تاثیر چای سبز برای لاغری

برخی یک ترازو کنار خود می‌گذارند و هر روز را با گرفتن وزن خود به شب می‌رسانند. در چنین شرایطی، بحثی درباره خواص چای سبز مطرح می‌شود و بعضی از آن‌ها چای سبز را به عنوان حلال تمام مشکلات معرفی می‌کنند. حال شما این‌جایید تا بدانید که خواص چای سبز چیست، آیا چای سبز برای لاغری خوب است یا خیر؟ با ما همراه باشید.

چای سبز چیست؟

به نوعی از چای که از برگ گیاه کاملیا سیننسیس (Camellia Sinensis) تهیه می‌شود، چای سبز می‌گوییم؛ درختچه‌ای همیشه سبز که زادگاه آن در منطقه جنگلی جنوب غربی چین است. این گیاه در ارتفاعات بالا با دمای پایین رشد می‌کند و طعم شیرین‌تر و نرم‌تری نسبت به سایر گونه‌های گیاه کاملیا سیننسیس دارد که عمدتاً برای چای سیاه استفاده می‌شود. تمام برگ‌های چای سبز با دست برداشت می‌شوند و بلافاصله پس از برداشت به آن‌ها حرارتی داده می‌شود تا به محصولی فرآوری‌شده تبدیل شوند. چای سبز انواع مختلفی دارد که تفاوت اصلی میان آن‌ها در نحوه فرآوری‌شان است.

خواص چای سبز برای سلامتی بدن

مردم از چای سبز در طب سنتی چین و هند برای کنترل خون‌ریزی و التیام زخم‌ها، کمک به هضم غذا، بهبود سلامت قلب و و روان و تنظیم دمای بدن استفاده می‌کنند. مطالعات انجام‌شده نیز نشان می‌دهد که چای سبز می‌تواند روی کاهش وزن، اختلالات کبدی، دیابت نوع ۲، بیماری آلزایمر و مواردی از این دست، تأثیر مثبتی داشته باشد. با این حال، این مطالعات کاملاً دقیق نیست و برای اثبات کامل مزایای سلامتی چای سبز، تحقیقات بیش‌تری نیاز است.

5990017

در ادامه قصد داریم به برخی از مزایای چای سبز روی سلامتی اشخاص اشاره کنیم:

سلامت قلب

مطالعه‌ای در ژاپن که روی ۴۰ هزار شرکت‌کننده بزرگ‌سال در طی ۱۱ سال انجام شد، نشان می‌دهد که مصرف روزانه چای سبز با کاهش خطر مرگِ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط است. این مطالعه ارتباط بین پلی فنول‌ها (آنتی اکسیدان‌ها) در چای سبز و بیماری‌های قلبی عروقی را بررسی می‌کرد. حداقل مصرف روزانه شرکت‌کنندگان برای رسیدن به این نتیجه، پنج فنجان چای سبز در طول روز بود.

پیش‌گیری از سکته مغزی

مطالعه‌ای دیگر در ژاپن که بیش از ۸۲ هزار شرکت‌کننده را به‌خود اختصاص داده بود و طی ۱۳ سال انجام شد، نشان داد که میزان مصرف بالای چای سبز با کاهش خطر سکته مغزی نیز مرتبط است. شرکت‌کنندگان در این مطالعه به مصرف چهار فنجان چای سبز در طول روز می‌پرداختند.

درمان اچ پی وی

سازمان غذا و داروی ایالات متحده، درمان موضعی عصاره چای سبز را برای درمان افراد مبتلا به ویروس اچ پی وی تأیید کرده است. این پمادها فقط با نسخه در دسترس‌اند و طبق تخمین‌ها، می‌توانند بین ۲۴ تا ۶۰ درصد در درمان این بیماری مؤثر باشند. با این حال درمان اچ پی وی تنها باید زیر نظر پزشک متخصص انجام شود.

پیش‌گیری از سرطان

در کشورهایی که مصرف چای سبز زیاد است، میزان ابتلای مردم به سرطان کم‌تر است. با این حال، تحقیقات دراین‌باره، شواهد ضد و نقیض بسیار زیادی را برای دانشمندان به همراه داشته و به نظر می‌رسد که هنوز نمی‌توانیم به شکل دقیق به اثبات این موضوع بپردازیم.

کاهش وزن

کاتچین موجود در چای سبز و کافئین می‌تواند در افزایش متابولیسم بدن نقش بسیار زیادی داشته باشد؛ موضوعی که در نهایت می‌تواند منجر به کاهش وزن شود. به همین سبب، کاهش وزن به‌عنوان یکی از خواص چای سبز شناخته می‌شود.

کاهش کلسترول

بررسی‌ای در سال ۲۰۱۱ نشان می‌دهد که یکی از خواص چای سبز برای زنان و مردان، کاهش میزان کلسترول در بدن است.

خواص چای سبز برای لاغری چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر نیز به این موضوع اشاره کرده بودیم، چای سبز به عنوان یکی از سالم‌ترین نوشیدنی‌های کره زمین شناخته می شود که سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها و ترکیبات گیاهی است. برخی افراد نیز ادعا می‌کنند که چای سبز می‌تواند چربی‌سوزی را افزایش دهد و به کاهش وزن کمک کند. اثبات نظرِ چنین افرادی مستلزم شواهد منطقی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

به کاهش چربی کمک می‌کند

برگ‌های چای سبز ترکیبات بسیار مفیدی را شامل می‌شود. یکی از این ترکیبات، کافئین است. کافئین به‌عنوان یک محرک شناخته‌شده‌ معرفی می‌شود که در مطالعات متعدد به چربی‌سوزی و بهبود وزن اشخاص کمک می‌کند. جدا از این موضوع، تحقیقات می‌گویند که نوشیدن یک فنجان چای سبز، میزان آنتی‌اکسیدانِ جریان خون را افزایش می‌دهد.

باعث تجزیه‌شدن سلول‌های چربی می‌شود

برای سوزاندن چربی، ابتدا بدن شما باید آن را در سلول چربی تجزیه کرده و به جریان خون منتقل کند. مطالعات حیوانی انجام‌شده در این‌باره نشان می‌دهد که ترکیبات فعال موجود در چای سبز می‌تواند منجر به افزایش هورمون‌های چربی‌سوزی همچون نوراپی‌نفرین شود که در نهایت به فرایند تجزیه‌شدن سلول‌های چربی کمک می‌کند. آنتی‌اکسیدان‌های اصلی چای می‌تواند به مهار آنزیمی که منجر به تجزیه هورمون نوراپی‌نفرین می‌شود، کمک کند و در نهایت، با مهار و کنترل این آنزیم، میزان هورمون بیش‌تر می‌شود و تجزیه چربی تسریع می‌یابد.

چربی‌سوزی را در حین ورزش افزایش می‌دهد

اگر به برچسب‌های مکمل‌های ورزشی نگاه کنید، احتمالاً چای سبز را به‌عنوان یکی از مواد تشکیل‌دهنده مکمل مشاهده خواهید کرد. عصاره چای سبز به‌طور مکرر به افزایش چربی‌سوزی به‌خصوص در حین ورزش، کمک می‌کند. در یک مطالعه، مردانی که قبل از ورزش، عصاره چای سبز را مصرف می‌کنند، ۱۷ درصد بیش‌تر از مردانی که مصرف نکرده‌اند، چربی‌سوزی می‌کنند؛ به عبارت دیگر، این مطالعه ثابت می‌کند که چای سبز می‌تواند اثرات چربی‌سوزی ورزش را افزایش دهد.

متابولیسم شما را افزایش می‌دهد

بدن شما مدام درحال سوزاندن کالری است؛ حتی زمانی که می‌خوابید یا می‌نشینید، سلول‌های شما میلیون‌ها عملکرد را در لحظه انجام می‌دهند و این فرایند به انرژی بسیار زیادی نیاز دارد. مصرف عصاره چای سبز می‌تواند فرایند سوزاندن کالری را افزایش دهد، حتی زمانی که درحال استراحت هستید.

نقش چای سبز در طب سنتی چیست؟

از منظر طب سنتی، چای کلاً نوشیدنی‌ای سرد به‌شمار می‌آید. حال در مقایسه بین چای سبز و چای معمولی، چای سبز سرمای بیش‌تری دارد. به عبارت دیگر، با این‌که شما چای سبز را دم می‌کنید و با آب داغ می‌نوشید، همچنان چای سبز به‌عنوان نوشیدنی با طبع سرد شناخته می‌شود. به همین سبب، علی‌رغم آنتی‌اکسیدان‌ها و تأثیرات چای سبز در متابولیسم، به واسطه قوت سردی، تمام فواید چای سبز تحت پوشش قرار می‌گیرد و به اصطلاح طب سنتی، ضرر چای سبز از فواید آن بیش‌تر خواهد بود. با این حال، توجه به این نکته مهم است که این ضرر تنها برای افرادی است که طبع سردی دارند؛ یعنی اشخاصی که در دسته‌بندی بلغمی‌ها و سودایی‌ها قرار می‌گیرند. جدا از این موضوع، باید به این نکته نیز اشاره کنیم که چای سبز ضرر کم‌تری برای آقایان دارد. به عنوان مثال، اگر آقا و خانمی مشکل قلبی‌ داشته باشند، مصرف چای سبز نتایج مثبتی برای خانم به همراه نخواهد داشت. به عبارتی، خواص چای سبز برای زنان کم‌تر از مردان است. اگر می‌خواهید که از فواید این نوشیدنی استفاده کنید و ضررِ سردی آن را کاهش دهید، پیشنهاد می‌کنیم که هنگام استفاده از چای سبز، مقداری زنجبیل و دارچین نیز مصرف کنید تا ضرر کیفی این چای را از بین ببرد.

معایب چای سبز برای لاغری چیست؟

مصرف زیاد چای سبز می تواند منجر به مشکلات گوارشی شود و در جذب مواد مغذی اختلال ایجاد کند. برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی مرتبط با کافئین مانند اضطراب، بی‌خوابی یا ضربان قلب سریع را تجربه کنند. چای سبز به تنهایی یک راه حل جادویی برای کاهش وزن نیست و باید با یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم ترکیب شود.

روش دم کردن چای سبز برای لاغری

روش‌های مختلفی برای دم کردن چای سبز وجود دارد، اما ما روش زیر را پیشنهاد می‌کنیم. اگر روش بهتر دیگری می‌شناسید حتما در قسمت کامنت‌ها برای ما بنویسید.

برای هر فنجانی که می‌خواهید درست کنید یک قاشق چایخوری از برگ‌های چای سبز را اندازه بگیرید

برگ های چای را داخل صافی قرار دهید

آب را با دمای 80-85 درجه سانتی‌گراد گرم کنید

صافی را روی فنجان قرار دهید

آب داغ را داخل فنجان بریزید و بگذارید چای سبز 2 تا 3 دقیقه دم بکشد

چای را هر 30 تا 45 ثانیه بچشید تا مطمئن شوید که به طعم دلخواه شما می‌رسد

صافی را بردارید و کمی آب لیمو یا مقداری دارچین اضافه کنید و اجازه دهید ابتدا کمی خنک شود

از چای سبز تازه دم خود لذت ببرید.