همچنین طبق سیاستهای تشویقی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، یارانه بیمه آن دسته از رسانه هایی که تا کنون به هر دلیلی برای دریافت یارانه بیمه اقدام نکردهاند، محفوظ است و رسانه ها می توانند نسبت به دریافت آن اقدام کنند.

بنابراین گزارش و بر اساس بسته حمایتی سال ۹۴ معاونت مطبوعاتی یارانه بیمه رسانه ها و حداقل نفرات بیمه شده به این شرح محاسبه و پرداخت می شود:


الف - برای رسانه های خصوصی، ‌ تمام مبلغ پرداختی آنان به سازمان تامین اجتماعی و برای رسانه های غیر خصوصی ۳۰ درصد از مبلغ پرداختی آنان عودت می شود، ضمنا فهرست بیمه باید به نام رسانه یا صاحب امتیاز باشد.

ب - سقف حمایت معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی، برای ۳ دسته فوق به ترتیب ۶۰۰،۳۰۰ و ۲۰۰ میلیون ریال برای هر فصل خواهد بود. این سقف برای مؤسسات مطبوعاتی تا ۵۰ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آن که برای سایر نشریات خود کد کارگاهی مستقل نداشته باشند.

ج - به منظور تشویق روزنامه ها و خبرگزاری ها به بیمه همکاران دفاتر استانی خود، برای پنج روزنامه و خبرگزاری اول کشور(مطابق طرح های رتبه بندی روزنامه ها و خبرگزاری ها) جمعاً تا سقف ۸۰ نفر و برای سایر روزنامه ها و خبرگزاری‌ها تا ۴۰ نفر، یارانه برای بیمه همکاران دفاتر استانی علاوه بر سقف حمایتی مندرج در جدول و به صورت جداگانه تعلق می گیرد.

د - با هدف شفافیت، فهرست ارسالی هر رسانه در سایت معاونت مطبوعاتی منتشر می‌شود. در صورت اعتراض هر یک از خبرنگاران تمام وقت هر رسانه که با وجود گذشت ۶ ماه از همکاری خود هنوز بیمه نشده اند، ‌آن رسانه از فهرست یارانه بیمه حذف می شود.


شایان ذکر است؛ یارانه بیمه فصل زمستان ۹۳ روزنامه ها، نشریات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری برای بیش از ۵ هزار روزنامه نگار و فعال مطبوعاتی با رقمی بالغ بر ۳ میلیارد تومان واریز و جزئیات آن بر روی سایت معاونت مطبوعاتی منتشر شد.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم جهت با سیاست‌های دولت یازدهم در حمایت ویژه از خبرنگاران و پوشش بیمه ای آنها، برای نخستین بار، یارانه بیمه برای رسانه هایی که همکاران خود را بیمه می کنند در نظر گرفته که از نیمه دوم سال ۹۲ در چهار نوبت ۶ ماه دوم سال ۹۲، شش ماهه اول سال ۹۳، فصل پاییز ۹۳ و فصل زمستان ۹۳ پرداخت و فهرست آن نیز در جهت شفاف سازی، منتشر شده است.(اینجا)

اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی چندی پیش در خصوص بیمه روزنامه نگاران اعلام کرده بود:
«متقاضیان بیمه علاوه بر استفاده از تسهیلات سایت بیمه سلامت، به سه شیوه می توانند بیمه شوند. گروه اول روزنامه نگارانی هستند که توسط نشریات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری بیمه شده اند که وزارت ارشاد یارانه بیمه آنها را مستقیم به رسانه پرداخت می کند. گروه دوم خبرنگارانی که از کمیسیون «صدور کارت حرفه ای روزنامه نگاری» موفق به دریافت کارت می شوند. این گروه چنانچه به صورت آزاد، مشغول به فعالیت باشند و بیمه آنان از طریق رسانه ای پرداخت نشود در صورت تمایل می توانند از تسهیلات بیمه ای صندوق اعتباری هنر استفاده کنند(دستورالعمل، شاخص ها، امتیازات، نوع ارزیابی، ترکیب کمیسیون تخصصی و فهرست دارندگان این کارت در اینجا قابل مشاهده است).

گروه سوم خبرنگارانی هستند که به صورت غیرحرفه ای (آماتور) یا پاره وقت با رسانه های مختلف همکاری می کنند. این افراد نیز می توانند با نام نویسی در صندوق اعتباری هنر، درخواست بیمه کنند که بعد از بررسی و کارشناسی درخواست ها توسط اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی و احراز صلاحیت، برایشان بیمه روزنامه نگاران غیرحرفه ای از طریق صندوق اعتباری هنر برقرار خواهد شد.