هواشناسی ایران۱۴۰۳/۰۲/۰۲؛هشدار هواشناسی به کشاورزان

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز و فردا در برخی مناطق استان‌های واقع در شمال غرب، غرب، جنوب غرب، بخش‌هایی از مرکز، برخی مناطق شرق و جنوب شرق، استان‌های واقع در دامنه‌های شمالی و جنوبی البرز مرکزی رگبار،‌رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی، در برخی مناطق گردوخاک و در مناطق مستعد بارش تگرگ پیش‌بینی شده است.

روز سه‌شنبه دامنه بارش‌ها علاوه بر مناطق ذکر شده شمال شرق کشور را در بر می‌گیرد. چهارشنبه بارش‌ها در شمال غرب و غرب پایان یافته، اما در سایر مناطق ذکر شده،‌سیستان و بلوچستان و برخی مناطق هرمزگان ادامه خواهد داشت.

سامانه بارشی روز پنجشنبه در شمال شرق، شرق و جنوب شرق کشور فعال است. روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در نوار شمالی کشور کاهش نسبی دما روی می‌دهد. در این مدت دریای خزر نیز مواج می‌شود.

توصیف سامانه: افزایش وزش باد وافزایش ارتفاع موج

زمان شروع: یکشنبه 1403/02/02

زمان پایان: ظهر چهارشنبه 1403/02/05

نوع مخاطره: وزش باد با بیشینه سرعت 24 نات و بیشینه ارتفاع موج در مناطق ساحلی و دور از ساحل بین 1 تا 1/5 متر (تاکید بر مناطق دور از ساحل)

منطقه اثر:

یکشنبه 1403/02/02: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر، در خلیج فارس.

دوشنبه 1403/02/03 و سه‌شنبه 1403/02/04: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر و هرمزگان، در خلیج فارس و نواحی غربی دریای عمان.

چهارشنبه 1403/02/05: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان خوزستان و تنگه هرمز و نواحی غربی دریای عمان.

اثر مخاطره: اختلال در تردد های دریایی شناورهای سبک،احتمال اختلال در تردد شناورهای مسافربری، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی.

توصیه: اجتناب از ترددهای دریایی به‌ویژه تردد شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی در مناطق تحت تأثیر، ممنوعیت شنا، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت های ساحلی و فراساحل همچنین سکوهای نفتی و آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی.

هواشناسی ایران۱۴۰۳/۰۱/۱۹؛ هشدار بارش‌های سیل‌آسا در ۲۴ استان

توصیف سامانه: ادامه فعالیت سامانه بارشی به همراه ناپایداری‌های همرفتی محلی

زمان شروع: شنبه 1403/02/01

زمان پایان: چهارشنبه 1403/02/05

نوع مخاطره: رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، گردوخاک، تگرگ و صاعقه

منطقه اثر:

یکشنبه 1403/02/02: اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، قزوین، زنجان، کردستان، کرمانشاه، همدان، یزد، مرکزی، ایلام، لرستان، قم، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، اصفهان، شرق فارس، ارتفاعات کرمان، ارتفاعات و دامنه استانهای تهران، مازندران، سمنان و گیلان.

دوشنبه 1403/02/03: آذربایجان شرقی، اردبیل، آذربایجان غربی، کرمانشاه، کردستان، همدان، زنجان، قزوین، مرکزی، ایلام، لرستان، البرز، تهران، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، بوشهر، یزد، کرمان، هرمزگان، سمنان، قم، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، فارس و خراسان رضوی.

سه‌شنبه 1403/02/04: آذربایجان شرقی، اردبیل، کرمانشاه، شمال کردستان، تهران، البرز، قزوین، قم، همدان، مرکزی، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، مازندران، گلستان، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، اصفهان، نیمه شمالی فارس، کرمان، شرق و شمال شرق خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان.

چهارشنبه 1403/02/05: مازندران، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، دامنه و ارتفاعات استانهای البرز، تهران و گلستان، اصفهان، یزد، کرمان، فارس، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، هرمزگان.

اثر مخاطره: آسیب به محصولات کشاورزی

توصیه: عدم انجام محلول پاشی و سم پاشی با توجه به وقوع بارش ها، عدم انجام آبیاری مزارع به دلیل وقوع بارندگی و جهت جلوگیری از خوابیدگی مزارع، زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغات و مزارع با توجه به بارش ها، حفاظت از مزارع صیفی جات، کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت جهت جلوگیری از خسارت بیماری های قارچی، بسته نگهداشتن دریچه های گلخانه ها در هنگام کاهش دما و بارش، عدم استفاده از آب باران برای دام ها، جلوگیری از نفوذ روان آب به داخل سالن ها، پاک سازی، تنظیم و کنترل دریچه های ورودی و خروجی آب استخرها جهت جلوگیری از ورود آب گل آلود به استخر ها با توجه به وقوع روان آب و سیلابی شدن رودخانه ها، عدم کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم آبی و کاهش غذا دهی به میزان نصف نرمال به دلیل ابرناکی، خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات و انتقال دام ها به مکان سرپوشیده در هنگام وقوع بارش، عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ ها و مسیل‌ ها با توجه به وقوع بارش ها‌، عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل بارش، عدم تردد ماشین آلات کشاورزی بر روی مزارع، احتیاط کلیه کشاورزان و دامداران با توجه به شرایط بارندگی پیش رو.