به گزارش افکارنیوز، محققان دانشگاه گوتنبرگ سوئد با انجام تحقیقات خود روی ۶۸۲۸ فرد بدون هیچ گونه سابقه بیماری دیابت، بیماری عروق کرونر یا سکته دریافتند مردانی که استرس دائم دارند بیش از مردان دیگر که هیچ استرسی ندارند در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار می‌گیرند.

براساس این گزارش محققان افزودند: ۸۹۹ نفر از افراد مورد مطالعه در طول پی‌گیری‌های این مطالعه مبتلا به دیابت شدند و ارزیابی استرس در این مطالعه براساس عواملی مانند تحریک‌پذیری، اضطراب و مشکلات در خواب نشان داد که ۱۵.۱۵ درصد از مردان در شروع این مطالعه استرس دائمی داشتند.

نتایج حاصل از این گزارش می‌افزاید: مردانی که استرس دائم داشتند تا ۴۵ درصد در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به دیابت قرار داشتند و ارتباط استرس و دیابت حتی پس از تعدیل عواملی مانند سن، عدم فعالیت بدنی، BMI، وضعیت اجتماعی و اقتصادی، فشارخون سیستولیک و استفاده از داروهای کاهنده فشارخون بازهم از نظر آماری معنی‌دار بوده است.

به گفته محققان امروزه کنترل استرس به عنوان یك عامل پیشگیری از دیابت به رسمیت شناخته نشده است اما این مطالعه نشان میدهد كه یك رابطه مستقل بین استرس دائم و خطر ابتلا به دیابت وجود دارد كه براهمیت اقدامهای پیشگیرانه تأكید میكند.