی و سیاسی را برای کشور بوده است.

وی افزود: با این حال با وجود شرایط خاص و حساس داخل و خارج از کشور در سال 1400، کم توجهی ارگانها و نهادها و جریان های فکری گوناگون  کشور به این مهم می تواند خسارت جبران ناپذیری را به منافع ملی  وارد کند .حضور موثر مردم در پای صندوق های رای نمایش قدرت ایران است.قدرتی که در طول چهل سال گذشته همواره پشتیبان کشور بوده است.

این عضو شورای شهر گفت: لذا با توجه به این مهم عدم تایید صلاحیت جمع کثیری از علاقمندان به خدمت در شوراهای شهر به بهانه های مختلف و بعضاْ شگفت آور که حتی مستندات آن تاکنون به اطلاع داوطلبین نیز نرسیده است ‌جای بسی نگرانی است.

نژاد بهرام گفت: این سیل رد صلاحیت ها که از هیات های اجرایی  شهرها  به ویژه مراکز استان ها آغاز شده اکنون در بستر هیات های نظارت ادامه یافته است. آیا منافع ملی، تاکید رهبری معظم، ضرورت مشارکت شهروندان دراین شرایط سخت بیماری کرونا این الزام را ایجاد نمی کند که اقدامات موثر برای حضور همه سلایق در انتخابات فراهم شود؟

وی بیان داشت: شگفت آور آنکه این مهم در اقدام غیر منتظره ای حتی شامل اعضا کنونی شوراهای شهر در مراکز استان ها از جمله تهران نیز شده است.در شرایط کنونی این پرسش قابل طرح است که این نمایندگان که اکنون مسوولیت مصوبه گذاری در شهر ها را به عهده دارند اگر دچار مسائلی هستند چرا به مراجع صالحه معرفی نشده اند و اگر صلاحیت دارند که همچنان فعالیت کنند پس چگونه است که برای انتخابات آتی رد صلاحیت می شوند.

بی توجهی شهرداری به ارائه اساسنامه های نمونه

در ادامه حسن رسولی، عضو دیگر شورای شهر تهران نیز در تذکر پیش از دستور خود در خطاب به شهردار تهران در خصوص اجرای مفاد تبصره ماده واحده ابلاغی تصویب اساسنامه‌های نمونه گفت: شهرداری موظف بوده ظرف ۳ ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن اساسنامه هرکدام از شرکت‌های وابسته به شهرداری با قید نوع فعالیت و ارکان شرکت‌ها تصویب و به شورا ارائه کند اما با گذشت مهلت مقرر شهردار اقدامی نکرده است.

وی از حناچی خواست در اسرع وقت نسبت به انجام این وظیفه قانونی اقدام کند.

انتقاد از وضعیت نامناسب چشمه علی شهر ری 

همچنین احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر  درباره آسیب به چشمه علی شهر ری گفت: انحراف خط مترو در این ناحیه که منجر به آسیب به چشمه علی شده است، مربوط به این دوره نیست.

وی افزود: در این دوره نیز تلاش شد تا این مسأله رفع شود. در آن منطقه سه چشمه وجود دارد و اقدامات انجام شده جای تکمیل دارد.

مسجد جامعی عنوان کرد: لذا از ریاست شورای شهر درخواست دارم اقدامات انجام شده جهت رفع آسیب به چشمه علی تکمیل شود.