به گزارش افکارنیوز به نقل از وب دا؛ دکتر زهرا اباصلتی، مدير گروه تغذيه معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه کمبود ریز مغذی ها در بدن گرسنگی پنهان به شمار می رود، اظهار داشت: بررسي هاي انجام شده نشان مي دهند كه امروزه كمبود ريز مغذي ها در سطح كلان جامعه در بسياري از كشورهاي جهان يكي از مشكلات عمده بهداشتي تغذيه اي است كه پي آمدهاي نامطلوب اقتصادي اجتماعي در پي دارد و باعث كند شدن توسعه اقتصادي كشورها مي شود.


دکتر زهرا اباصلتی افزود: بررسی های اخیر نشان می دهد در ایران یکی از مشکلات تغذیه ای سوء تغذیه ناشی از کمبود ریز مغذی هایی از جمله آهن، ید، روی، ویتامین A و D به ویژه در میان کودکان و نوجوانان است که این امر موجب کاهش سیستم ایمنی بدن و احتمال افزایش ابتلا به بیماریها، کاهش قدرت فراگیری، کوتاه ماندن قد و اختلال در رشد و بلوغ از جمله عوارض کمبود ریز مغذیها در میان این گروه سنی می شود.

مدیر گروه تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد استفاده از غذاهای آماده، افزایش مصرف میان وعده های ناسالم همچون کیک و بیسکوئیت، کاهش مصرف میوه و سبزی و غذاهای سالم را از علل کمبود ریز مغذیها برشمرد و افزود: کودکان و نوجوانان باید مواد معدنی و ویتامین های مورد نیازشان را با تغذیه از مواد طبیعی مانند شیر و دیگر لبنیات، میوه و سبزیجات تازه، مواد پروتئینی مانند مرغ، ماهی، گوشت و تخم مرغ، نان و غلات به دست بیاورند.

دکتر اباصلتی خاطر نشان کرد: به منظور تعیین گستردگی کمبود ریز مغذی ها و برنامه ریزی برای حل مشکل در حال حاضر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال بررسی وضعیت ریز مغذی ها در گروههای سنی و جنسی و فیزیولو‍ژیک مختلف(شامل کودکان، جوانان، میانسالان زنان باردار) است.

وی گفت: در این بررسی که از اواخر اردیبهشت ماه در سراسر استان همزمان با کل کشور در حال اجرا است ضمن بررسی سوالاتی در خصوص وضعیت سلامتی، وزن، قد، دور کمر و دور بازو اندازگیری شده و حدود ۶ تا ۸ سی سی خون گرفته می شود تا آزمون های لازم انجام و نتایج آزمون ها بصورت رایگان به افراد ارائه می شود.

وی خاطر نشان کرد: مطمئنا همكاري مردم با اين برنامه مي تواند در شناسائي مشكل و برنامه ريزي هاي كلان در جهت رفع مشكل موثر بوده و منجر به ارتقاء وضعيت سلامت مردم می شود