به گزارشافکارنیوز، جایزه نوبل پزشکی امسال به جان اوکیف آمریکایی بریتانیایی، و می بریت موزر و ادوارد موزر نروژی اعطا شد. این جایزه به خاطر کشف سیستم مکان‌یابی مغز به آنها اهدا شد.

دوشنبه شش اکتبر در مؤسسه کارولینسکای استکهلم سوئد اسامی برندگان جایزه نوبل پزشکی سال دوهزاروچهارده میلادی اعلام شد. بنا بر اعلام کمیته نوبل، این جایزه به جان او‌کیف آمریکایی بریتانیایی و می بریت موزر و ادوارد موزر ‌، زوج نروژی که همگی دانشمندان علوم اعصاب هستند اهدا شده است. جایزه نوبل پزشکی به پاس کشف سلول‌های تشکیل‌دهنده سیستم مکان‌یابی مغز به این سه دانشمند داده شده است. سیستم ‌مکان‌یابی مغز امکان پاسخ‌دهی ما به سئوال‌های ساده را فراهم می‌سازد؛ سئوال‌هایی همچون: از کجا می‌دانیم، کجا هستیم، چطور مسیر را از یک جا به جای دیگر بیابیم، و چطور می‌توانیم این اطلاعات را ضبط کنیم، به‌گونه‌ا‌ی که بار دیگر بتوانیم فورا همان مسیر را پی بگیریم. نخستین یافته‌های این سیستم را جان اوکیف در سال هزارو نهصد و هفتاد و یک کشف کرد و می بریت موزر و ادوارد موزر در سال دوهزاروپنج یافته‌های کلیدی دیگری را پیدا کردند.

دویچه وله خاطر نشان کرد: در هفته پیش رو برندگان جوایز نوبل فیزیک، شیمی، ادبیات، صلح و اقتصاد نیز مشخص خواهد شد. روز دوشنبه کمیته نوبل اعلام کرد، پنج‌شنبه نه اکتبر ساعت سیزده به وقت اروپای مرکزی برنده جایزه نوبل ادبیات اعلام خواهد شد.

ارزش جایزه نوبل امسال(دوهزاروچهارده) هشت میلیون کرون سوئد(یک‌میلیون و یک‌صدهزار دلار) است. در مورد نوبل پزشکی نیمی از این پول به جان اوکیف و نیم دیگر به زوج اتریشی می‌رسد.

جایزه نوبل معتبرترین جایزه علمی است. بنیانگذار جایزه نوبل آلفرد نوبل، کارخانهدار و شیمیدان سوئدی و مخترع دینامیت است. بنا بر سنت هر ساله جوایز نوبل در ده دسامبر، سالروز مرگ آلفرد نوبل اعطا میشود.