در سومین نشست شورای برنامه ریزی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت که چهارشنبه(یکم تیرماه) درمدینه منوره تشکیل شد، رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد که از 160 پرواز پیش بینی شده برای انتقال زائران ایرانی به عربستان تاکنون 78 پرواز انجام شده و نزدیک به نیمی از مسافران به سرزمین وحی انتقال یافته‌اند.

سیدصادق حسینی افزود: علاوه بر دو پروازی که برای کارگزاران حج انجام شد تاکنون 50 پرواز به مدینه و 26 پرواز هم به فرودگاه جده صورت گرفته است و در مجموع بیش از 19850 نفر به مکه و مدینه منتقل شده‌اند.

وی همچنین به نتایج نظرسنجی‌های انجام شده از زائران در حوزه‌های اسکان، نقل ترددی در مکه، تغذیه و تدارکات و هواپیمایی اشاره کرد و در ادامه محورهای مذاکرات خود با وزیر حج و عمره عربستان را برشمرد.

در این نشست، حجت الاسلام والمسلمین سید حسین رکن الدینی جانشین نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت لزوم توجه به جوانب مختلف درخواست‌های مطرح شده با وزیر حج عربستان را یادآور شد و خاطرنشان کرد: هدف مجموعه حج و زیارت فراهم کردن زمینه زیارت آرام و بدون دغدغه برای زائر است و درصورت اختصاص سهمیه اضافی به کشورمان، آمادگی زائر بسیار اهمیت دارد واین موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.

این نشست با گزارش جواد شاد جانشین ستاد مدینه درباره تعداد زائران ورودی و خروجی از مدینه منوره و حجت الله روستا نماینده مرکز پزشکی حج و زیارت مستقر در مدینه درخصوص اقدامات صورت گرفته برای تجهیز و راه‌اندازی درمانگاه‌ها و مطب‌ها در این شهر و نحوه ارائه خدمات درمانی به زائران ایرانی ادامه یافت.

حجت الاسلام والمسلمین رکن الدینی نیز با اشاره به مطالب عنوان شده توسط زائران در بازدید از هتل‌های مدینه تاکید کرد که همه ما باید فرصت خدمت گزاری به زائران را مغتنم شماریم و قدردان این فرصت ارزشمند باشیم.

انتقال حدود ۵۰ درصد حجاج ایرانی به سرزمین وحی

وی با اشاره به طول مدت اقامت سفرحج بر لزوم توجه به برنامه غذایی زائران تاکید کرد و خواستار بکار بردن راهکارهای مناسب برای افزایش رضایتمندی زائران در حوزه های تغذیه و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی شد.

جانشین نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت تاکید کرد: با توجه به افزایش تعداد زائران خارجی در سرزمین وحی توصیه‌های پزشکی و نکات بهداشتی به حجاج ایرانی برای حفظ سلامتی خود و همسفرانشان تذکر داده شود.