افکارنیوز

: حتماً تا حالا با خود فکر کرده اید که چرا خیلى راحت و سریع دچار اضافه وزن مى شوید اما کم کردن وزن بسیار مشکل است. شما ممکن است براى مدت زمانى دچار پرخورى شوید و بعد فکر کنید که برگشتن به وزن سابق غیرممکن است اما اینطور نیست. به طور مثال اگر شما ۳ هفته پرخورى کنید، ولى بعد از سه هفته به عادت سابق خود بازگردید و رژیم غذایى خود را حفظ کنید در مدت ۵ هفته به وزن سابق خود بازمى گردید. باید در کنار رژیم غذایى ورزش را فراموش نکنید حداقل روزانه ۳۰ دقیقه از وقت خود را به پیاده روى اختصاص دهید، البته این میزان براى کاهش وزن کم است.
بهترین زمان براى ورزش، صبح است و افرادى که دچار مشکل کم خوابى یا اختلالات خواب هستند. نباید قبل از خواب ورزش کنند، زیرا ورزش باعثبالا رفتن دماى بدن و اثرگذاردن روى هورمون افیدرامین است که آن نیز باعثهوشیارى و عدم خواب مى شود.

نوع ورزشى که انتخاب مى کنید بستگى به علاقه خودتان دارد، زیرا اگر شیوه ورزش کردن خود را دوست نداشته باشید، روى شما اثرگذار نخواهد بود. به شما توصیه مى کنیم حتماً قبل از ورزش کردن ازکربوهیدرات استفاده کنید، زیرا کربوهیدراتها در ماهیچه ها و عضلات شما ذخیره مى شوند و به هنگام لزوم، به سرعت انرژى آزاد مى کنند.

در اینجا موارد بسیار ساده اى را براى کاهش وزن به شما ارائه مى دهیم.

۱) ۵ وعده در هفته از غلات براى صبحانه استفاده کنید:
مطالعات نشان داده افرادى که از غلات براى صبحانه استفاده مى کنند کمتر از بقیه دچار اضافه وزن و بیمارى دیابت مى شوند.

۲) از شیر و مواد لبنیاتى کم چرب یا بدون چربى استفاده کنید.

۳) سعى کنید بیش از ۹۰ درصد غذاى روزانه خود را در منزل بخورید، زیرا وقتى شما بیرون از منزل یا در رستوران هستید، غذاهاى پرچرب و پرکالرى استفاده مى کنید. بیشتر کالرى مصرفى خود را تا قبل از بعدازظهر مصرف کنید.

۴) فقط زمانى که صداى معده خود را شنیدید، سراغ غذا بروید، زیرا اغلب ما زمانى که عصبانى، ناراحت و افسرده هستیم، بدون توجه به گرسنگى یا نیاز بدنمان به مواد غذایى، غذا مى خوریم.

۵) هر دو ساعت یکبار حداقل ۵ دقیقه وقتى در محل کار خود هستید، از جاى خود بلند شوید و راه بروید، بدین ترتیب حداقل تا پایان ساعت کارى ۲۰ دقیقه راه رفته اید.

۶) سعى کنید هر روز ۱۰ دقیقه از پله ها بالا و پایین بروید.

۷) به جاى نوشیدن آب میوه، از میوه استفاده کنید، زیرا خوردن میوه طبیعى کالرى کمترى، از آب میوه دارد.

۸) به صورت گروهى و با دوستان خود سعى کنید کمتر غذا بخورید.
زیرا تحقیقان نشان مى دهد، وقتى با دوستان خود هستیم، وقت بیشترى را پشت میز ناهارخورى مى گذرانیم و چون مشغول صحبت هستیم، بیشتر غذا مى خوریم.

۹) وقت کمترى را صرف تماشاى تلویزیون کنید زیرا وقتى مشغول تماشاى تلویزیون هستید، هوس مى کنید که از تنقلات استفاده کنید.

۱۰) لباسهایى که مخصوص زمان چاقى تان بوده است، از کمد خود خارج کنید و رنگ آبى را وارد زندگى خود کنید. زیرا رنگ آبى، عملکردى دارد که باعثکم شدن اشتها و بى اشتهایى مى شود. بنابراین براى پوشاندن میز ناهارخورى خود از رنگ آبى استفاده کنید. وقتى مى خواهید غذا بخورید لباس آبى بپوشید و از رنگهاى زرد، قرمز و نارنجى که تحریک کننده اشتها هستند پرهیز کنید.

۱۱) آهسته و با خونسردى کامل غذا بخورید. بعد از خوردن هر لقمه غذا، قاشق و چنگال خود را کنار بشقاب بگذارید و ماجراهایى را که در طول روز برایتان اتفاق افتاده را براى دیگران تعریف کنید و جرعه جرعه آب بنوشید. زیرا زمان فرستادن سیگنال مغز به معده ۲۰ دقیقه است و این زمان باید صرف شود تا مغز به معده دستور دهد که دیگر نیازى به غذا ندارد.

۱۲) از میزان مساوى سبزیجات و حبوبات براى شام استفاده کنید.
به طور مثال يك فنجان برنج پخته شده يا پاستا ۲۰۰ كالرى دارد كه همين مقدار سبزيجات تنها ۵۰ كالرى دارد. بنابراين سعى كنيد از سبزيجات و حبوبات بيشتر استفاده كنيد.