11 وسیله آشپزخانه که باید فورا دور انداخته شوند!

 وقت آن رسیده که آستین ها را بالا بزنید و این 11 وسیله ای که جز اشغال کردن فضای آشپزخانه نقش دیگری ندارند، دور بیندازید:

1- ظروف نچسب آسیب دیده

 ایمنی مواد شیمیایی نچسب مانند پلی فلوئوروآلکیل PFAS مورد استفاده در ظروف پخت و پز سالهاست به یک مساله بحث برانگیز است. این مواد شیمیایی ساخته دست بشر می‌توانند در حین پخت و پز به غذا نفوذ کنند و موجب بروز بیماری های خطرناک در بدن انسان شوند. بنابراین توصیه می کنیم این ظروف را فورا دور بیندازید و یا تعمیر کنید.

11 وسیله آشپزخانه که باید فورا دور انداخته شوند!

2- لیوان ها و ظروف شکستنی آسیب دیده

لیوان ها و ظروف شکستنی آسیب دیده نه تنها شیک نیستند، بلکه ممکن است خطرناک نیز باشند. ممکن است در تماس با این ظروف دست یا دهانتان زخم یا بریده شود. همچنین ممکن است ظروف در حین استفاده کاملا بشکنند و منجر به بروز حادثه ای ناگوار شوند. پیشنهاد می کنیم این ظروف را بازیافت و در صورت امکان تعویض نمایید.

3- ظروف غذای ناهماهنگ، ترک خورده و اضافی

تقریباً همه ما یک کابینت پر از ظروف نگهداری مواد غذایی مانند ظروف پلاستیکی و ظروف غذای بیرون بر داریم. این کابینت ها را دوباره بررسی کنید و هر قطعه‌ ترک خورده یا آسیب دیده را دور بیندازید.

11 وسیله آشپزخانه که باید فورا دور انداخته شوند!

4- قابلمه و تابه تاب دار

قابلمه ها و تابه های شما عمر نامحدود ندارند و ممکن است پس از مدتی تاب بردارند و برآمده شوند؛ خصوصا اگر آنها را دائما با استفاده از ماشین ظرفشویی بشویید. این گونه قابلمه ها و تابه ها بخوبی بر روی شعله گاز قرار نمی گیرند و باعث می شوند غذای شما به طور یکنواخت پخته نشود. علاوه بر این، تعمیر این گونه ظروف اغلب آسان نیست و به سادگی تعمیر نمی شوند. بنابراین وقت آن رسیده که آنها را دور بیندازید.

5- اقلام پارچه ای رنگ و رو رفته

اقلام پارچه ای مانند انواع رومیزی، حوله و دستمال را از نظر وجود لکه، رنگ و آسیب بررسی کنید و در صورتی که از آنها استفاده نمی کنید، آنها را دور بیندازید و یا برای تمیز کردن سطوح مختلف خانه مورد استفاده قرار دهید.

11 وسیله آشپزخانه که باید فورا دور انداخته شوند!

6- مواد غذایی فاسد

تمیز کردن یخچال اگرچه یک کار پرزحمت است، اما برای حفظ ظاهر و تمیزی آشپزخانه ضروری است. محتویات یخچال را خالی کنید، تاریخ انقضا و وضعیت فساد آنها را بررسی کنید، به‌ویژه اقلامی که کمتر مورد استفاده قرار داده اید. غذاهای فاسد یا تاریخ مصرف گذشته را کمپوست کنید و ظروف پلاستیکی یا شیشه ای آنها را پیش از بازیافت بشویید.

7- گیاهان خشک و ادویه جات

گیاهان خشک و ادویه جاتی که مدت هاست درون کابینت آشپزخانه شما جا خوش کرده اند، بررسی کنید؛ خصوصا آنهایی که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. اغلب گیاهان خشک و ادویه جات ماندگاری بالایی دارند؛ اما در صورتی که بویشان را از دست داده باشند، قطعا در ایجاد عطر و طعم در غذا کارایی لازم را نخواهند داشت.

8- تخته های برش پلاستیکی آسیب دیده

وقت آن رسیده که با تخته های برش خمیده یا خراشیده خداحافظی کنید. تخته‌های برش تابدار در هنگام استفاده کارایی لازم را نخواهند داشت و ممکن است در حین استفاده از چاقو منجر به بریدن دستان شما شوند. علاوه بر این، خراش های روی تخته های برش پلاستیکی باکتری هایی را درون خود جای می دهد که شستشوی آنها به این سادگی امکان پذیر نیست. پس اگر تخته برش شما دچار این دو مشکل شده است، آن را دور بیندازید.

9- ظروف چوبی آسیب دیده

ار نگهداری ظروف چوبی پخت و پز فرسوده و خراشیده خودداری کنید. ترک های موجود در این ظروف نیز باکتری هایی را در خود جای می دهند که از بین بردن آنها به این سادگی ها نیست. می توانید به جای ظروف چوبی از ظروف سیلیکونی همه کاره استفاده کنید.

11 وسیله آشپزخانه که باید فورا دور انداخته شوند!

10- شیشه های خالی

بسیاری از افراد عادت دارند ظروف شیشه ای را پس از مصرف محتویات آن دوباره مورد استفاده قرار دهند. مجدد آنها را بررسی کنید. اگر شیشه ای را استفاده نمی کنید، بازیافت کنید.

11- اقلام بی استفاده

بهترین و سالم ترین لوازم آشپزخانه نیز در صورت عدم استفاده منجر به به هم ریختگی فضای آشپزخانه شما خواهند شد. مجدد کابینت‌ها و کشوهای آشپزخانه را بررسی کنید و اقلام بلااستفاده و تکراری را از آنجا خارج کنید یا به شخص دیگری اهدا کنید. ابزارهایی که دیگر خوب کار نمی کنند، مانند درب باز کن و پوست کن را دور بیندازید.