به گزارش افکارنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، اولین چیزی که باید بدانید این است که چربی ها کالری بیشتری ازمواد قندی دارند. بنابراین برای هرگرم قند مصرف شده ۴ کالری تولید می شود درحالیکه یک گرم چربی ۹ کالری فراهم می کند، بنابراین چربی بیش از۲برابرقند کالری دارد.

درنتیجه دریک رژیم غذایی متعادل، مقدارتوصیه شده چربی درمقایسه با کربوهیدرات ها(قندها) کمتر است. به این ترتیب چربی توصیه شده دررژیم های غذایی ۳۰ تا۳۵ درصد کل کالری مصرفی و کربوهیدرات آن ۵۰تا ۵۵ درصد وپروتئین ۹تا ۱۲ درصد است.

مشکلی که درحال حاضر وجود دارد قند و چربی پنهانی است که درمواد غذایی صنعتی و آماده به مصرف وجود دارد. بنابراین اگرشما خودتان آشپزی کنید ازمیزان دقیق این محصولات درغذایتان مطلع هستید پس برای جلوگیری از چاقی و افزایش وزن سعی کنید غذاهای آماده به مصرف نخورید.

این راهم بدانید که چربی ها عمدتاً دودسته هستند: اسیدهای چرب اشباع شده و اسیدهای چرب غیراشباع شده(شامل امگا ۳ و امگا ۶) بنابراین اساسا چربی های حیوانی(گوشت قرمز ویخ زده)، پنیریخ زده و محصولات لبنی پرچرب را محدودکنید. باید بدانید سس حتی درمقادیر بسیارکوچک واقعاً تمرکزچربی دربدنتان کمک می کند.

برای جلوگیر ی از افزایش وزن اکیداً از نوشیدنی های شیرین، سودا، مربا و شربت استفاده نکنید.

به طور کلی این سه قانون رابرای کاهش قند وچربی مصرفی رعایت کنید:

۱ - خوردن غذاهای آماده به مصرف را محدود کنید.

۲ - ازمحصولات حیوانی کمتراستفاده کنید وسعی کنید محصولات گیاهی را جایگزین آن کنید.

۳- محصولات با GI پایین تری بخرید و شکر تصفیه شده را هم محدود کنید.