قهوه با خوردن تمام نمی‌شود!

البته مسیر بازیافت، لبخند را بر لب حافظان محیط‌زیست می‌نشاند و این گروه دوستدار طبیعت، برای بازیافت همه‌چیز، حتی برای قهوه های استفاده‌شده هم پیشنهادهای جذابی دارند که خواندنی است.

کود قهوه

خاک گلدان یا باغچه، مثل بسیاری از آدم‌ها، عاشق قهوه است اما نه خودش بلکه تفاله‌اش! بد نیست بدانید در زمان دم‌کردن قهوه، خاصیت اسیدی قهوه از بین می‌رود و خاصیت بازی، در تقویت خاک کمک شگفت‌انگیزی خواهد کرد.

نکته: تفاله قهوه و فیلترهای کاغذی آن را می‌توان به‌طور مستقیم با سایر مواد عالی مانند پوست تخم‌مرغ، برگ و... مخلوط و به خاک اضافه کرد.

دفع حشرات

مکانیسم دفع حشرات توسط تفاله قهوه، هنوز مشخص نیست، اما برخی کارشناسان معتقدند شاید بوی قوی قهوه، حشرات خاصی مثل سوسک، مورچه و پشه‌ها را از خاک دفع ‌کند.

نکته: تفاله قهوه را در محل زندگی حشره بریزید، اما مراقب باشید حیوانات خانگی شما به آنجا دسترسی نداشته باشند، چون کافئین موجود در قهوه به آنها آسیب می‌رساند.

تقویت گل‌ها و شکوفه‌ها

تفاله قهوه، منبعی غنی از نیتروژن است که در رشد گل‌ها و شکوفه‌ها نقش بسزایی دارد.

نکته: بد نیست برای گیاهانی که گل دارند، تفاله قهوه را ابتدا با خاک مخلوط کنید و سپس این مخلوط مقوی را پای ساقه گیاه بپاشید.

تقویت کمپوست

قهوه با خوردن تمام نمی‌شود!

اگر سطل کمپوست یا همان پسماندهای آلی تجزیه‌شده دارید، تفاله قهوه برای کرم‌های سطل شما بسیار مفیدند.

نکته: رعایت تعادل در اضافه‌کردن تفاله قهوه به سطل‌های کمپوست ضروری است، قهوه زیاد و بی‌قاعده، برای کرم‌های ظرف کمپوست شما ضرر دارد.

بوی بد مایکروویو

اگر دستگاه فر یا ماکروویو شما بو گرفته، تفاله قهوه راهی امن و بی‌خطر است تا شما را از بوی نامطبوع نجات دهد.

نکته: مقداری تفاله قهوه را به پارچه‌ای مرطوب بمالید و سطح داخل دستگاه را با آن تمیز کنید. بعد از چند دقیقه، تفاله‌های قهوه را از سطح داخل ماکروویو پاک کنید.

دیگر موارد

تفاله قهوه در تمیزکردن سیخ کباب، تابه، سینک آشپزخانه و... کاربرد دارد. همچنین اگر باقیمانده قهوه دمی را با روغن نارگیل یا... مخلوط کنید و آن را روی دست یا صورت خود بمالید، شما را از دست پوست‌های خشکتان رها می‌کند. از این ماده، برای رنگ‌کردن لباس هم می‌توان استفاده کرد.